Najlepšia farba na steny – veľké testovanie a recenzia

Článok bol pridaný do Nezaradené, Testy a recenzie

Rozhodli ste sa znovu obnoviť starý náter u vás doma alebo plánujete natierať v novostavbe? Neviete si dať rady akú farbu na stenu vybrať, pretože ich je celá rada? Nechajte si poradiť od internetových špecialistov na farby. Aké vlastnosti má tá najkvalitnejšia a najlepšia farba ? Určite nám naša rada padne vhod.

V nasledujúcom texte vám predstavíme delenie farieb, ich špecifické vlastnosti a ukážeme vám aj zoznam najlepších interiérových farieb na steny. Výber farby je vašou investíciou na viac rokov pre váš domov a aj pre vaše zdravie. Preto je potrebné dbať na kvalitu farby aby bola nie len estetická a ale aj hygienická. Najlepšia farba vhodná do interiéru?

najlepšia farba na interiérové steny

Oteruvzdorná vs. umývateľná farba

Z našej skúsenosti vieme, že zákazníci sa najčastejšie rozhodujú medzi oteruvzdornou farbou a umývateľnou. Najlepšia farba? Ktorá to je? Určite sa vám už niekedy stalo, že ste sa len ľahko o stenu obtreli a na oblečení vám zanechala nepekný odtlačok. Takýto náter nemá odolnosť voči suchému oteru. Dnes sa v domácnostiach a kanceláriách používajú najčastejšie oteruvzdorné farby. Majú teda vlasnosť, keď po nich prejdete suchou rukou, ostane stena aj vaša ruka čistá. Nepúšťajú žiadny pigment. Hodia sa do obývačiek, spální a do miestnosti, kde je predpoklad, že nedôjde k nejakému väčšiemu mechanickému alebo chemickému zaťaženiu. Hlavnou výhodou je ich nízka cena a vyššia výdatnosť farby.  

Kvalitnejšia farba je umývateľná, táto je mechanicky aj chemicky odolnejšia. Táto farba má rôzne stupne odolnosti, niektoré sú odolné voči nemastným škvrnám, iné aj voči mastným. Umývateľný náter môžete jednoducho vyčistiť obrúskom. Ak vám na stene vznikne mastná škvrna vyčistíte ju teplou vodou a saponátom. Farba nie je nasiakavá ani nestráca pigment. Táto farba sa hodí do chodieb, kuchýn, detských izieb prípadne aj do kúpelne. Nevýhodou tejto farby je, že nie je úplne paropriepustná. Preto ak sa vám na stene zráža vlhkosť môžu tu vznikať plesne.

najlepšia farba na steny

Špeciálne farby na stenu

V poslednej dobe majú veľkú obľubu aj popisovateľné farby alebo aj magnetické. Majú veľmi špecifické využitie napríklad v detských izbách alebo kuchyniach, ktoré môžete pekne oživiť. Vytvoríte si tak jednoducho magnetickú tabuľu na stene. Viac sa dočítate: popisovateľné farby na stenu – veľké porovnanie

Pod špeciálne farby sa radí napríklad aj protiplesňová farba, ktorá nepodporuje množenie bakterií. Dekoračné farby môžu na povrchu zanechávať trblieky, rôzne štruktúry, fosfor a podobne. Farieb so špeciálnym efektom je naozaj veľa.  Magnetická má v sebe feromagnetické čiastočky, ktoré aj z obyčajnej steny urobia magnetickú. Tabuľová farba  je hodná na písanie kriedami a popisovateľná na písanie fixami. Využiť ich môžete v kanceláriách, triedach alebo aj u vás doma. Ako si vytvoriť z celej steny školskú tabuľu?

 

farba na steny

Koľko farby budem potrebovať?

Nezabúdajte, že výdatnosť farby, ktorá je na obale vychádza z ideálnych podmienok pri nátere. Preto si radšej vezmite viac farby o 10-20% aby ste pri aplikácií neprišli do stavu, kedy vám farba bude chýbať. 

Dôležité je vedieť presne koľko m2 budete natierať a podľa toho si vypočítať presne množstvo farby. Na našej stránke sa pri každej farbe udáva výdatnosť a taktiež je pri produktoch kalkulačka. Jednoducho si vypočítate presné množstvo farby. 

Pozorne si pozrite informáciu či sa udáva výdatnosť v kilogramoch alebo litroch. Ak je udávaná v kilogramoch počítajte, že výdatnosť bude nižšia ako pri litroch. S jedným litrom farby natriete väčšiu plochu ako s jedným kilogramom.

1 liter = cca 1,24 kg

Pri maľovaní povrchu, ktorý bol len omietnutý budete potrebovať penetračný náter a dve vrstvy farby. Ak ide o sadrokartónový podklad farby budete potrebovať viac a to tri až štyri vrstvy.

Pokiaľ chcete zmeniť biely podklad na farebný jednoducho ho premaľujete dvomi vrstvami farebnej farby s pigmentom. V tomto prípade nie je nevyhnutné použiť penetráciu.

Pokiaľ na podklad bola aplikovaná farba dva alebo tri krát, rovnako penetráciu už potrebovať nebudete. Farba sa vám jednoducho prichytí aj na takýto povrch. Ak ide o menej súdržný povrch spevnite ho najprv penetráciou, až potom maľujte. 

Pokiaľ sa farba odlupuje alebo viete že stena už bola viac ako päť krát maľovaná je potreba aby ste starý náter zoškrabali. Po oškarabaní je potreba menšie diery alebo praskliny zatmeliť sadrou alebo ak máte väčšie nerovnosti je potreba dať stenu znovu do lepidla, sieťky a stierky, ktorú následne napenetrujete a natriete interiérovou farbou. 

Ak máte pocit, že farba sa začne odlupovať malou záchranou vám na nejaký čas môže byť penetrácia, ktorá dokáže povrch zomknúť a spojiť.

interiérová farba na steny

Miešanie farieb? U profesionálov alebo v pohodlí domova

Každý rok sa trendy vo farbách menia. Každý rok príde nová vzorkovnica s novými unikátnymi farbami. Preto si dávajte pozor pri ich výbere, pretože sa môže ľahko stať, že farbu, ktorú ste použili pred piatimi rokmi dnes už na trhu nebude a odtieň sa vôbec nebude opakovať. Pre nás miešanie nie je ničím komplikovaným a preto vám vieme namiešať farbu podľa vašich predstáv.

  • Profesionálne centrá na miešanie farieb vám vedia odprezentovať farbu, aby ste presne videli ako vyznieva a namiešajú vám presný odtieň a objem, aký budete potrebovať. Navštíviť môžete aj nás. 
  • Expresné tónovanie farieb ponúkame aj cez internet, kde si môžete z pohodlia domova naklikať farby až k vám domov. Príde vám hotová namiešaná farba.
  • Naši zákazníci často kupujú aj hotové farby vo vedre. Tu nejde o trendy odtiene ale o tie najobľúbenejšie, ktoré zákazníci kupujú najčastejšie.  
  • Ak máte v sebe trošku kreativity môžete použiť aj postupné tónovanie farieb. Zakúpite si sýtu tónovaciu farbu, ktorú budete v určitých pomeroch vmiešavať do bielej a postupne si vymiešate požadovaný odtieň. Nevýhodou je, ak si namiešate malé množstvo nemusíte sa trafiť druhý krát do odtieňa v rovnakej intenzite. 

najlepšia farba na steny

Ako často maľovať steny?

Zaleží od miestnosti, napríklad takú kuchyňu, budete maľovať častejšie ako spálňu. Tu je interval maľovania kratší a to sa odporúča maľovať miestnosti, kde sa vyskytuje vlhkosť, para, dym alebo plesne tu budete maľovať každé 3 – 4 roky. V ostatných miestnostiach, ktoré nie sú namáhané stačí 5 – 6 rokov, kým budete znova natierať. Samozrejme v kuchyni okolo varnej dosky, v obývačke okolo krbu, v rohoch kúpelne alebo v detskej izbe, kde máte malé deti je stena skúšaná najviac a tam sa maľuje podľa potreby. 

Nezabúdajte, že náter nemá len estetické hľadisko ale tiež je dôležité čisté, hygienické a nezávadné prostredie. V domácnosti, ktorá je útulná a zdravá sa vám bude žiť oveľa lepšie. Najlepšia farba zaručí kvalitu.

Nezabúdajte taktiež po maľovaní často vetrať a uprednostníte vodou riediteľné farby na stenu pred tými syntetickými. Vodou riaditeľné farby nie len rýchlejšie schnú ale obsahujú aj menšie množstvo chémie a škodlivín, ktoré sa po nátere odparujú do vzduchu. Výrobcovia vždy uvádzajú presné množstvo prchavých látok, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia a samozrejme máme na to aj určité normy.  

 

najlepšia farba na steny

V našom hodnotení máme farby, ktoré si u nás najčastejšie zákazníci zakupujú, sú najkvalitnejšie a naši zákazníci sú s nimi spokojný. Už viete aká je najlepšia farba na steny v interiéri. Celú našu ponuku nájdete na našom eshope, kde sú aj vybraté farby: 

  1. ALBAPURA
  2. DREAM WHITE
  3. KEMOPOL PLUS
  4. PRIMALEX PLUS
  5. JUPOL CLASSIC
  6. REMAL PLUS

ALBAPURA

Biela interiérová farba na steny je ekologická, vodou riediteľná to znamená, že pri jej natieraní nebudete potrebovať žiadne syntetické riedidlá, tým pádom je vhodnejšia pre zdravie človeka. Používa sa na nátery rôznych druhou omietok a suchých stien, sadrokartónu, tapiet, drevených stavebných prvkov. Konečný náter ma vysokú belosť až 91%. Vytvára hlboko matný povrch, výbornú kryciu schopnosť, vysokú paropriepustnosť, ľahkú aplikáciu a dobrú oteruvzdornosť za sucha. 

farba na steny Albapura

DREAM WHITE

V prvom rade ide o farbu, ktorá je ekologická. To má nízky dopad na kvalitu ovzdušia a tým pádom dokážete ovplyvniť z dlhodobého hľadiska aj svoje zdravie, ak trpíte nejakými alergiami alebo dýchacími problémami je to farba vhodná pre vás. Nepúšťa do ovzdušia žiadne množstvo prchavých látok. Najlepšia farba pre alergikov. Dobre kryje a steny získajú matný povrch. 

Dreamwhite najlepšia farba

Na záver sme vybrali dve podľa nášho názoru najlepšie farby. Veľmi dôležitá v dnešnej dobe začína byť ekologickosť farieb a aj množstvo prchavých látok vo farbách. Samozrejme zdravie je pre každého z nás kľúčové a tieto ekologické farby môžu mať dlhodobý pozitívny dopad na zdravie hlavne ľudí s dýchacími problémami.

Navyše ide o vysoko kvalitné farby Albapura má vysokú belosť a je oteruvzdorná. Ak by ste chceli ísť ešte do vyššej kvality Dream White je latexová umývateľná farba. Tým, že má v sebe latex vydrží ešte dlhšie ako klasická umývateľná farba.

Celú ponuku farieb nájdete na našom eshope kliknutím na tlačítko

Ak potrebujete poradiť napíšte nám alebo zavolajte 041 202 88 92.

Tešíme sa na vás.

Alžbeta

Alžbeta

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu obchodného ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu. Buduje dlhodobé partnerstvá a spolupracuje s významnými spoločnosťami. Snaží sa vniesť kreativitu do stereotypu a preto rada fotí, cestuje a miluje pohyb vo všetkých slova zmysloch. Nikdy si nenechá ujsť príležitosť na spoznanie nových miest a dobrého jedla.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Alžbeta - Website

Alžbeta

O Alžbeta

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu obchodného ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu. Buduje dlhodobé partnerstvá a spolupracuje s významnými spoločnosťami. Snaží sa vniesť kreativitu do stereotypu a preto rada fotí, cestuje a miluje pohyb vo všetkých slova zmysloch. Nikdy si nenechá ujsť príležitosť na spoznanie nových miest a dobrého jedla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *