Ako si vytvoriť z celej steny školskú tabuľu?

Článok bol pridaný do Ako na to, Tipy a rady - Inšpirácia

V mojom predošlom blogu som písal o možnosti vytvoriť si z jednej celej steny whiteboard tabuľu.

Takáto smart stena je určená do kancelárií, zasadačiek ale aj do domácností, napríklad do detských izieb alebo kuchýň. Vytvoriť fixkou popisovateľnú stenu je trošku drahšie a zároveň celkový dizajn steny je úplne iný, než spraviť stenu tabuľovú. 

A práve preto som sa rozhodol, že tento blog budem písať o tom, ako si vytvoriť tabuľovú stenu. Teda takú, na ktorú môžete písať kriedou a umývať ju.  

IMG_13637460196234
Takúto stenu si vie spraviť každý, kto aspoň raz v živote maľoval steny. Nie je na tom nič zložité. Je však potrebné dodržať aplikačný postup.

tabulova farba na stenu

tabulova farba na stenu


A áno, funkcia steny je presne taká, ako si pamätáte zo školských čias.

Školská tabuľa, len s tým rozdielom, že si ju môžete vytvoriť priamo na stene. 

Ako na to, čo budete potrebovať a koľko taká stena stojí, o tom teraz popíšem.

 

 

 

Na aký typ steny sa farba môže nanášať?


Ideálny je napenetrovaný sadrokartón alebo do hladka vystierkovaná stena.

Klasická omietka má zrniečka, ktoré prekážajú pri umývaní kriedy zo steny.

Stenu môžete natrieť buď to celú alebo si papierovou páskou môžete na stene vyfarbiť rôzny geometrický tvar.  

 

IMG_13666729937206

 

 

Ako postupovať?


V prípade ak sa rozhodnete farbu aplikovať na stenu postup je nasledovný. 

1. Stenu napenetrujte hĺbkovou penetráciou.

2. Ak nechcete mať stenu aj magnetickú, choďte na bod 3.

Ak chcete mať zároveň stenu magnetickú, natrite ju v 5-6 vrstvách magnetickou farbou Spectra Magnetic. Otestujte magnetickú funkciu magnetom, ktorý budete používať. 

3. Natrite 1. vrstvu farbou Dispam zriedenou s vodou v pomere 2:1 ( Dispam : voda ). 

4. Následne aplikujte ešte 2 -3 vrstvy neriedenej farby  Dispam

TIP: Pred natieraním steny si vymedzte priestor, ktorý chcete natrieť. Ohraničte ho papierovou páskou. Môžete si vytvoriť obdĺžnik, trojuholník alebo akýkoľvek iný tvar, ktorý chcete aby mala vaša tabuľa na stene. 


  Stena bude plne umývateľná a popisovateľná kriedou. 
 

Dispam tabuľová farba

Dispam tabuľová farba

 

Koľko farby budete potrebovať a koľko by to stálo? 

Zoberiem do úvahy to, že by ste chceli v detskej izbe spraviť z jednej celej steny tabuľu. 
 
 
 
 
Stena má dĺžku 5m a výšku 2,6m = 13m2
 
 
 
 
Pri výdatnosti farby 6m2/kg spotrebujete na 1 vrstvu 2,2kg farby. 
 
 
 
 
 
 
Budete potrebovať farbu na penetráciu steny a dostatok farby na 2 umývateľné vrchné vrstvy. 
 
Takáto stena Vás vyjde na necelých 50€.
 
Ešte taký detail. Tabuľová farba nemusí byť len čierna. V našej ponuke máme 263 krásnych odtieňov tabuľovej farby, ktorými si môžete spestriť svoju domácnosť. Rovnako sa dá kriedou písať aj na modrú, zelenú, či červenú tabuľovú farbu.
Vzorkovník tabuľovej farby ako aj presný postup ako na to, sme za efarby.sk pripravili a môžete stiahnuť zdarma v prehľadnom a praktickom PDF tu. 
IMG_13664143273205 IMG_13670424312333 IMG_13660646670745 IMG_13657850169160 IMG_13645457199529 IMG_13641318919902
Tabuľová stena nemusí byť len čierna!
Miešame ju do 263 krásnych jemných aj sýtych odtieňov.
Stiahnite si zdarma náš vzorkovník tabuľovej farby.
Vzorkovník tabuľovej farby
Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

64 Reakcií na Ako si vytvoriť z celej steny školskú tabuľu?

 1. Avatar Zuzana povedal:

  Dobrý deň,

  odporúčili by ste tabuľovú farbu aj na stenu v kuchyni – nad drezom a plynovým sporákom?

  Za odpoveď ďakujem.

 2. Avatar Iveta povedal:

  Dobrý deň,

  aký postup je ak by sme chceli farbu aplikovať na kameninový plot v exteriéri, i tu máme dať ako podklad stierku. Je vôbec možné aplikovať farbu v exteriéri.

  Ďakujem.

  Iveta

 3. Avatar Sona povedal:

  Dobry den, chcem sa spytat ci je farba vhodna aj na balkonovu stenu. Teda v lete ca 40 stupnov, v zime minusove teploty. Akurat je otocena tak ze na nu neprsi. Dakujem za odpoved

 4. Avatar Rogi povedal:

  Dobry den, ak uz ma omrzi ako ju pretrem alebo ako sa odstranuje ???

 5. Avatar Mirka povedal:

  Dobry den. Chcela by som si namalovat cast triedy s touto ciernou farbou,no na stenu mi nedavno natahli sokel. Mozem tuto farbu aplikovat aj na neho? Dakujem!

 6. Avatar Martina povedal:

  Dobrý deň,
  Rada by som sa spýtala,či môžem kombinovať magnetickú a tabuľovu farbu…rada by som si spravila velku magnetickú stenu,na kt.by sa dalo kresliť kriedami a zároveň umiestniť magnetky. Myslite,ze by som nasla výsledne prevedenie v sivej,resp. v svetlosivej farbe? Ďakujem vopred:-)

 7. Avatar Nikola povedal:

  Dobry den chcem sa spytat keby chcem realizovat takuto stenu tabulovu v kuchyni robite aj vy taketo nieco?Sme z Bratislavy.

 8. Avatar Stanislava povedal:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať že keby sme chceli aby stena bola aj magnetická aj by sa na ňu dalo písať kriedami máme najskôr stenu napenetrovať potom použiť http://www.efarby.sk/spektra-magnetic-magneticka-farba-p1256?gclid=Cj0KEQjwxI24BRDqqN3f-97N6egBEiQAGv37hK-AJXDRHhEKqxPfHRadhdgDszgmyCl1sMSZuMGZ6NQaAlAP8P8HAQ a následne ešte aplikovať http://www.efarby.sk/dispam-tabulovka-tabulova-farba-na-tabule-sololit-steny-p1505 ? Ďakujem

 9. Avatar Danka povedal:

  Dobry den,
  planujem si v kuchyni spravit z casti steny tabulu, avsak nemam hladku omietku, takze do takej upravy nechcem ist. Rozmyslam skor, ze by som si kupila vacsi rozmer napr. osb dosky a to natrela. Ak vsak chcem aj magneticku funkciu, aky typ magnetickej farby by bolo vhodne pouzit? A taktiez viete mi poradit aj vhodnu penetraciu ako celkovy podklad pod farby?
  Dakujem vopred.

 10. Avatar anežka povedal:

  pekný deň bývam v klasickej bytovke a tak určite viete že tie steny nie sú hladké ale majú vrúbkovanú štruktúru /nerovný povrch/ preto vás veľmi pekne prosím napíšte mi presne čo je potrebné pre dokonalé nanesenie tabuľovej farby a akú mi odporúčate a v koľkých náterom stena má 5m2 ostatok steny tvoria dvere do kúpelne a WC je to taká vstupná stena na chodbe a tam chcem dopriať mojej dcére ktora nesmierne veľa a krásne maľuje aby si tak maľovala svoje dielka tie sú najkrajšie a preto potrebujem napísať / zaslať link/ na skutočne kvalitnú farbu nakoľko sa bude asi denne zotierať, budem čakať je to dôležité a konečne chcem naplniť sen môj aj mojej dcéry…. dakujem

 11. Avatar Adela Wieziková povedal:

  Dobrý deň,
  dajú sa tabuľovou farbou natrieť aj interiérové dvere a oblôžková zárubňa? Dvere nie sú z masívu, je na nich len dýha.
  Ďakujem

 12. Spätné upozornenie: Efektívny brainstorming alebo ako sme vytvorili WHITEBOARD z celej steny - efarby.sk

 13. Avatar Maja povedal:

  Dobrý deň.
  Ak som správne z predchádzajúcich rád pochopila …
  … ak máme záujem vytvoriť tabuľovo čiernu stenu na podklade, na ktorom je teraz síce hladká, ale štuková omietka, nie je potrebné pôvodnú omietku odstrániť, ale na ňu naniesť vrstvu penetračného náteru, potom sádrovú omietku, následne znova penetračný náter (alebo vrstvu základnej farby) a potom 2 vrstvy farby DISPAM???
  Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

  M.

 14. Avatar Jan povedal:

  Dobri dem je mozne pouzit tuto tabulovu farbu aj na plechovu magneticku tabulu

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Jan,
   táto farba sa neodporúča priamo na kovové povrchy. Takže výsledok nevieme zaručiť. V prípade ak by ste sa aj tak rozhodli magnetickú tabuľu natierať je potreba aby ste starú farbu prebrúsili a povrch zmatnili aby sa farba chytila. Potom je povrch treba očistiť a odmastniť. Následne môžete farbu aplikovať.

 15. Avatar Dana povedal:

  Dobrý den prajem , pred tým ako tuto skvelu vec zrealizujem , mam otazku. Ako postupovat ked sa mi uz dana tabulova stena znepaci a budem tam chciet mat opat klasicku stenu? len premalovat? alebo zoskrabat? Dakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Dana,
   farbu nie je nevyhnutné brúsiť. Ak budete mať tabuľovku natretú na celej stene a nebude vidno rozdiely medzi štruktúrou steny natretej tabuľovkou a obyčajnou farbou. Nakoľko tabuľová farba by sa mala natierať na čo najvyrovnanejší až hladký povrch. Ak by ste preto mali len určitú časť steny natretú tabuľovkou a okolo obyčajnou bude vidno stále štruktúru aj keď farbu premaľujete 2-3 vrstvami vysokokrycej farby.

 16. Avatar Timea povedal:

  Dobry den a vdaka za super clanok. Mna by zaujimalo ci sa na kriedové stenu pise nejakými špeciálnymi kriedami a kde ich dostať kupit pripadne. Dakujem

 17. Avatar Mária povedal:

  Dobrý večer, je možné natrieť tabuľovú farbu aj na OSB dosku, ktorá by bola umiestnená vonku pod strechou? ďakujem

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Dobrý deň Mária. Áno, samozrejme. Použite 1 penetračnú vrstvu, ktorú nariedite vodou v pomere 1:1 a následne ďalšie 2-3 vrstvy tabuľovej farby. Potom nám pošlite fotku 😉

 18. Avatar Lubka povedal:

  Dobry den,

  prosim Vas, cim umyvat tabulovy matny nater tak, aby po umyti neboli na nom smuhy? Ak sa niekto dotkne prstami tabuloveho nateru, ostavaju tiez otlacky. Toto sa da cim najlepsie umyt, aby tiez neboli smuhy?

  Dakujem pekne,

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Lubka,
   tabuľová farba je umývateľná vodou. Pokiaľ vám tam ostávajú otlačky prstov nebol zvolený vhodný pracovný postup pri natieraní, nakoľko farba pri dotyku nemá mať v sebe žiadne stopy po dotyku.

 19. Avatar Petra povedal:

  Dobry den, čo by spravila farba na tapete ?? Dakujem

 20. Avatar Lenka povedal:

  Dobrý deň. Chceli by sme magnetickú farbu ako zaistenú v kuchyni. Ponukate aj konplexne služby? Myslím tým, že či okrem kúpy farby viete zabezpečiť aj maliarov, ktorý vedia náter aplikovať správne, pripadne stenu na aplikáciu farby aj pripraviť.ďakujem

 21. Avatar Alena povedal:

  Dobry den aky stetec odporucate na nanasanie tabulovky na sadrokartonovy podklad?dakujem

 22. Avatar Alena povedal:

  Dobry den, je mozne natriet tabulovu farbu na chladnicku??Dakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Alena,
   na chladničku tento náter neodporúčame. Farba je vhodná na sololit, školské tabule, lepenku a drevo. Nakoľko chladnička má veľmi hladký povrch bolo by najskôr potreba ho čo najviac zmatniť, prebrúsiť aby sa na neho tabuľová farba chytila. Výsledok však nezaručujeme.

 23. Avatar Diana povedal:

  Dobrý deň prajem. Chcela by som takúto magnetickú tabuľu, na ktorú by sa dalo písať kriedou v šedej farbe. Použitie – do kuchyne miesto obkladačiek (varič mám indukčnú dosku). Viete mi, prosím, napísať presný postup a farby, ktoré kúpiť? Ďakujem veľmi pekne. Diana

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Diana,
   v prvom rade zaleží na aký povrch idete farbu aplikovať, či je to stena, drevo kov. Predtým ako začnete natierať je potreba zaručiť to aby na povrchu nebola žiadna stará odlupujúca sa farba. Potom je potreba tvrdý a lesklý povrch prebrúsiť a zmatniť, aby sa naň farba prichytila a taktiež použiť penetráciu. Dbajte na to aby bol povrch čo najviac vyhladený. Potom môžete aplikovať farbu, ako prvá pôjde magnetická farba aspoň v 4 vrstvách. Môžete použiť túto: Spectra Magnetic https://www.efarby.sk/spektra-magnetic-magneticka-farba-p1256 . Po tom ako farba úplne zaschne, je potreba dbať aj na jednotlivé schnutia vrstiev, môžete naniesť tabuľovú farbu Dispam. Táto farba je vhodná na kriedy, je umývateľná a oteruvzdorná. Ideálne je ju nanášať na napenetrovaný podklad. https://www.efarby.sk/dispam-tabulovka-tabulova-farba-na-tabule-sololit-steny-p4689 Potreba je ju naniesť v 2 vrstvách.

 24. Avatar Lucia Rehackova povedal:

  Dobry den,chcela by som sa opytat, rada by som mala na jednom z troch posuvnych dveri vstavanej skrine takuto tabulovu stenu ale zaroven magneticku. Aku dosku je najvhodnejsie pouzit? Jedna sa mi o to,ze sa to natiera vela vrstvami, nezvlni sa to ked sa to tak navlhci? Dakujem

 25. Avatar Hana povedal:

  Dobry den, pisete, ze je vhodna aj do exterieru a zaroven v druhej odpovedi, ze ak na nu neprsi. ako to teda je? je vhodna aj na vonkajsiu stenu?
  dakujem

 26. Avatar Martina povedal:

  Zdravim,
  Kupili sme u vas Dispam tabulovu farbu ciernu aj penetracny prostriedok a dnes sme aj natreli kus steny v kuchyni, len sme nemilo prekvapeni velmi prenikavym zapachom z farby Dispam. Za aku dobu prosim miestnost vysmradne? Uz by som radila robit taketo malovanie skor v lete aby sa dalo dobre vetrat.
  Vdaka, Martina

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Martina,
   presnú dobu držania zápachu v miestnosti Vám povedať neviem. Zaleží od toho ako moc miestnosť budete vetrať. Je dôležité aby farba dobre zaschla čo pri tejto farbe je pri izbovej teplote 23 stupňov 12 hodín. Tiež záleží akú vlhkosť má miestnosť.

 27. Avatar Petra Kubašovská povedal:

  Dobry den je mozne kriedovu farbu namalovat na sololit?
  Dakujem.

 28. Avatar Dada povedal:

  Dobrý deň, môže sa použiť aj na plech a do exteriéru? Čo všetko potrebujem na natretie plechu o veľkosti 2x2m? Musí byť pod tým ešte nejaká základná farba? ďakujem

 29. Avatar Tomas povedal:

  Dobry den,

  Budu nam celý dom maľovať vodoumyvatelnymi farbami. Do detskej izbe by som už potom sám chcel spraviť časť steny tabulovou farbou. Namaľujem ju v pohode na vodoumyvatelne farby a treba znova penetrovat?
  Dakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Tomáš,
   nakoľko vodouumývateľná farba vytvára povrch, do ktorého sa tekutina nevsaje odporúčame tento povrch najprv mierne prebrúsiť pred tým ako dáte penetračný náter. Je potreba prebrúsiť aby sa povrch zmatnil a penetrácia a vrchný náter na vodouumývateľnú farbu chytili.

 30. Avatar Michaela povedal:

  Dobry den,chcela by som farbu aplikovat na sololit,prip. Osb dosku v exterieri, stena vsak nie je kryta,cize na nu prsi, je to vhodne miesto?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *