Najlepšia farba na strechu – natierame a vyberáme

Článok bol pridaný do Ako na to, Nezaradené, Tipy a rady - Inšpirácia

Máte doma plechovú strechu? Aj o ňu sa treba z času na čas postarať a udržať ju tak v dobrej kondícii. Preto je potreba obnoviť jej náter. Aj najlepšia farba na strechu časom, vplyvom poveternostných podmienok vybledne, začne sa lúpať alebo sa začnú ukazovať zhrdzavené miesta. Nepodceňte kvalitný náter a pekná strecha vás prežije. Ako postupovať pri natieraní plechovej strechy? Farba na strechu, ktorú si vybrať? 

farba na strechu superkov

Bežná každoročná údržba

Každý rok je vhodné vykonávať pravidelnú údržbu a to umyť strechu, aby nedošlo k rýchlej korózií pri usadení trávy, špiny, prachu, lístia alebo hliny. Tieto prvky môžu viesť ku korózií a tým k poškodeniu plechu. Vhodné je použiť vapku alebo aspoň hadicu s vodou a strechu umyť. 

Pretrieť starý náter nestačí

Ak ste si mysleli, že to bude také jednoduché, žiaľ vyvedieme vás z omylu. Nestačí len kúpiť farbu, a natrieť. Plechovú strechu je potreba pred samotným náterom dobre pripraviť. Vyčistiť, zbaviť ju starého náteru. Farbu je možné nanášať len na skutočne dobre vyčistený podklad, aby sa nová farba so starou spojila. Inak sa môže stať, že celá práca s farbou bude zbytočná, pretože farba dlho nevydrží. 

Strecha natretá Superkovom 2v1 odtieň červenohnedá

farba na strechu

60% úspechu pri životnosti náteru na streche je práve príprava

Nepoužívajte oceľový kartáč, prúd vody je účinnejší

Často máme zaužívané, že starý náter je potreba zo strechy odstraňovať železným alebo oceľovým kartáčom. Dnes na túto činnosť môžete úplne zabudnúť. Omnoho účinnejším a vhodnejším pomocníkom je vysokotlakový čistič – vapka. Pokiaľ ju nevlastníte, tak si ju aspoň od známych alebo príbuzných požičajte. Niektoré požičovne náradia ju taktiež majú v ponuke.

Vapka dokáže vytvoriť tak silný prúd vody, že zo strechy odstráni zbytky starého náteru, prach alebo ďalšiu špinu, ktorá sa na streche usádza. Pokiaľ sa však na streche objavili miesta, ktoré ani pod prúdom vody neodstránite, neostáva nič iného ako zobrať kartáč a tieto miesta lokálne ručne vyčistiť. Akonáhle je strecha zbavená všetkej nečistoty je potreba povrch odmastiť odmasťovačom – technický benzín alebo klasicky saponátom. Aké ďalšie chyby môžu vznikať pri natieraní kovových materiálov sa dozviete v našom ďalšom článku.

Kľúčové je správne počasie

Ešte pred tým ako sa pustite do samotného natierania, buďte si istý, že nehlásia dážď, mráz alebo vysoké teploty, ktorá už nad 25 stupňov môže mať negatívne následky na náter. Tu sa môže teplota plechu vyšplhať na priamom slnku až na 50 stupňov. Samozrejme aj príliš nízka teplota ako 5 stupňov Celzia nie je na náter vhodná. Najvhodnejšiu teplotu na náter vždy udáva výrobca na obale farby. Povrch čerstvo natretého náteru môže tiež poškodiť rosa povrch stratí lesk alebo získa nežiadúci svetlejší odtieň. Pozor aj na búrky, pri výdatnom daždi, ktorý bude padať na strechu sa vám môže stať, že farbu zo strechy zmyje a môžete začať odznova. Najlepšie obdobie na náter strechy je neskoré leto alebo jeseň, kedy teploty nie sú tak intenzívne a počasie je stabilné. 

Strecha natretá Superkovom 2v1 odtieň čierna

farba na strechu bez hrdze

Výber farby

V dnešnej dobe sa v obchode stretnete s veľkou radou náterových hmôt, ktoré sú určené na nátery kovových striech. Pri farbách, ktoré sú určené na plechové strechy je kľúčové, aby mali schopnosť elasticity. Je to hlavne kvôli tomu, že strecha neustále podlieha vplyvom striedavého sa počasia pričom dochádza k jej rozťahovaniu a sťahovaniu. Farba na strechu musí byť elastická. 

Najobľúbenejšia a najlepšia farba na strechu je jednovrstvová farby teda 2v1, ktorá nám ušetrí prácu, čas aj peniaze. Nemusíte pod ňu aplikovať podkladovú farbu. Spájajú vlastnosti základného antikorózneho náteru spolu s vrchnou farbou. Natretie bežnej strechy nám pritom zaberie jeden deň. 

Rýchly postup

  1. Starý náter odstránime, môžeme použiť odstraňovač starých náterov
  2. Hrdzu vybrúsime alebo použijeme odhrdzovač
  3. Vyvapkujeme celú strechu ak nemáte vapku použite aspoň čistič striech
  4. Pokiaľ máte viac skorodovaný povrch odporúčame použiť Fest Primer, ktorý zastaví koróziu.
  5. Natierame

Pri správnom postupe vydrží farba 8-15 rokov

Prečítajte si naše ďalšie články a dozviete sa viac o tom ako správne natierať kovové materiály. 

Referencia Superkov 2v1 farba na kov

Farby na kovový plot a ako ho správne natrieť?

Farba na kov chyby pri natieraní a správny výber farby?

Ak sa potrebujete poradiť individuálne resp. výhodne kúpiť farbu na strechu, využite zákaznícku linku našeho internetového obchodu: 041/202 88 92.

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

 

 

 

 

Alžbeta

Alžbeta

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu obchodného ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu. Buduje dlhodobé partnerstvá a spolupracuje s významnými spoločnosťami. Snaží sa vniesť kreativitu do stereotypu a preto rada fotí, cestuje a miluje pohyb vo všetkých slova zmysloch. Nikdy si nenechá ujsť príležitosť na spoznanie nových miest a dobrého jedla.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Alžbeta - Website

Alžbeta

O Alžbeta

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu obchodného ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu. Buduje dlhodobé partnerstvá a spolupracuje s významnými spoločnosťami. Snaží sa vniesť kreativitu do stereotypu a preto rada fotí, cestuje a miluje pohyb vo všetkých slova zmysloch. Nikdy si nenechá ujsť príležitosť na spoznanie nových miest a dobrého jedla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *