Impregnačné nátery na drevo – ochrana dreva v exteriéri

Článok bol pridaný do Tipy a rady - Inšpirácia
Impregnačné nátery na drevo – ochrana dreva v exteriéri
5 (100%) 1 vote[s]

Po dodržaní zásad konštrukčnej ochrany drevostavby altánku, plotu či terasy o čom som písala v predošlom článku, a správnom výbere druhu dreva, o sa dočítate taktiež v predošlom článku, je potrebné drevo v exteriéri dlhodobo ochrániť pred drevokaznými škodcami, hubami a plesňami. Táto ochrana sa zabezpečí napustením nového dreva napúšťadlom, biocídnym prostriedkom na drevo, alebo použitím základného impregačného náteru na drevo. Impregnačné nátery na drevo sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií, o tom si povieme v tomto článku.

Kedy nie je potrebné drevo napúšťať?

Pokiaľ si zvolíte použitie niektorej z najtvrdších exotických drevín ako je teak, iroko, či merbau, takáto drevina je sama odolná voči škodcom, hubám a plesniam. Drevo z exotických drevín nie je potrebné impregnovať. Pre všetky ostatné menej odolné dreviny z ktorých bude drevostavba v exteriéri postavená, sa odporúča ošetriť aj impregnačnou biocídnou ochranou.

Impregnačné nátery – rozdelenie impregnácie na drevo podľa účinnosti

Impregnačné nátery na drevo rozlišujeme podľa svojej účinnosti do 3 skupín. Toto označenie nájdete uvedené aj na samotnom balení impregnácie na drevo:

  • B – účinnosť voči zamodraniu
  • P – účinnosť voči drevokazným hubám
  • Lv – účinnosť voči drevokaznému hmyzu

Impregnačné nátery na nové drevo použijete preventívne. Impregnáciu môžete natrieť rovnako tak aj na staré drevo po jeho obrúsení. Už napadnuté drevo napríklad červotočom, sa ošetruje špeciálnymi napúšťacími nátermi na napadnuté drevo.

Pullex impregnačné nátery na drevo

Rozpúšťadlové impregnácie a vodouriediteľné impregnácie

Impregnačné nátery si môžete vybrať na rozpúštadlovej báze alebo na vodouriediteľnej báze. Výber sa odporúča vždy prispôsobiť tomu, akým typom vrchnej lazúry, budete natierať. / či vodouriedeľou lazúrou, rozpúšťadlovou lazúrou, alebo olejom/. Aj pri starom dreve impregnáciu prispôsobte typu pôvodného náteru.

Príklad : Pokiaľ si volíte ako vrchný náter tenkovrstvovú lazúru Lignovit Lasur, je vhodné drevo vopred impregnovať impregnáciou Lignovit Primo. Pokiaľ budete natierať olejom na drevo, ako základný náter použite impregnáciu pod olejové nátery.

Impregnačné nátery okrem ochrany voči škodcom,  zamedzujú aj vniku vody do konštrukcie. Pre celkovú ochranu drevostavby je však potrebné na impregnované drevo naniesť aj ďalší, vrchný lazúrovací náter.

Ochranná lazúra 3v1

Novinkou na trhu sú  lazúry s označením 3v1, ktoré v sebe impregnačný základ a biocídnu ochranu už obsahujú. Je to napríklad lazúra Karbolineum či Pullex 3v1. Sú ideálne pre použitie na nové či staršie drevenice, drevené šindle. Pokiaľ sa rozhodnete lazúru 3v1 použiť, nie je potrebné vopred drevo impregnovať. Musíte však aplikovať viac vrstiev, odporúčajú sa tri, tak aby sa zabezpečila dostatočná ochrana dreva.

Adler Pullex 3v1
Použitá lazúra Adler Pullex 3v1

Staviate zrub či dreveničku? Neviete ako správne drevo ošetriť ? Neváhajte nás osloviť a my za Vami pošleme našeho vyškoleného technika.

Oľga Balaďa

Oľga Balaďa

Som špecialista na farby a internetový marketing, s vášňou pre dizajn, dekorácie, fotografiu, knihy a cestovanie, vo všetkom hľadajúca inšpiráciu, krásu a múdrosť. V efarby.sk som od začiatku a som spoluautorkou knihy 55 rád a tipov ako správne natierať.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Oľga Balaďa - Website

Oľga Balaďa

O Oľga Balaďa

Som špecialista na farby a internetový marketing, s vášňou pre dizajn, dekorácie, fotografiu, knihy a cestovanie, vo všetkom hľadajúca inšpiráciu, krásu a múdrosť. V efarby.sk som od začiatku a som spoluautorkou knihy 55 rád a tipov ako správne natierať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *