Kov – interiér / odpovede špecialistu

Článok bol pridaný do Pýtate sa nás :)

Vitajte v článku, v ktorom sa venujeme odpovediam na Vaše otázky z oblasti kovu v interiéri. Odpovedáme Vám na ne už od roku 2008.

TIP: Nájdite rýchlo čo hľadáte. Stlačte ctrl + F a napíšte kľúčové slovo.

 

Aké farby použiť pri natieraní kovu v interiéri?

 

Kovy v interiéri –  na nátery nepôsobia  vonkajšie poveternostné podmienky, korózia býva pomalšia, ale aj tak je potrebné ošetrovať rovnako, ako kovy umiestnené trvalo v exteriéri.

Nový náter na starý: Najlepšie je, keď môžeme natierať rovnakým typom farby, aká bola použitá predtým. Syntetické farby s farbami riedenými vodou síce môžeme kombinovať, ale výsledok nie je zaručený.


 

Chcem. resp. potrebujem si ako laik svojpomocne natrieť staršie, možno viac ráz na bielo natreté kovové zárubne v byte. Dozvedel som sa o syntetickej farbe s tixotropným zložením, vraj nevznikajú šmuhy po štetci. Môžete mi prosím poradiť, čo všetko by som mal urobiť a čo všetko potrebujem, aby som mohol môj zámer s takouto farbou realizovať. Na vašej stránke som našiel transparentnú farbu LAZUROL S1091- matná, bola by vhodná na môj zámer? Dá sa realizovať aj voľba odtieňa farby ?

Váš výber farby nie je správny, nakoľko S1091 lazuol je bezfarebný lak. Doporučujem Vám použiť farbu Alkyton . Použité rozpúšťadlá v nej dodávajú výrobku vynikajúcu zlievateľnosť – pri aplikácii štetcom možno dosiahnuť vzhľad podobnej kvality ako pri striekaní. Modifikácia alkydových živíc uretánmi dodáva výrobku dlhodobú farebnú stálosť a podstatne predlžuje lesk.

Zárubne pred náterom stačí odhrdziť, odmastiť a môžete natierať. Alkyton je základná i vrchná farba v jednom.

Doporučený tovar:

Alkyton – farba na zarubne


 

Chcela by som natrieť digestor nejakou nerezovou farbou, aby to ladilo s nerezovým sporákom, môžete mi poradiť, či taká farba je ak áno, tak aká?

Približný nezerový efekt / odtieň dosiahnete použitím strieborného spreju Eloxal alebo Iron Mica.

Nemyslím si však, že sa presne trafíte do odtieňu  sporáku. Iron Mica v spreji je antikorózna ochrana a základ v jednom, súčasne vrchný povrchový lak syntetickej kvality.Dodáva kovom trvalo atraktívny vzhľad.

 

Doporučený tovar:

Eloxal

Iron Mica 


 

Rada by som zmenila farbu hnedého oceľového vešiaka na bielu. Vešiak je oceľový s pigmentovanou epoxidovou/polyesterovou práškovou vrstvou (podľa opisu výrobcu). Aký náter je vhodné použiť?

 

Najjednoduchšie budete mať vešiak pretrieť syntetickou farbou S 2013 Industrol. Vešiak si pred tým očistite a odmastite liehom alebo riedidlom. Industrol je  syntetická lesklá farba určená k vrchným lesklým náterom priemyselných výrobkov, konštrukcií ale aj iných kovových materiálov. Aplikuje sa štetcom, valčekom, alebo striekaním.

Riedi sa riedidlom S6006 – 6005 pri nátere štetcom, S6001 pri striekaní.

Doporučený tovar:

S 2013 Industrol – farba na kovový vešiak 

 


 

Chcel by som sa opýtať, aký mám zvoliť tmel na 30 rokov starú smaltovanú vaňu, ak chcem pre náter vane použiť EPOXIDOVÝ EMAIL NA VANE + TUŽIDLO (BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.)

Môžem pod tento email použiť dvojzložkový polyesterový tmel, akrylový, alebo to musí byť iba epoxidový? Prosím Vás o tuto informáciu, lebo sa bojím toho že nebudú tmel a email kompatibilné a nastane nejaký problém, napr. farba nebude dobre priliehať , odlupovanie farby atď.

Pod epoxidovú farbu na vane Vám doporučujem použiť bežne dostupný polyesterový tmel na kov. Pre tmelenie malých nerovností, rýh a pórov (0 – 2 mm) môžete použiť Polytmel Super plus. Je vhodný na kov aj liatinu. Má veľmi jemnú štruktúru, čo prináša ľahkú aplikovateľnosť a brúsiteľný je po 30min.

Doporučený tovar:

Polytmel Super plus – tmel na smaltované vane

 


 

Aké sú výhody vodou riediteľných farieb?

 

Vodou riediteľné farby sú všeobecne podstatne pružnejšie a dokážu lepšie odolávať popraskaniu vplyvom tepelnej rozťažnosti podkladu než krehké farby syntetické. Z tohto dôvodu sú odborníkmi čím ďalej viac odporúčané na vonkajšie nátery dreva i kovov. Pri práci s nimi nehrozí nadýchanie sa zdravia škodlivých výparov, k riedeniu i umývaniu po práci postačí obyčajná voda, práca pri nanášaní štetcom je ľahšia a príjemnejšia, vo veľkej miere sa jedná o nehorľavé kvapaliny, a tak nehrozí pri práci nebezpečenstvo vzniku požiaru či výbuchu, sú ekologicky šetrné. Vodou riediteľné farby sú zaradené do kategórie odpadu O – ostatné, môžu byť likvidované v bežnom komunálnom odpade.

 


 

Na liatinových váhach je niekoľko vrstiev farieb, čím by sa dali odstrániť ?

 

Váhy sú členité, preto bude asi najlepšie použiť odstraňovač starých náterov. Odstraňovač natriete štetcom a  nechajte pôsobiť 15-30 minút. Potom špachtľou alebo drôtenou kefou odstráňte zbytky farby. Pokiaľ na váhach zostanú, postup opakujte. Staré nátery sa dajú najrýchlejšie odstrániť abrazívnym spôsobom čistenia.

 

Doporučený tovar:

Odstraňovače starých náterov

 


 

Aká farba sa dá použiť na mastné trubice ?

 

Na mastnom povrchu nebude žiadna farba poriadne držať, buď sa vôbec nechytí už pri natieraní, alebo skôr či neskôr sa olúpe. Mastnotu musíte odstrániť napríklad Odmasťovačom – technickým benzínom

 

Doporučený tovar:

Technický benzín – ODMASŤOVAČ


 

Čím by sme mali nanášať odstraňovače starých náterov ?

 

Prakticky môžeme použiť akýkoľvek štetec, ale odstraňovače sú agresívne, preto môžu bežnému štetcu výrazne skrátiť životnosť, bude doslova na jedno použitie. Vhodnejšie je špeciálny štetec, ktorý má dlhšie a tuhšie naštepené syntetické vlákna a plastovú obruč.


 

Ktoré zdraviu neškodné a dobre mechanicky odolné farby sa dajú použiť na náter starého šijacieho stroja, ktorý bude umiestnený v interiéri

 

Akonáhle sa po natieraní odparí rozpúšťadlo, nehrozí to v prípade žiadnej farby, ktorá sa používa v interiéri. Medzi najtvrdšie a mechanicky najodolnejšie náterové hmoty patria dvojzložkové, epoxidové alebo polyuretánové farby.  S polyuretánovými farbami Chemopur sa pracuje trošku odlišne, než s bežnými farbami. Pridáva sa do nich druhá zložka, tzv. tvrdidlo, vďaka ktorému prebehne vo farbe chemická reakcia, ktorá má za následok to, že farba je v konečnom dôsledku vysoko mechanicky odolná. Biely odtieň má certifikát pre priamy styk s potravinami. Druhá možnosť je natrieť šijací stoj napríklad kováčskou farbou Hostagrund a tým dosiahnete efektný vzhľad.

 

Doporučený tovar:

Chemopur G, E

Hostagrund Kováčska farba

 


 

 Chceli by sme znova natrieť elektrický šporák, akú farbu máme použiť ?

 

Medzi najtvrdšie a chemicky aj mechanicky najodolnejšie patria dvojzložkové emaily, napr. epoxidový email S 2321 Epolex Email Profi alebo aj epoxidový náter na vane S 2321. Náter odolá teplote 120°C. Pre povrchy, ktoré budú zaťažené vyššou teplotou, sú vhodné silikónové nátery. Samozrejmosťou sú dôkladné očistenie, zbavenie sa mastnoty a ľahké prebrúsenie podkladu

 

Doporučený tovar:

Epoxidový náter na vane S 2321

 


 

Ktoré farby obsahujú zdraviu škodlivé polychlorované bifenyly ?

 

Tieto látky kedysi bývali v niektorých farbách, dnes sú však zakázané a nemali by byť v žiadnej náterovej hmote, ktorú kúpite v obchodoch s farbami.

 


 

Akou farbou sa dá ošetriť tepaný kovový nábytok a akým spôsobom – štetcom, alebo striekaním ?

 

Vhodné sú jednovrstvové farby S 2160 Hostagrund 2 v 1 Na železo alebo efektný náter Alkyton Kováčska farba. Tieto farby sa dajú nanášať štetcom aj vysokotlakovou pištoľou.

 

Doporučený tovar:

Hostagrund 2v1

Alkyton Kováčsky

 


 

Plechová skriňa je vybavená vypaľovanou práškovou farbou Komaxit, chceme zmeniť odtieň, akú farbu môžeme použiť ?

 

Po prebrúsení a zbavení sa mastnoty môžete použiť takmer akúkoľvek náterovú hmotu vhodnú na kov, napr. U 2029 Industrol Profi.. Z emailov pre bežné použitie je vhodný S 2013 Syntetika Extra, ktorý je možné aplikovať štetcom aj striekaním.

 

Doporučený tovar:

S 2013 Syntetika Extra


 

Spodnú liatinovú časť stroja sme dokonale očistili a chceli by sme ho natrieť bezfarebným lakom, aby sme zachovali štruktúru. Aký lak máme použiť ?

 

Na takto pripravený povrch použite S 1002 Lazurol Univerzálny lak alebo mechanicky odolnejší  epoxidový lak S 1300 Epolex Lak.

 

Doporučený tovar:

S 1002 Lazurol Univerzálny lak

S 1300 Epolex


 

Čím obnoviť vrchnú vrstvu staršej smaltovanej vane, na ktorej sú miestami škvrny ?

 

Pre opravné nátery kovových smaltovaných vaní sa používa buď to kombinácia základného a vrchného emailu na vane v spreji KERAMIK alebo ju môžete natrieť dvojzložkovým epoxidovým emailom S 2321 Epolex Farba na vane. Práve táto farba je  veľmi tvrdá a odoláva vode aj saponátom.  Žiaden náter však nedosahuje kvality pôvodného smaltu, pretože je to iná technológia. Podklad je nutné vyčistiť, zbaviť mastnoty a ľahko prebrúsiť (zdrsniť). Životnosť vane predĺžite o niekoľko rokov.

 

Doporučený tovar:

Keramik sprej – základ

Keramik sprej – vrch

S 2321 Epolex – farba na vane


 

Akou farbou sa dá natrieť kovový predmet tak, aby mal drsný povrch podobný liatine ?

 

Pre tieto prípady sú na trhu špeciálne farby, napr. S 2160 Hostagrund Kováčska farba v odtieni 0950.

 

Doporučený tovar:

S 2160 Hostagrund Kováčska farba  – odtieň 0950


 

Čím sa dá natrieť kovové zábradlie schodov vo vnútri domu ?

 

Nátery kovov interiéri nie sú nijak extrémne namáhavé. Pre podobné účely sa obvykle používa syntetický email S 2013 Syntetika. Vhodný je aj náter jednovrstvovou Alkyton. Namáhané časti, akými sú napr. madlo, natierame vysoko odolnými epoxidovými alebo polyuretánovými náterovými hmotami.

 

Doporučený tovar:

S 2013 Syntetika

Alkyton 2v1


 

Z pozinkovaného plechu na lodžii sa výrazne lúpala farba neznámeho pôvodu, preto sme ju celú odstránili. Čím by sme mali teraz plech natrieť ?

 

Nutné je použitie základnej farby na ľahké kovy resp. špeciálne jednovrstvové farby  2v1 na pozink, ktoré má veľmi dobrú priľnavosť aj na čerstvý, nezoxidovaný pozinkovaný plech a zároveň ma antikorózne vlastnosti.

 

Doporučený tovar:

Základné reaktívne farby na neželezné kovy

Jednovrstvové farby na neželezné kovy

 


 

Čím sa dajú natrieť radiátory ústredného kúrenia ?

 

Najskôr je radiátor treba dobre očistiť a zbaviť mastnoty. Pokiaľ sú radiátory nové, nenatierané, použite napr. základnú farbu Syntetika Základ a to v dvoch tenkých vrstvách po 24 hodinách. Ako vrchnú môžete zvoliť emaily S 2119 Radbal Standard alebo S 2120 Radbal Profi alebo vodou riediteľný Denas Univerzál. Tieto farby majú biele pigment upravené tak, aby časom vplyvom tepla nezožltli. Radiátor aj rozvody kúrenia sa natierajú pri vypnutom kúrení – za studena.

Doporučený tovar:

Syntetika základ

Radbal Standard

Radbal Profi


 

Akým lakom sa dá pretrieť medené potrubie ústredného kúrenia ?

 

Potrubie najprv dobre očistite a zbavte mastnoty saponátom. Následne aplikujte impregnačný transparentný náter U2061 Hostagrund Blokátor hrdzi. Po uschnutí môžete použiť ako vrchný lak S 1020 Lazurol Lak vonkajší.

 

Doporučený tovar:

U 2061 Hostagrund Blokátor hrdze

S 1020 Lazurol vonkajší lak


 

spojoch plechových článkov radiátorov sa objavuje hrdza. Keď hrdzu pretrieme vodou riediteľnou farbou, po čase sa opäť objaví. Kde je chyba ?

 

Hrdzavé miesta najprv poriadne očistite a natrite základnou antikoróznou farbou S 2000 Pragoprimer Standard v bielom odtieni. Potom môžete natierať buď vodou riedeným emailom Denas Radiátor, alebo syntetickým S 2120 Radbal Profi.

 

Doporučený tovar:

Pragoprimer Standard S2000

Radbal Profi

Denas radiátor

 


 

Máme značne hustú starú syntetickú farbu S 2013, ako sa dá nariediť ?

 

Použite riedidlo S 6006. Ale pokiaľ farba vyzerá ako gél alebo rôsol, riedenie nemá zmysel, farbu už nebude možné použiť.

 

Doporučený tovar:

Riedidlo S 6006

 


Čím sa dá natierať chladnička tak, aby mala inú farbu ?

 

Môžete použiť rôzne syntetické emaily S2013. Dôležité ale je podklad zbaviť mastnoty saponátom a ľahko prebrúsiť jemným šmirgľovým papierom.

 

Doporučený tovar:

Syntetické farby

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

6 Reakcií na Kov – interiér / odpovede špecialistu

 1. Avatar Mato povedal:

  Dobry den,

  poprosim odpoved na otazky:
  Je mozne pouzit na nater starsej pozinkovanej strechy zakladnu epoxidovu a vrchnu polyuretanovu farbu?
  Je pripustna takato kombinacia?

  Vopred vdaka za Vasu odpoved.

  • Adrián Ciel Adrián Ciel povedal:

   Dobrý deň. Pod polyuretánové farby je dobré použiť tak isto polyuretánový základ, výsledok je potom kvalitnejší. Ale je možné použiť aj epoxid, nakoľko ten sám obsahuje polyuretán.

 2. Avatar Anton Komorny povedal:

  Poraďte prosím. Plech hrúbky 1.2mm obrúsený vybracnou bruskou a smirglom hrúbky zrna 80, odmastnene riedidlom c6000 , nastriekane selemix 7-532 2v1 vo dvoch vrstvách po dvoch dňoch sušenia v 30 tich stupňoch a 80 -100 mikrokoch suchej vrstvy pri dlhšom kontakte s betónovou zmesou farba makne a po nalepení maliarskej krycej pásky ide farba dolu s páskou. Cca až do 3 cm od betónovej zmesi. Vydrží chemopur G ako základ a chemopur RW ako druhá vrstva vplyv betónu? Co môže byť zlé pri povodnom vyššie spomínanom postupe? Ďakujem za odpoveď.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   v tomto prípade farba nemala dostatočne dlhý čas na schnutie alebo jej aplikačný postup nebol správny popr. mohlo dôjsť k nesprávnej voľbe farby.
   Ak Vám vrstva farby nezaschla treba ju nechať poriadne doschnúť popr. zdĺhavejším postupom je dať všetko dole a vytvoriť nový aplikačný postup s novou farbou.

   Ak to máte čistý plech bez prímesí ľahkých kovov je možné použiť Chemopur G a Chemopur E ako komplex pre natretie čistého plechu.
   Chemopur G nie je potrebné dávať v prípade ak ide o renovačný náter.

   Odporúčame však používať farba na rovnakom chemickom základe.

   Prajeme pekný deň.

 3. Avatar Mária Nagyová povedal:

  Akým odtieňom farby sa natiera vonkajšie plynové potrubie a plynové potrubie v interiéry. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *