Ako ekonomicky na ´´neprerobený´´ byt, časť. 1 – farbenie obkladačiek

Článok bol pridaný do Ako na to, Tipy a rady - Inšpirácia

Neprerobená kúpeľňa v staršom byte

Ako a akou farbou sme natierali staré obkladačky v kúpeni?

Ak patríte medzi tých, ktorí zakúpili výhodne starší ´´neprerobený´´ byt, za účelom svojpomocnej prestavby ako ja, práve Vám je určený nasledovný blog. 😉

Poznáte to, starší obytný dom postavený po vojne alebo známy ´´socíkovský´´ panelákový byt ma dobrú cenu, ale čakajú tu na nás mnohé nástrahy ako drevené bukové parkety, umakartové jadro, alebo starý bukasový nábytok (ktorý by sme zatiaľ neradi vyhodili) či staré super lesklé obkladačky. 🙂 Obnoveniu, či recyklovaniu týchto súčastí starších bytov by sme sa chceli venovať v sérii blogov ´´Ako ekonomicky na neprerobený byt´´.

V dnešnej časti sa budeme venovať téme, na ktorú sa mnohí pýtajú v e-mailoch či telefonátoch. Čo so starými (ale ešte funkčnými) už nemodernými (farbou, či dizajnom) obkladačkami v kúpeľni či kuchyni, hlavne keď mladá rodina má ´´na krku´´ mnohé výdaje a na nové obklady už financie neostávajú?

Ekonomické riešenie som raz videl v jednom CZ časopise a doporučili v ňom (s kúskom umeleckého talentu ;-)) kachličky prefarbiť. My sa budeme venovať riešeniu, ktoré je ekologické a nezávadné pre členov rodiny a to je, že použijeme moderné vodou riediteľné univerzálne nátery. Môžme na tieto účely použiť Balakryl Uni (lesk/mat), Ekokryl (lesk/mat), Denas Uni (lesk/mat), ale aj mnohé iné univerzálne krycie nátery.

Ešte skôr ako začneme, rád by som upozornil, že dané riešenie je určené LEN pre obkladačky na stene, NIE pre ich pochôdzne sestry podlahové obkladačky (tam by ste pred aplikovaním museli podklad strojovo zdrsniť). 🙂

Ako na vec?

Ako si pripravíme staré, navyše lesklé obkladačky aby nám na nich náter držal? Jednoducho prebrúsime ich brúsnym papierom (ak to vôbec ide) zo stredným zrnom (č. 100) alebo ako v mojom prípade ničím. Áno znie to nedôveryhodne, ale ja som skutočne maľoval dosť lesklé kachličky bez prebrúsenia a náter krásne drží. Umývam ich hubkou a saponátom a krásne sa dajú vyčistiť. Samozrejme výnimkou sú pády alebo kontakt s tvrdšími predmetmi. Tu by sa náter asi poškodil.

Predtým ako začnete, nezabudnite na svoju bezpečnosť a pohodlie. Okrem náradia a farieb budete potrebovať aj vhodný odev. Čo si obliecť?

Samozrejeme, aby nám náter na kachličkách udržal je nutné použiť dobré aplikačné náradie, a tým je Moltoprénová súprava (ja som si kúpil kôli finálnym efektom súpravu Moltoprén+Perlon). Molitanový (moltoprénový) válček je to oproti štetcu a perlonovému valčeku geniálne riešenie, pretože dokáže naniesť aj základný mikrofilm (keď si ho dobre otriete vo vaničke) na lesklý povrch a vďaka mäkkému priľnavému materiálu sa krásne točí po povrchu (nesmiete však moc tlačiť). Je nutné podotknúť, že musíme aplikovať NERIEDENÝ náter a aplikovať AŽ 3 VRSTVY !!!

Pred tým, než začneme aplikovať prvú vrstvu, musíme si premyslieť aký dizajn a aký odtieň chceme. Nižšie si ukážeme viaceré štýly a tak isto inšpirácie na doplnky. Samozrejme dizajnový efekt je vec vkusu a aj ja som len hobby dizajnér, preto ak máte väčšie umelecké vlohy, vašej fantázii sa medze nekladú.

Štýl 1

Ako prvé som použil kombináciu štýlov plné prekrytie a štýl ´´tupovania´´ perlonovým valčekom. Výsledný povrch napodobňuje skorodovaný povrch a kombinuje biely vzhľad steny a kachličiek s kontrastným a v dnešnej dobe moderným odtieňom čiernej a sivej.

Najprv som si páskou vymedzil, ktoré plochy idem natierať plne prekrývajúcim v mojom prípade čiernym matným povrchom a zapáskoval som si plochu pod dvomi radmi kachličiek. Natrel som tu tri vrstvy čiernej.

20160609_230954

20160610_075153

Ďalej som chcel vytvoriť farebne odlišnú ´´prepojovaciu´´ línu kachličiek, kde som chcel využiť aj bielu farbu kachličiek. Zase som si papierovou páskou vyznačil miesto ktoré chcem natrieť. Tu som však nepoužil penový valček ale ´´efektový´´ perlonový a biely povrch kachličiek som len veľmi jemne prebehol náterom so šedým odtieňom, čím som vytvoril tupovaný efekt. Zároveň pre ideové zjednotenie som pretrel šedou aj dve línie čiernej a dosiahol som tým výsledný vzhľad (viď obrázok).

Celý dosť technický štýl som chcel niečím zjemniť a preto som použil prírodný element, a to lisované vysušené lístie, ktoré som nalepil na časť kde nefŕka voda. Nalepil som ho lepidlom Chemoprén Univerzál Profi. Použité odtiene: Ekokryl mat čierny (odtieň 0199) a šedý (odtieň 0110).

20160610_075157 20160610_075202 20160610_075139 20160610_075124

Štýl 2

V ďalšom štýle si ukážeme ako si vytvoriť na vypodkladované kachličky nejaký vzor. Ten si vytvoríme pomocou tzv. ´´zemiakovej pečiatky´´. Je to bežná vec akú sme sa učili už ako deti na základnej škole 🙂 . Vyrežeme do väčšieho zemiaku nejaký vzor a ten namáčame do farby a otláčame na kachličky viď obrázky nižšie. Na raznicu si nedávajte moc farby lebo vám bude stekať. Radšej menej farby a viac pritlačte. Ak nechcete použiť ´´zemiakovú pečiatku´´, môžete použiť ešte jeden spôsob nanášania a to je pomocou ´´polystyrénovej pečiatky´´.

Ak chcete zložitejší motív, vytlačte si ho v čierno-bielej na tlačiarni, vystrihnite a prilepte na kúsok polystyrénu a vyrežte ostrým nožom. V stavebninách dokonca majú už polystyrénove lysety s rôznymi motívmi, ktoré sa dajú použiť ako raznica na otláčanie farieb na kachličky. Použité odtiene: Ekokryl mat čierny (odtieň 0199), šedý (odtieň 0110) a orech shea (odtieň 0216).

20160720_225059 20160720_23094520160720_230944
20160720_232352

Štýl 3

Na obrázku nižšie si ešte ukážeme ďalší trochu jednoduchší štýl skombinovaný so škárovaním pomocou bieleho Ekokrylu MAT. Škárovanie vytvoríte jednoducho tak, že na bielenie medzier medzi kachličkami použijete známu vatovú tyčinku na čistenie uší.

Ak by ste chceli profi riešenie a bojíte sa plesní v škárovačke, použite tzv. obnovovač škár Reno Fuge od Ceresitu, ktorý Vám krásne vybieli zašednutú škárovačku medzi kachličkami a tak isto má dezinfekčnú zložku. Použité odtiene: Ekokryl mat šedý (odtieň 0110), orech shea (odtieň 0216), biely (odtieň 0100) a ručne namiešaný odtieň z 90% orechu shea a bielej.

20160816_214330 20160816_214339 20160816_214354 20160816_214359

Dizajn kachličiek sa dá teda doplniť rôznymi doplnkami aby to celé vytváralo tématický celok. Napríklad kachličky môžete natrieť dvoma odtieňmi modrej, odtlačiť na ne ´´zemiakovou pečiatkou´´ vlnky alebo morské hviezdice a na stenu môžete nalepiť lodné lano, na klinček zavesiť malé vedierko a dať do neho dať levanduľu. Ale veď vy už si nejakú zaujímavú inšpiráciu nájdete. 😉

Dúfam, že som Vám blogom urobil radosť a namotivoval Vás v tom aby ste ušetrili a  priložili ´´ruku k dielu´´. 😉

Teším sa na Vás v ďalšom pokračovaní.

ekokryl-lesk Ekokryl-mat

Adrián Ciel - efarby.sk

Adrián Ciel - efarby.sk

Som vášnivý fanúšik športu (futbal, horská cyklistika a volejbal), chovateľ (psíky, mačky a vodné korytnačky) a hudobník (aktívne - bicie nástroje), ale aj fanúšik architektúry a dizajnu spotrebných predmetov, interiérového recyklovania (štýl eklektik), permakultúry a celkovo domáceho kutilstva. 🙂 Som vyškoleným odborníkom na nátery a maliarske techniky. Pracoval som v minulosti ako technický marketingový pracovník u najväčšieho výrobcu farieb na svete.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Adrián Ciel - efarby.sk - Website

Follow Me:
FacebookYouTube

Adrián Ciel - efarby.sk

O Adrián Ciel - efarby.sk

Som vášnivý fanúšik športu (futbal, horská cyklistika a volejbal), chovateľ (psíky, mačky a vodné korytnačky) a hudobník (aktívne - bicie nástroje), ale aj fanúšik architektúry a dizajnu spotrebných predmetov, interiérového recyklovania (štýl eklektik), permakultúry a celkovo domáceho kutilstva. :-) Som vyškoleným odborníkom na nátery a maliarske techniky. Pracoval som v minulosti ako technický marketingový pracovník u najväčšieho výrobcu farieb na svete.

12 Reakcií na Ako ekonomicky na ´´neprerobený´´ byt, časť. 1 – farbenie obkladačiek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *