Drevo – interiér / odpovede špecialistu

Článok bol pridaný do Pýtate sa nás :)

Vitajte v našom článku, v ktorom Vám odpovedáme na najčastejšie otázky ohľadom náteru dreva. Odpovedáme Vám na ne už od roku 2008.

Ak hľadáte konkrétnu radu doporučujem vám stlačiť ctrl+F a do vyhľadávača napísať kľúčové slovo. Určite na otázku, ktorá Vás zaujíma nájdete odpoveď. ( zadajte napríklad: umakart, nábytok, kuchynská linka, tatranský profil… )

Titulna-strana-ebook-zdarma-stiahnut

Drevo v interiéri je veľmi široký pojem. Počas šiestich rokov našej profiporadne ste sa nás pýtali skutočne na všeličo. Je z toho tento obsiahly článok.

A toto sú už vaše otázky: 

Ktorý lak odporúčate na povrch jedálenského interiérového stolu. Povrch stolu je dyhovaný zatiaľ bez akéhokoľvek náteru. Lak bude nanášaný striekaním. Povrch nebude prichádzať do priameho kontaktu s potravinami. Lak musí byť silno odolný voči alkoholu a poškriabaniu. Preferujem skôr matný, ale nebránim sa ani lesklému laku. Na dobe tvrdnutia laku mi nezáleží.

Na náter stolu použite Epoxidový dvojzložkový lak Epolex, je lesklý, odolný voči mechanickému poškodeniu, aj voči chemikáliám a pôsobeniu vlhka. Dá sa nanášať štetcom, valcom, aj striekaním. Výrobok bol schválený pre nátery povrchov potravinárskych zariadení, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. Ak bude hmota hustá na striekanie, zriedi sa riedidlom S 6300.

Doporučený tovar:

 Epoxidový dvojzložkový lak Epolex

 riedidlo S 6300


Potrebovala by som poradiť, akú farbu mám vybrať na premaľovanie staršieho nábytku z dyhy (nábytok Akcent), aby sa nová farba dobre zachytila. Je vhodne použiť farby riediteľné vodou? Nábytok je tmavohnedej farby, myslím, že bol aj lakovaný, ja ho chcem premaľovať matnou bielou farbou, ktorá časom nezožltne.

Zabudla som ešte dodať, že farba by mala byt vhodná na detský nábytok 🙂

Najskôr nábytok  prebrúste jemným brúsnym papierom. Po prebrúsení natriete nábytok základnou farbou na drevo Balakryl a po preschnutí použijete vrchnú farbu Balakryl UNI matný  v jednej – dvoch vrstvách. Táto farba má osvedčenie aj pre použitie na hračky a detský nábytok.

Doporučený tovar:

Balakryl základ na drevo 

Balakryl UNI – vrchná farba 


Potrebujem premaľovať staré dvere z kuchyne do špajze. Dvere sú momentálne natreté bezfarebným lakom. Potrebovala by som náter sklonia kosť a ešte čim by som mala vyplniť otvory po kovaní, ktoré tam už nechcem.

Najskôr musíte prebrúsiť pôvodný lak, potom vyplniť otvory po kovaní tmelom na drevo Akrilin, ľahko sa nanáša špachtľou, po vytvrdnutí sa prebrúsi, aby sa vyrovnal povrch. Následne môžete dvere natrieť farbou Bakrylex v dvoch náteroch, prípadne použijete sprej, ktorý prekryje rovnomerne povrch a neostanú po ňom ťahy štetcom.

Doporučený tovar:

Akrilin- tmel na drevo

Barkylex- vrchná vodou riediteľná farba

Aerosol Art- akrylová farba v spreji


Chcela by som sa opýtať, či je možné zafarbiť tatranský profil. Strop v podkroví rodinného domu mám urobený z tatranského profilu, má už niekoľko rokov, pravdepodobne 7-8, nie je už v dobrom stave, je zožltnutý, na vlhších miestach chytá pleseň, takisto je v ňom neželaný hmyz (pavúky, červotoče), lak na ňom už miestami nie je. Predchádzajúci majiteľ natrel tatranský profil iba lakom. Chcela by som podkrovie prerobiť do svetlejších farieb, napr. slonovinová. Takisto by som chcela farbu tatranského profilu do svetlejších farieb, teda zafarbiť, nielen dať nový lak. Viete mi prosím poradiť aké výrobky mám v takomto prípade použiť?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Začať je potrebné tým, že obrúsite (ošmirgľujete)  vrchný lak až na drevo, aby ste následne drevo napustili fungicidom, ktorý je určený na hubenie škodcov. Píšte že profil je natretý lakom, predpokladám že bezfarebným. Ak je tak, tak po fungicídnom napustení dreva použite tenkovrtvovú lazúru aspoň v 2 vrstvách, ktorú si vyberiete vo vlastnom odtieni. Ak chcete, aby sa na dreve vytvorila laková vrstva, použite ešte lakovú lazúru v rovnakom odtieni.

Drevo však môžete natierať aj akrylovými farbami, v prípade, že chcete zakryť štruktúru dreva.

Pokiaľ je drevo navlhnuté, musíte odstrániť príčinu vlhnutia a plesnenia. Drevo môžete natierať až potom, čo úplne preschne.

Doporučený tovar:

Bochemit Plus – fungicíd na napadnuté drevo

Lazurol Classic –  tenkovrstvová lazúra na drevo

Lazurol Gold – laková lazúra na drevo

Denas Univerzal mat – akrylova farba na drevo 


Chcel by som sa informovať aký druh farby použiť na bukové stupnice schodov, kde by som chcel vytvoriť patinu, kde podkladom bude šedá a hlavná vrchná farba bude biela, ktorá sa len miestami prebrúsi až k šedej. Sú vhodné latexové farby? Je potrebné dať na to ešte epoxidový lak .

Pre vytvorenie patiny je potrebná určitá zručnosť a skúsenosť. Obecne sú použiteľné rôzne druhy náterov (syntetické dvojzložkové vodou riediteľné…) s ohľadom na požadovanú odolnosť a vlastnosti.
Princíp patinovania je vo vytvorení základného náteru v požadovanom odtieni a následne rovnakým druhom náterovej hmoty najlepšie nariedenej na menej krycí náter sa na povrchu postupným nanášaním vo vybraných miestach vytvára patina v inom odtieni. Po natretí schodov farbou je potrebné ich ešte prelakovať, aby ste farbu nezodrali chodením. Drevené schody je potrebné najprv natrieť základnou farbou na drevo, aby dobre ukotvil vrchný náter a patina. Môžete použiť syntetický náter na drevo (základnú farbu) + syntetickú vrchnú farbu + syntetickú farbu, ktorou budete patinovať. Po preschnutí, pretrite v 2 vrstvách epoxidovým lakom.

Doporučený tovar:

Syntetická farba na drevo základná 

Syntetická farba na drevo vrchná

Epoxidový lak na podlahu a schody 


Chcel by som dosiahnuť starobylý, patinovaný vzhľad pri nátere dvierok kuchynskej linky. Aké farby a aký postup použiť?

Pre vytvorenie patiny je potrebná určitá zručnosť a skúsenosť. Obecne sú použiteľné rôzne druhy náterov (syntetické dvojzložkové vodou riediteľné…) s ohľadom na požadovanú odolnosť a vlastnosti.
Princíp patinovania je vo vytvorení základného náteru v požadovanom odtieni a následne rovnakým druhom náterovej hmoty najlepšie nariedenej na menej krycí náter sa na povrchu postupným nanášaním vo vybraných miestach vytvára patina v inom odtieni. Na linku môžete použiť napríklad vodou riediteľné farby DENAS.

Doporučený tovar:

Denas Univerzál  – farba na patinovanie kuchynskej linky


Prosím Vás, olupuje sa mi fólia z MDF dvierok na kuchynskej linke najmä v okolí vstavaného sporáka a digestora, chcela by som túto fóliu z dvierok zlúpať a natrieť ich na bielo, uvažujem nad vodou riediteľnou farbou balakryl alebo syntetickou industrol, mám však trošku obavy aby mi farba v týchto miestach, ktoré sú blízko tepla, nezožltla. Viete mi poradiť, či sú vhodné tieto farby pre tento účel? Prípadne odporučiť inú vhodnú na kuchynské dvierka v blízkosti tepla?

Pre náter kuchynskej linky na bielo voči zožltnutiu, môžete použiť farbu Balakryl radet. Potrebné je spraviť prvú vrstvu základnou farbou na drevo. Následne spravte náter v dvoch vrstvách farbou Balakryl radet.

Doporučený tovar:

Balakryl základ – základná farba na kuchynskú linku

Balakryl Radet  – farba ktorá teplom nezožltne


Akú farbu je najlepšie použiť na drevený stôl, ktorý má aj kúsok kovovej konštrukcie? Momentálne je stôl natretý Slovakrylom, no ten je úplne nanič. Ak sa niečo na stôl položí niečo ťažšie, prilepí sa to. To isté sa deje, ak sa na stôl položí niečo teplé, nedajbože kúsok vody. Čo odporúčate?

Pokiaľ pôvodný náter na dreve drží a nechcete ho odstraňovať tak Vám ho  doporučujem pretrieť farbou DENAS univerza. Táto farba je vhodná na pôvodný náter. Vyznačuje sa  rýchlym schnutím a nelepivosťou povrchu. Prvý náter spravte redší a ďalší narieďte podľa štandardu. zabezpečíte tým kvalitné zakotvenie k pôvodnému náteru. Náter je vhodný na kov i drevo.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal – farba na stôl 


Chcem sa spýtať ,či je u vás možné zohnať náter – šedý, aby bolo vidieť štruktúru dreva a musím dať na to aj lak, pretože sa jedná o schody.

Šedý odtieň dosiahnete morením dreva Liehovým moridlom v odtieni čerň ebenová v jednej vrstve. Po cca 10 min zotriete nevpitú časť moridla handričkou. Morenie v jednej vrstve dodá schodom šedastý nádych. Následne ich je potrebné prelakovať buď to polyuretánovým alebo epoxidovým lakom, ktoré vykazujú vysokú odolnosť voči pošliapaniu a odieraniu minimálne v 2-3 vrstvách.

Doporučený tovar:

Liehové moridlo – morenie schodov na šedo

Profilak – polyuretánový lak na schody

S 1300 – Epoxivodý lak na schody


Píšem Vám s prosbou o radu pri výbere vhodného laku na drevo. Požiadavka z mojej strany je nasledovná: Ide o stôl na ktorom je fontána a preteká vodou. Je to umelecká práca, určená na vystavovanie v interiéry / v prílohe posielam fotografiu práce/. 
Stôl je v priamom kontakte s vodou ktorá prská z fontány na hornú dosku stola. Zo spodnej strany zasa voda kondenzuje v úložnom priestore stola, kde je umiestnená nádrž s čerpadlami – je tam vysoká vlhkosť.
Problémom je, že vrchná doska nie je z masívneho dreva ale zo sololitu – teda zmesi papiera a pilín. V kontakte s vlhkosťou a s vodou ľahko nabobtná.
Na stôl aplikovala striekaním akrylátovú vodou riediteľnou kryciu farbu – podľa odborného pracovníka v nemenovanej predajni a podľa popisu na výrobku mala byť vodeodolná. Jej výber som konzultovala, no zjavne sme sa nepochopili, pretože farba nevykazuje potrebnú odolnosť a po dlhodobom kontakte s vodou je citlivá na oder – ľahko sa šúpe a nechráni ani odolnosť sololitovej dosky.

Preto by som chcela vrchný krycí náter jemne prebrúsiť, naniesť spomínanú akrylátovú farbu – kvôli zachovania odtieňu ešte raz a následne “zakonzervovať” dosku priesvitným lakom, ktorý by chránil farebný náter pod ním a zabránil priepustnosti vody a vlhkosti.

Epoxidový lak S 1300 nie je vhodným produktom do trvalo vlhkého alebo mokrého prostredia. S 1300 nie je určený do exteriéru.

Na sololitovú dosku natretú akrylátovou farbou môžete použiť polyuretánový lak na vodnej baze. Predpokladom kvalitného  ukotvenia je  jemne prebrúsenie pôvodného náteru. Prvú vrstvu laku natrite redšiu, nech lak poriadne ukotví k podkladu a následne natrite 2-3 vrstvy laku nariedeného podľa pokynov. Lak vykazuje vysokú tvrdosť a odolnosť voči vode.

Doporučený tovar:

Polyurex – lak na fontánu


Chcem sa spýtať, chcem natrieť kuchynskú linku na fialovo, akú farbu potrebujem?

Predpokladám, že chcete natierať drevenú alebo drevotrieskovú dosku, bez vrchnej laminátovej úpravy. Na  takúto kuchynskú linku môžete použiť akrylátové farby. Prvú vrstvu spravte náter redšou farbou, zriedenou v pomere 1:1. Následne sú potrebné 2 vrchné vrstvy.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal – farba na kuchynskú linku 


Ja by som si chcel nalakovať MDF laminátovú dosku resp. nábytok nejakou vysokolesklou farbou niečo so zrkadlovým efektom. Mate niečo také v ponuke?? Pripadne čo by ste mi odporučili

Medzi vysokolesklé nátery patrí napríklad Johnstones Professional Gloss. Hodí sa pre náter nábytku. Drevotriesku natrite najprv základnou farbou na drevo a následne v 2-3 vrstvách aplikujte spomínanú farbu. Konečná vrstva bude vytvárať odolný, umývateľný a vysokolesklý náter s vynikajúcou krycou schopnosťou a trvanlivosťou.

Doporučený tovar:

Professional Gloss – vysokolesklý náter na nábytok

Johnstones Professional Undercoat – základná farba na drevo


 

Potrebujem natrieť v podkroví tatransky profil na bielo, aby sa zachovali však,letohkruhy a zároveň, predtým použiť nejaký fungicídny prostriedok.

Aby sa zachovala prirodzená kresba dreva je potrebné vyberať z lazúr na drevo. Tie sa vyrábajú v bielom odtieni, no to si musíte osobne pozrieť na vzorkovníku, či Vám tento “biely” odtieň vyhovuje.

Na ochranu dreva voči škodcom a hubám môžete použiť bezfarebný Krovsan alebo Bochemit.


Prosím vás, akú farbu a lak mám použiť na nastriekanie a nalakovanie gitary nabielo?… Potrebujem dosiahnuť vysoký lesk a odolnosť voči poškriabaniu…

Gitaru je nutné poriadne umyť jemné prebrúsiť brúsnym papierom a odmastiť napríklad liehom. Prestriekať ju môžete v 3 tenších vrstvách sprejom PRIMA. Následné prelakovanie vysokolesklým PRIMA lakom v 2 vrstvách.

Doporučený tovar:

Sprej PRIMA – farba na gitaru

Lak v spreji PRIMA – lesklý lak na gitaru


Chcela by som si natrieť kuchynskú linku z drevotriesky odolným a umývateľným náterom, farbu potrebujem veľmi svetlú belasú. Máte nejaký výrobok v tejto farbe alebo taký, ktorý je možné tónovať?

V podstate môžete použiť všetky akrylátové vodou riediteľné farby. Čo je potrebné dodržať je postup. Dôležitá je penetrácia, ktorú spravte nariedenou farbou napríklad Denas Univerzal. Následne spravte dve vrstvy náteru neriedenou farbou. Medzi každou vrstvou spravte jemný prebrus brúsnym papierom, čo zabezpečí pekný konečný vzhľad.

Doporučujem si pozrieť videonávod, v ktorom sa popisuje postup.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal – farba na kuchynskú linku 


Prosím vás, chceli by sme zmeniť farbu nábytku, je to lakované drevo, samozrejme hnedé, chceli by sme ho prestriekať na bielo. Aký sprej a aký základ na priľnavosť použiť, aby sme nemuseli nábytok obrusovať od pôvodného laku.

Ak je nábytok z dreva a je natretý pôvodným lakom, tento je potrebné jemne prebrúsiť a odmastiť saponátom. Nastriekajte nábytok v jednej vrstve základnou farbou v spreji PRIMA a následne požite 2 vrstvy bieleho spreju PRIMA, či už lesklého alebo matného vzhľadu. Medzi jednotlivými vrstvami spravte prebrus jemným brúsnym papierom. Nanášajte tenké vrstvy.

Doporučený tovar:

Prima Sprej – základná farba na nábytok v spreji

Prima Sprej – farba na nábytok 


Chcem sa opýtať na lepenie PVC na drevo. Jedná sa o olepenie výťahovej kabínky PVC materiálom. Potrebujem poradiť druh lepidla a opýtať sa na rohové lišty, či sú vhodné do interiérov ako okrasné, rozmery a farebné odtiene.

Na lepenie PVC ku kabíne výťahu môžete použiť lepidlo TOP Prén Extrém.

Prednosti: * mimoriadne vysoká pevnosť spoja, * odolné ohýbaniu, vysokému tlaku a teplote, *okamžitá zaťažiteľnosť,

Kabínu výťahu je možné i natrieť. Používa sa na to farba DENAS Univerzal. Farba je umývateľná a odolná voči oderu.

Čo sa týka líšt, to sa musíte obrátiť na špecializovanú predajnú zameranú na tento sortiment.

Doporučený tovar:

Lepidlo TOPPREN EXTREM – lepenie PCV a dreva

Denas Univerzal – farba na kabíny výťahov 


Prosím vás, aký prostriedok použiť proti plesni na drevené lakované obklady stien (obkladové palubky). Skúšal som použiť Fungicíd Ceresit Stop plesni, avšak poškodil mi lak.

Jeden z účinnejších fungicídov na ničenie plesní je Biozor Pento. Drevo postriekajte týmto prostriedkom a pleseň následne mechanicky odstráňte a drevo umyte. Je potrebné vyskúšať znášanlivosť výrobku s drevom na najmenej viditeľnom mieste.

Doporučený tovar

Biozor Pento 


Mohli by ste mi prosím poradiť, či sa dá niečo robiť s drevotrieskovou skriňou v odtieni čerešňa, ak by som ju chcela zmeniť na niečo bledšie ? Napríklad borovicu ? Máme masívnu borovicovú posteľ a chcela by som skriňu k nej nejak prispôsobiť inak ako tapetou. Existuje nejaký náter ?

Na tento účel máme v ponuke Belinku Illumina. Slúži ako medzivrstva na starší tmavý odtieň, ktorý zosvetlí a následne je možné ju pretrieť svetlejšou lazúrou.

Doporučený tovar:
Belinka Illumina – na zosvetlenie staršej drevotrieskovej skrine


Chcela by som sa informovať ohľadne farby na kuchynskú linku, ktorá by bola vhodná? prípadne sprej? Kuchynské dvierka sú drevené. Môžete mi prosím poradiť aj farbu? vrchné dosky sú ladené sivá a čierna, dvierka boli drevene, preto ich chcem premaľovať. Steny v kuchyni mám slabofialové aj doplnky sú fialové. V kuchyni je položená bielo siva dlažba. 

Na dvierka kuchynskej linky je vhodný vodou riediteľný Balakryl. Kuchynskú linku najprv odmastite a jemne prebrúste. Prvý náter zrieďte vodou v pomere 1:1 (tzv. penetračný náter) a následne spravte 2 vrstvy už neriedeným Balakrylom.

Čo sa týka odtieňa, tak ku fialovej stene, doplnkom a sivej podlahe by som volil bielu alebo odtieň slonovej kosti.

Doporučený tovar:

Balakryl UNI – farba na kuchynskú linku


Chcela by som sa opýtať, aký sprej je vhodný na kuchynskú linku? Je to linka robená na mieru, je to zrejme plast v imitácii dreva.

Ak chcete nastriekať tento materiál, sú vhodné doporučené spreje. Linku vopred umyte saponátom a jemne prebrúste brúsnym papierom. Naneste základnú farbu v spreji a následne dve vrstvy farby v spreji.

Doporučený tovar:

Aqua lak – lak na vodnej báze

Prima sprej – sprej na kuchynskú linku 


Chceme zrenovovať starý vnútorný obklad z Tatranského profilu. Aktuálny stav – lak odtieň čerešňa. Očakávame zosvetlenie obkladu. Napr. slonovinová kosť, vanilka, biela … Máme zvoliť farbu alebo lak? Uvítame čo najmenšiu prácnosť a prašnosť renovácie.

Ak som pochopil správne tak z čerešňového lazurovacieho náteru chcete spraviť bielu alebo slonovu kosť, ktorá prekryje súčasný odtieň. Pokiaľ je na tatranskom profile zostávajúci lak, ten treba obrúsiť. Takto naviaže na drevo nová farba. Po zbrúsení laku, možno použiť vodou riediteľný email. V prvej fáze spravte penetráciu, kedy si farbu nariedite 1:1 s vodou. Následne po preschnutí natrite profil 1-2 vrstvami farby nariedenej na požadovanú konzistenciu.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal – farba na tatransky profil 


Chcela by som vedieť či existuje farba na nábytok z drevotriesky na zmenu jeho odtieňa, prípadne na zmenu farby nábytku.

S drevotrieskou možno do určitej miery zaobchádzať ako s drevom. Dá sa teda namoriť moridlom alebo ponatierať farbou. Vždy záleží aj od pôvodnej povrchovej úpravy, konkrétne od toho či už bola natieraná, čím bola natieraná resp. v akom stave sa nachádza a na aké účely bude slúžiť. Spravidla môžete použiť na morenie novej ničím nenatretej drevotriesky tenkovrstvové lazúry resp. laky na drevo. Ak chcete, môžete použiť akrylátové farby na báze vody.

Doporučený tovar:

Lazúry:

Farby: 


Chystám sa vytvoriť detskú izbu renováciou staršieho nábytku z viacerých súprav. Jedna je klasická, 30 ročná drevotrieska bledej farby, druhá je zasa drevotrieska lakovaný matným lakom tmavej, skoro čiernej farby. Tá prvá súprava mi problémy až tak nerobí, ale neviem, ako premaľovať tú druhú. Nie som si istá, či a ako je potrebné odstrániť matný lak a tiež neviem, aký typ náteru použiť, aby prekryla pôvodnú čiernu. Premýšľam o farebnej kombinácii maslovej a svetlohnedej farby, prípadne maslovej a zelenej. Môžete mi poradiť?

Starší nábytok musíte vopred pripraviť na náter. Umyte ho saponátom a lak prebrúste jemným brúsnym papierom. Tmavší náter sa spravidla pretiera horšie bledším, no dá sa to. Budú potrebné 2, miestami možno 3 vrstvy novej farby. Ak použijete akrylátové farbu Denas Univerzal, tak sa Vám bude lepšie pracovať. Táto farba je na vodou riediteľnej báze, čiže pri práci nebude zapáchať. Zároveň splňuje normu pre styk s potravinami a detským nábytkom.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal – farba na detsky nábytok 


Chcem sa opýtať, máme starú kuchynskú linku a keďže na novú nie je, chceli by sme ju premaľovať .Linka je polepená samolepiacou fóliou….prosím vás, poraďte mi postup, či treba dať fóliu najprv dole, kým sa bude natierať, alebo je nejaká farba, ktorá sa môže nanášať priamo na fóliu, chcela by som farbu bielu v kombinácii s vanilkovou a aj bezfarebný matný lak, ktorý je vhodný na kuchynskú linku  

Fóliu je nutné z linky stiahnuť. Na fólii by neudržala žiadna farba, začala by sa olupovať. Po tom čo dáte dole fóliu bude potrebné linku odmastiť prebrúsiť a odstrániť zvyšné časti lepidla. Najlepšie to ide acetónovým riedidlom C 6000.  Pre komfortnú prácu s náterom v interiéri môžete použiť akrylátové farby. Tieto sú ekologické na vodou riediteľnej báze. Zvyčajne sa prvý náter spraví penetračný, t.j. nariedená farba s vodou v pomere 1:1. Táto vrstva slúži pre lepšie ukotvenie farby k podkladu. Následne sú zvyčajne potrebné 1-2 vrstvy farby. Tieto farby už nie je potrebné prelakovať a nakoľko sa vyrábajú i v matnom prevedení sa mi tento krok zdá zbytočný.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal mat – farba na kuchynskú linku 


 Mám pôvodnú komaxitovú posteľ striebornej farby. Rada by som z nej vyčarovala posteľ tmavohnedú. Aký je najvhodnejší povrch.náter, ktorý by pôvodný náter zakryl a sa na ňom udržal?

Na  komaxit po obrúsení, očistení a odmastení majú dobrú priľnavosť skoro všetky náterové hmoty. Medzi odolnejšie patria polyuretánové farby, ktoré dosahujú vyššiu tvrdosť a tým aj životnosť.

Doporučený tovar:

Chemopur E – polyuretánová farba na komaxit 


Moji rodičia majú 40 ročný dom a v podkroví na drevených stojkách boli zistené dierky od červotočov. Potrebovala by som radu, ako sa zbaviť tých červotočov, s čím ich natrieť, tie drevá sú napadnuté, ale dajú sa ešte zachrániť. Poraďte mi nejaký účinný náter, alebo postrek, prípadne inú metódu.

Napadnuté drevo je možné ošetriť a červotoče zahubiť. Potrebný je náter fungicídom určený na priamu likvidáciu škodcov. Môžete ho natierať štetcom alebo ak to chcete spraviť precízne, potrebujete striekačku s ihlou a vhodný prostriedok, ktorý budete postupne vstrekovať do jednotlivých dierok. Následne sa spravia 2 sýtejšie nátery.

Doporučený tovar:

Bochemit PLUS – na ničenie červotočov


V byte mám položenú korkovú podlahu vo vstupnej hale. Byt renovujem a nerada by som sa podlahy zbavila, akurát mi nevyhovuje farba korku. Existuje nejaká možnosť výberu farebných lakov alebo farieb na korok, ktoré jeho štruktúru a farbu prekryjú? Robieva sa vôbec niečo také? Vyzerá to OK? 🙂 Prosím, ako je to potom so špárami? Tie sú momentálne veľmi tenké a výsledný efekt po farbení by som mala rada akoby to bola dlažba, t.j. aj so špárami…

Korok ak nebol nalakovaný, môžete namoriť vodou riediteľným moridlom na drevo. To zmení jeho odtieň. Následne je potrebné korok prelakovať podlahovým lakom, ktorý je odolný voči oderu a to minimálne v 2-3 vrstvách.

Doporučený tovar:

Moridlo na drevo

Dulux Diamond Glaze – lak na korok 


Chcela by som si premaľovať starý nábytok z drevotriesky a dreveného stola. Moja izba je bledo modra a bledo zelena s bielym stropom, neviete, čo by sa mi tam hodilo? Chcela by som niečo svieže .A ako sa maľuje ten nábytok? Čo všetko potrebujem? smrdi ta farba? ako dlho schne? …

Na drevený nábytok v interiéri sa používajú vodou riediteľné farby, ktoré sú ekologické k životnému prostrediu a k človeku. Pri práci nesmrdia a rýchlo schnú (cca 1-2 hod). Povrch najprv odmastite a jemne prebrúste. Prvý náter zrieďte vodou v pomere 1:1 (tzv. penetračný náter) a následne spravte 2 vrstvy už neriedeným.

Doporučený tovar:  

Balakryl – farba na nábytok 


Chcela by som sa opýtať, aký lak, alebo olej na drevo použiť, aby sme zachovali pôvodný odtieň dreva. Nechceme, aby sme lakovaním zmenili farbu dreva. Jedná sa o jedálenský stôl a stoličky, ktoré sme vybrúsili a chystáme sa ich lakovať. Momentálny odtieň dreva sa nám veľmi páči a chceme aby sa nezmenil.

Na ochranu dreveného nábytku pri požiadavke na zachovanie farebného odtieňu Vám doporučujem použiť bezfarebný matný lak na drevo v interiéri alebo napríklad Osmo Topolej. Tieto výrobky  zabezpečia v dvoch vrstvách potrebnú ochranu voči zašpineniu a opotrebovaniu. Upozorňujem Vás, že každý aj bezfarebný náter môže máličko zmeniť odtieň dreva.

 

Doporučený tovar:

Sportakryl – lak na drevené stoličky a stôl 

OSMO Top Olej – olej na drevený nábytok – pracovný dosky

 


 

Prelakovala som staršiu korkovú podlahu lakom Quick Dry Polyurethane Floor Varnish a s výsledkom som spokojná. Po aplikácii síce vidieť prechody medzi plochami lakovania, ale to asi závisí od spôsobu aplikácie – je možné lakovať aj valčekom, nie iba štetcom? 

Ďalej: na nový korok (prírodný, nenalakovaný) mi v predajni odporučili jednozložkový polyuretánový lak C 800 od Rigostep-u. S tým zatiaľ skúsenosť nemám a zrejme budem preferovať aj na nove korkové podlahy lak Quick Dry Polyurethane Floor Varnish. Zatiaľ hľadám rozdiely. Takže otázka: Quick Dry Polyurethane Floor Varnish obsahuje UV filter? 

Ktorý lak zvoliť na prírodnú korkovu podlahu (Rigostep verzus Johnstone s), vdaka za akukolvek radu!!

Z vášho príspevku mi nie je moc jasné, na čo sa pýtate 😉

Čo sa týka laku C 800 od Rigostep-u s týmto nemáme žiadne skúsenosti. V našej ponuke však nájdete množstvo alternatívnych podlahových lakov.

Lak Johnstones Quick Dry Floor Varnish – rýchloschnúci lak na podlahu neobsahuje UV filter.

Z našej ponuky vyberám kvalitný a rokmi v praxi testovaný lak aj na korkové podlahy, ktorý UV filter obsahuje / Polyurex – lak na podlahy

Doporučený tovar:

Polyurex – lak na podlahy  – lak na korkovú podlahu

Johnstones Quick Dry Floor Varnish  – lak na korkovú podlahu


Chcel by som sa spýtať, čím natrieť drevené časti sedacej súpravy. Materiál vyzerá na drevo tmavohnedo namorené a je tam vidieť bledé škvrny po používaní. Hľadám matný náter čo by prekryl aj bledšie časti bez dlhého prácneho brúsenia povrch by mal zostať niečo ako pôvodný teda namorené drevo

Drevené časti sedacej súpravy môžete opäť namoriť napríklad moridlom na drevo Finkolora Impregnant. Pred nanesením moridla drevené časti dobre očistite odmastite a prebrúste jemným brúsnym papierom. Vyberte si vhodný odtieň moridla a v 2-3 vrstvách ho naneste na podklad.

Doporučený tovar:

Finkolora Impregnant – moridlo na drevené časti sedacej súpravy


Chcem sa poradiť, aký typ bielej farby mám použiť na náter -borovicové dvere.

Dvere je potrebné natrieť najprv základnou farbou na drevo a následne 2 vrstvami vrchnej farby na drevo. Môžete použiť kvalitné farby od Chemolaku NATRIMA na okná a dvere.

Doporučený tovar:

Natrima na okna a dvere – základná

Natrima na okna a dvere – vrchná 


Na tom som zvedavý, či existuje biele moridlo, keď áno Vy viete zohnať?

Moridlo v bielom odtieni vyrába napríklad firma Finkolora / Tikkurila

Doporučený tovar:

Finkolora IMPREGNANT – biele moridlo na drevo 


Chystám sa dať do poriadku parkety v jednej zo svojich izieb. A troška si neviem poradiť aký tmel a lak potrebujem. chcel aby boli parkety tmavšie.

Ak je potrebné, parkety prebrúste. Vytmeľte špáry tmelom na parkety, v najvhodnejšom odtieni a prebrúste. Parkety následne namorte napríklad liehovým moridlom do požadovaného odtieňa. Následne prelakujte 3 vrstvami špeciálneho laku na podlahy.

Doporučený tovar:

Tmel na parkety Pattex parket acryl

Moridlo na parkety – Liehové moridlo

Lak na parkety – Johnstones


Plánujem natierať drevený obklad z tatranského profilu, ktorý je pôvodne len nalakovaný. Časom drevo stmavlo a potrebujem ho natrieť bledým odtieňom, niečo ako slonovinový odtieň. Prosím o radu akú farbu použiť, prípadne aký postup použiť.

Pred náterom je potrebné obrúsiť pôvodný lak, buďto brúsnym papierom alebo brúskou. Doporučujem potom drevo napenetrovať Lazurol Impregnačným základom, ktorý drevo chráni a zároveň zaručí rovnomerné satie vrchnej farby a tým krajší konečný vzhľad.

Ako vrchnú farbu použite napríklad Bakrylex matný alebo lesklý, ktorý sa vyrába v odtieni slonova kosť. Budú potrebné 1-2 vrstvy.

Doporučený tovar:

Lazurol impregnačný základ  – impregnácia na drevo

Bakrylex – farba na drevený obklad – slonova kosť 

 


Chcela by som sa opýtať na náter na dlážkovice v obývačke. Máme asi 30 ročné dosky, ktoré by som chcela natrieť vhodným náterom a následne dať na ne koberec.

Ak dlážkovicu plánujete zakryť nastálo doporučujem ju len naimpregnovať ochranným prostriedkom na drevo. Ten drevo ochráni voči hubám a červotočom. Ak ale chcete po čase koberec odstrániť, prípadne nebude prikrytá kobercom celkovo, doporučujem ju naimpregnovať fungicídom, a nalakovať lakom na dlážkovice a parkety. Tieto laky sú tvrdé a odolné voči oderu.

Doporučený tovar:

Bochemit QB – ochrana dlážkovice voči škodcom

U 1053 Polyuretánový lak na dlážkovicu

alebo

Johnstones Quick Dry Floor Varnish – rýchlo schnúci lak na dlážkovicu


Vyrobil som si nábytok do kúpeľne zo smrekových euro-hranolov. Mohli by ste mi odporučiť vhodnú povrchovú úpravu? Ja som uvažoval o liehovom moridle + lodnom laku S1119.

Liehové moridlo je v kombinácii s lodným lakom vhodné, nakoľko sa nábytok nachádza vo vlhkom prostredí kúpeľne.

Doporučený tovar:

Liehové moridlo – morenie nábytku

Lodný lak – lak na nábytok v kúpeľni 


Na drevenom obklade v dome máme starý náter- lodný lak, je možné odstrániť ho nejakým náterom, alebo je nutné ho len ošmirgľovať? Neexistuje nejaký náter, ktorým by sa dal tento starý náter len jednoducho prekryť? Náter je už dosť starý a lepí sa naň všetko. Hľadám čo najjednoduchšiu možnosť na renováciu.

Ak je ten starý náter popraskaný prípadne sa od povrchu ošupuje musí ísť dole. Ak je k povrchu priľnutý stačí ho jemne zbrúsiť šmirgľom a naniesť novú vrstvu laku.

Na starý lak je možné naniesť Odstraňovač starých náterov. Takým je napríklad NATRIMA! na starý náter.

NATRIMA na starý náter sa pred použitím dôkladne premieša a nanáša sa štetcom na odstraňovaný náter. Podľa druhu a veku náteru je doba pôsobenia od 10 min. do 3 hod., Jednotlivé vrstvy sa odstraňujú špachtľou alebo kefou a handrou.

Taktiež je možné starý lak zošmirgľovať brúskou, papierom

Doporučený tovar:

Natrima na starý náter – odstraňovač laku z dreva 


Navrhujem jednoduchý sedací nábytok do vestibulu školy (zatiaľ je to iba virtuálny návrh). Mali by to byt kubusy nepravidelných tvarov vytvorene pravdepodobne z MDF dosiek alebo drevotriesky. Vrchný náter by bol vystavený neustálemu sadaniu, šuchaniu, prípadne kopnutiam a o bočné steny by sa opierali podrážky topánok. Chcela by som sa vás spýtať, ktorá farba by bola najvhodnejšia. Je dôležité, aby bola dobre umývateľná, a aby sa do nej špina a prach nevtláčala, ako napr. do akrylu. Počula som o používaní polyuretánových tvrdených farieb aj na nábytok, je to podľa vás dobra cesta?

Medzi najodolnejšie farby patria polyuretány ktoré obsahujú polyméry (plasty) a tým dodávajú farbe vlastnosti ako odolnosť voči oderu a aj odolnosť voči všetkým vonkajším vplyvom. Vhodný je taktiež ako vrchný náter na drevené povrchy, ktoré sú vopred ošetrené vhodným
základným náterom.

Doporučený tovar:

Chemopur E – polyuretánová farba 


Mala by som otázku. Kúpila som si byt a kúpeľňa je klasická, umakartová. Keďže nemám dosť fin. prostriedkov na celkovú rekonštrukciu, chcela by som sa informovať či je možné umakartovú kúpeľňu z vnútra vymaľovať náterom Johnstones – antibacteriál (hygienický náter), alebo použiť nejakú inú farbu. Prípadne aký postup dodržať.

Vybratá farba nie je úplne vhodná do kúpeľni, nakoľko ju predpokladám chcete natierať i v oblasti vane alebo sprchy. Na umakartové jadro vám doporučujem použiť disperznú akrylátovú farbu Ekokryl.

Umakart dobre očistite technickým benzínom a prvú vrstvu farby naneste penetračnú, t.j. zrieďte ju 1:1 s vodou. Následne pretrite dvoma ďalšími vrstvami farby.

Táto farba sa vyrába v lesklom aj v matnom prevedení a okrem bielej i v iných pestrých/zemitých odtieňoch, takže je z čoho vyberať .

Doporučený tovar:

Ekokryl mat – farba na umakart

Ekokryl lesk – farba na umakart


Pred 10 rokmi bola nalakovaná korková podlaha ASI 2 zložkovým epoxidovým lakom (výrazný zápach, nie vodou riediteľný). Momentálne potrebujem korok prelakovať. Môžem použiť Johnstones Quick Dry Floor Varnish – rýchlo schnúci lak na podlahu? Nebude sa nanos odlupovať?

Prelakovanie epoxidového laku polyuretánovým je bezproblémové. Vybratý lak na podlahu je vysokokvalitný a odolný voči poškriabaniu a chôdzi. Nanášajte ho v 2 a viac vrstvách.

Doporučený tovar:

Johnstones Quick Dry Floor Varnish – rýchloschnúci lak na podlahu 


Potrebovala by som poradiť. Rodičia si chcú zrenovovať nábytkovú zostavu UNIVERSAL – boli to staré zostavy obľúbené v bývalej ČSSR. Je to svetlohnedý nábytok a radi by ho niečím namaľovali – po okrajoch dvierok cca 5cm okraj tmavšia hnedá a stred do oranžova. Mohli by ste mi poradiť, akú farbu na to použiť a aký postup, aby to neopadávalo a podobne? Chodba je namaľovaná na žlto, neviem či sa tam oranžová hodí.

Skriňu bude v prvom rade jemne obrúsiť šmirgľom a očistiť technickým benzínom. V druhom rade môžete použiť vodou riediteľné farby, s ktorými sa v interiéroch pracuje lepšie. Doporučujem naniesť farbu v dvoch vrstvách.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal –  farba na starší nábytok


čo by ste mi odporučili na dubové schody, chcel by som odtieň teak.

Ak podlahu nemáte namorenú, môžete použiť liehové moridlo na drevo v odtieni teak. Pre dosiahnutie pekného vzhľadu je potrebné zotierať nadbytočnú vrstvu moridla, ktorá sa nevpije do dreva do 10 min handrou. Pred prelakovaním schody ešte prebrúste schody jemným brúsnym papierom. Strhnete tak zdvihnuté drevené vlákna.  Schody prelakujte podlahovým lakom s polyuretánom napríklad Xyladecor podlahovým lakom.

Doporučený tovar:

Liehové moridlo – morenie drevených bukových schodov

Xyladecor podlahový lak 


Potrebujeme nastriekať stolnotenisový stôl na modro. Viete nám poradiť?

Treba použiť farbu, ktorá bude po vyschnutí tvrdá. Toto zabezpečuje polyuretán alebo epoxid. Doporučujem Vám použiť základný aj vrchný náter. Farbu je možné striekať.

Doporučené výrobky:

Chemopur G

Chemopur E 


Máme pár mesačnú kuchynskú linku z preglejky breza ošetrenú len bio olejom. Povrch začína však javiť známky poškodenia v dôsledku styku s vodou. Ostávajú fľaky, štruktúra začína byť drsnejšia a vlákna sa rozchádzajú. Kto nám to zhotovil nebol ochotný ďalej v tom spolupracovať. Bolo už prebrúsená a viackrát naolejovaná ale nepomáha. Hľadám nejaký vhodný lak a teraz už asi tónovaný keďže farba je akási zájdená a osivená. Poraďte čím to mám natrieť. Chceli sme najprv len ekologické materiály, je možné niečo aj v tej kvalite? Vďaka.

Kuchynská linka je jedným z najviac namáhaných nábytkov v domácnosti. Preto je potrebné zvoliť kvalitnú povrchovú úpravu aby ste zabezpečili jej dlhú životnosť.

Môžete napríklad spraviť renováciu farebného odtieňa namorením linky vodouriediteľným moridlom a následne je potrebné, aby ste linku prelakovali nezávadným, ale na druhej strane vysoko odolným bezfarebným lakom. Môžete použiť napríklad tieto výrobky:

Doporučené výrobky:

Moridlo na drevo

Polyurex – lak na drevo prichádzajúci do styku s potravinami 

OSMO TOP Olej – olej na pracovné dosky


Mám na chalupe pôvodný strop – hrady a dosky, pred 10r. som ho natieral vodourozpustnou farbou tmavou . v ponuke máte novú belinku na zosvetlenie dreva . môžem použiť túto belinku aj na vodou riediteľnú farbu

Belinka Illumina je vhodná aj na vodou riediteľné lazúry – farby. Slúži ako zosvetľovacia medzivrstva na ktorú nanášate lazúru na drevo.

Doporučený tovar:

Belinka Illumina

Belinka Top Lazúr 


Hľadám vhodný lak na dosku pracovného stola ( buková latovka ). Predbežné požiadavky sú:
-tvrdý lak odolný voči vode a bežným saponátom
-zdravotne nezávadný
-vhodný aj pre styk s potravinami

Vodou riediteľný nesmie byť ( poškodenie latovky pri nátere a vysychaní )
viete mi poradiť zo svojho sortimentu?

Vaše požiadavky spĺňa epoxidový dvojzložkový lak. Je vysoko odolný-tvrdý, odoláva aj niektorým chemickým látkam a bol schválený na priamy styk s potravinami.

Doporučený tovar:

Epoxidový dvojzložkový lak Epolex S 1300 


Čím je dobré natrieť priznané hrady dreveného stropu ? Chceli by sme, aby bola viditeľná štruktúra dreva, ale zároveň, aby svetlé smrekové hrady mali medeno-oranžový odtieň.

Pre zachovanie viditeľnej štruktúry dreva musíte drevo natrieť buď:

moridlom na drevo

lazurovacím lakom na drevo

lakom na drevo

Odtieň už nájdete medzi množstvom tovaru od rôznych výrobcov, ktorých máme v ponuke.

Lazúry na drevo

Moridlá na drevo


Potrebovala by som poradiť farbu na staré drevené zárubne. Sú natreté tmavou hnedou farbou. Chcela by som svetlejšiu hnedú, ktorá vyzerá troška ako imitácia svetlého dreva prípadne iného odtieňa dreva. Aby to nevyzerali na pohľad tvrdo

Ak máte zárubne natreté:

vrchným emailom, ktorý nezanecháva štruktúru dreva, je potrebné najprv odstrániť starý náter Odstraňovačom starých náterov. Ten sa na zárubňu nanesie štetcom, nechá sa 15-30 min pôsobiť a následne sa náter zoškrabe špachtľou.

tmavou lazúrou na drevo a chcete náter zosvetliť, použite zosvetľovaciu lazúru Belinka Illumina alebo Lazurol Zosvetľovaciu lazúru. Obe slúžia ako základné zosvetľovacie lazúry, na ktoré sa potom aplikujú vrchné svetlejšie lazúry s cieľom dosiahnuť svetlejšie odtiene.

Ako vrchný náter môžete použiť hrubovrstvú lazúru napríklad:

Xyladecor Oversol 2v1, ktorá na povrchu vytvára hodvábne matný silný film.

Belinka Top Lazur alebo Lazurol Gold

Doporučené výrobky:

Odstraňovač starých náterov

Belinka Illumina 

Lazurol Renovačná lazúra 

Xyladecor Oversol 2v1 

Belinka Top Lazur

Lazurol Gold 


Akú farbu mám použiť na maľovanie detskej postielky. Rozmýšľam nad použitím far.odtieňa ale aj far.laku napr.teak…

Pre náter detského nábytku zvoľte farby a lazúry ktoré spĺňajú normu EN 71. Jedná sa o vodou riediteľné farby napríklad Balakryl UNI  V 2045 – lesk/mat a vodou riediteľné lazúry Telux V 1620.

Oba doporučené výrobky majú osvedčenie pre použitie na hračky a detský nábytok podľa európskej normy EN 71.

Doporučené výrobky:

Balakryl UNI 2045 / mat – vodou riediteľná farba 

Telux 1620 – lazúra na drevo


Chcela by som sa spýtať, či je možné premaľovať drevený morený nábytok? Nemám však na mysli lakový farebný náter, ale napr. to ak je posteľ namorená čiernou farbou či je možné ju premaľovať napr. nabielo, aby sa neolupovala.

Premaľovať drevený nábytok nie je problematické ani z čiernej na bielu. Budú však potrebné minimálne 2-3 nátery a dôkladná príprava povrchu.

Nábytok jemne prebrúste brúsnym papierom a potom umyte odmasťovačom (saponát+voda).

Následne drevo natrite napríklad vodou riediteľnou farbou Ekokryl v dvoch vrstvách, ktoré zabezpečia prekrytie pôvodnej farby.

Farba ostáva po zaschnutí pružná a umývateľná.

Doporučené nátery:

Ekokryl – vodou riediteľná farba na drevo aj kov


Máme novú dlážkovicu. Zo spodnej strany je natretá bochemitom, z vrchnej strany je brúsená bez náteru. Podlaha je v obytnom dome s kúrením na pevne palivo, obývanom pravidelne krátkodobo počas celého roka. Chceli by sme dosiahnuť tmavší odtieň ako je prirodzená farba dreva, ktorá je príliš bleda.
Aký náter/nátery by ste doporučili na tento povrch? Lak? Vosk?

Odporučil by som Vám podlahu namoriť moridlom prípadne lazurovacím prostriedkom na tmavší odtieň. Moridlo sa do dreva vpije zafarbí ho a vykreslí jeho štruktúru. Dlážkovicu potom prelakujte polyuretánovým lakom, ktorý je tvrdý a predurčený na lakovanie podláh. Pri výbere moridla alebo lazúry majte na mysli, že po prelakovaní lakom odtieň o málo stmavne.

Doporučujem Vám ešte pre morením drevo natrieť Bochemitom aj z vrchnej strany kvôli prevencii.

Doporučený tovar:

Xyladecor classic – lazúrovací prostriedok

Xyladecor podlahový lak – lak na podlahu s polyuretánom 


V obývačke a v kuchyni máme drevené stĺpy (z jedle, alebo smreku). Chcem ich ponechať v ich pôvodnom farebnom stave, ale pekne hladko obrúsené, ale bojím sa že časom zožltnú. Skúšali sme priesvitný náter, ale ostáva žltý nádych. Viete mi niečo poradiť? Existuje náter napr. vo farbe javor svetlý?

Drevené stĺpy je potrebné natrieť vhodným lakom s UV filtrom, ktorý zabráni nežiadanému žltnutiu. Vhodný je napríklad lak Balakom UV lak, ktorý je predurčený proti účinkom UV žiarenia, nežltne a rýchlo zaschne. Výhodou je že pri aplikácii v interiéri nezapácha, nakoľko je vodou riediteľný.

 

Doporučené výrobky:

Balakom Lak UV – vodou riediteľný lak na drevo s UV filtrom


Potrebujem poradiť ohľadom interiérového náteru dreveného stropu. Chcel by som zachovať štruktúru dreva v matnom odtiene. Koľko a akých náterov potrebujem aplikovať na trámy a fošne.

Trámy doporučujem vopred ošetriť bezfarebným fungicídom, napr. Bochemitom, Krovsanom. Po preschnutí, aplikujte bezfarebný lak v matnom prevedení  Luxol interiérový lak. Lak naneste v dvoch vrstvách s prebrusom po každej vrstve pre krajšie vykreslenie dreva. Spotreba sa pohybuje okolo cca 10m2 / kg v jednej vrstve.

Doporučený tovar:

Luxol Interiérový lak- interiérový bezfarebný lak 


Chcel by som sa opýtať, či je možné drevo namoriť a potom ho natrieť lodný lakom. Jedná sa o smrekovú podlahu v interiéri, ktorá je maximálne namáhaná a denne sa po nej prejde aj 100krat.

Doporučujem smrekovú podlahu namoriť moridlom na požadovaný odtieň a následne použite epoxidový dvojzložkový lak na podlahu Epolex S1300 prípadne vodou riediteľný polyuretánový lak na podlahy Johnstones Quick Dry Floor Varnish. Tieto sú vhodné pre mechanické namáhanie, ktoré predstavuje chôdza po podlahe.

Doporučené výrobky:

Liehové moridlo – moridlo na drevo

Moridlo na drevo – vodou riediteľné moridlo na drevo

Epolex S 1300 – epoxidový dvojzložkový lak na podlahy

Johnstones Quick Dry Floor Varnish – polyuretánový vodou riediteľný lak na podlahy


Akú farbu s bielym odtieňom by ste mi odporučili na tmavé lakované drevo? Je potrebná základná aj povrchová vrstva?

Pre nalakované tmavé drevo by som zvolil vodou riediteľnú kombináciu základnej a vrchnej farby Slovakryl a to v nasledujúcom postupe. V prvom rade musíte prebrúsiť lakované drevo brúsnym papierom (zr. 180) a následne umyte lakované drevo saponátovou vodou, aby ste zabezpečili lepšie priľnutie základnej farby na drevo Slovakryl. Túto naneste v jednej vrstve. Po preschnutí jemne prebrúste brúsnym papierom zr 120. Naneste vrchnú, buď lesklú alebo matnú vrchnú farbu Slovakryl / Slovakryl Extra lesk v dvoch vrstvách s intervalom medzivrstiev 2hod. Výdatnosť všetkých 3 spomínaných Slovakrylov je cca 8m2/ kg.

Doporučené výrobky:

Slovakryl základ – základná farba na drevo

Slovakryl – vodou riediteľná matná farba

Slovakryl extra lesk – vodou riediteľná lesklá farba 

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

211 Reakcií na Drevo – interiér / odpovede špecialistu

 1. Avatar Antónia Golányová povedal:

  Dobrý deň, chcem premaľovať umakartovú kúpeľnu a WC. Chcela by som na to použiť Blakryl nakoľko som astmatička a nemôžem robiť s farbami na základe syntetiky. Mohli by ste mi poradiť aký kúpiť a ako postupovať. Ďakujem

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Na umakartové jadro vám doporučujem použiť aj kôli zdravotným rizikám disperznú akrylátovú farbu Ekokryl.

   Umakart dobre očistite technickým benzínom, prebrúste jemným brúsnym papierom a oprášte brúsny prach. Umakart doporučujem natierať akrylovou farbou, napríklad Balakryl. Prvú vrstvu farby naneste penetračnú, t.j. zrieďte ju 1:1 s vodou. Následne pretrite dvoma ďalšími vrstvami už neriedenej farby.
   Táto farba sa vyrába v lesklom aj v matnom prevedení a okrem bielej i v iných pestrých/zemitých odtieňoch, takže je z čoho vyberať.

   Doporučený tovar:
   Balarkyl Uni – farba na umakart

 2. Avatar Mgr. Andrej Dyma povedal:

  Dobrý deň. Chceme stropy v podkroví “obiť” tatranským profilom z Baumaxu(predpokladám že bude bez akejkoľvek povrchovej úpravy)-údajne by mal byť zaručene najsuchší, ktorý sa dá kúpiť. Profil bude upevňovaný na drevený rošť nastreľovacími klincami (čiže bude vzchduchová medzera medzi profilom a reflexnou fóliou).
  Chcem sa opýtať na podľa možnosti podrobný postup(počet náterov jednotlivými výrobkami a či natierať z každej strany a aj pero a drážku)+názvy konkrétnych výrobkov pri povrchovej úprave tohto dreva nakoľko názory majstrov sa rozchádzajú a Váš článok a web stránka vo mne vyvolali pocit odbornosti a dôvery.
  A či vôbec treba ako prvé profil ošetriť Bochemitom, Krovsanom, alebo iným prípravkom proti plesni a škodcom(že vraj obsahujú množstvo látok nevhodných do interiéru). Prípravky by mali byť podľa možnosti transparentné-chceme aby drevo malo prirodzený vzhľad a nevadí keď časom zožltne a stmavne.
  Takisto profil chceme aj do kúpelne, už som čítal v článku vyššie že by sa malo použiť liehové moridlo a lodný lak na nábytok, platí to aj o tatranskom profile??
  Ošetrovať aj roštovanie na ktorý sa bude profil upevňovať.

  Ďakujem pekne.

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Dobrý deň Andrej. Tatranský profil bude ideálne ponatierať ešte pokým nie je naklincovaný na mieste. Je potrebné ho ponatierať hlavne ochranným napúštadlom z každej strany. Všetky napúštadlá na drevo obsahjú len toľko prchávých nebezpečných látok, aby po preschnutí boli zdravotne nezávadné. Táto príprava tatranského profilu je potrebná, aby sa Vám v budúcnosti do dreva nepustil škodca alebo huba, ktorá by nepríjemne sfarbovala drevo. Keď budete mať natretý profil z každej strany týmto impregnačným základom, pristúpte k povrchovej ochrane dreva.Tú postačuje spraviť z ekonomického hľadiska len z vonkajšej strany, no idéálny stav je drevo natreté z každej strany.

   Osobne som zástanca olejov na drevo. Jednak je pre drevo olej prirodzenejší a aj na mňa potom pôsobí takáto úprava dreva lepšie – prírodnejšie. Na stropy v podkroví môžete použiť olej Osmo 410, Olej na drevo Natur, alebo čistý Ľanový olej od Novochemy. Všetky tieto výrobky nájdete u nás v eshope a môžete si ich zakúpiť.

   Čo sa týka povrchovej úpravy do kúpelne, tak znova. Drevo naimpregnujete a ak chcete drevo zafarbiť (namoriť), použite liehové moridlo alebo tenkovrstvovú lazúru, ktorá drevo sfarbí do požadovaného odtieňa. Ako povrchovú úpravu do kúpelne doporučujem použiť Lodný lak. Tento je odolný voči vlhkosti, ktorá sa produkuje v kúpelni a dokonale drevo ochráni. Výborným je Lodný lak U1066 od Chemolaku.

   Takýto postup pri ošetrení drevu zabezpečí dokonalú ochranu na dlhé roky.

 3. Avatar Eva povedal:

  Dobrý deň, v kuchyni máme obklad z korku, ktorý je nalakovaný. Chceli by sme zmenu a korok natrieť nejakou dekoračnou farbou. Môžete nam poradiť postup a akú farbu použiť? Ďakujem.

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Dobrý deň Evka. Ťažko je mi Vám doporučiť dekoračnú farbu, keď neviem aké máte očakávania, čo by mal byť výsledok. Po prebrúsení laku, by sa dal korok natrieť napríklad akrylovou farbou a tým zmeníte odtieň korku. Môžete tak mať roznofarebný obklad (červený, modrý…).

 4. Avatar Eva povedal:

  Dobry den,
  cim by som mohla, prosim, premalovat tmavohnehnedu pracovnu dosku (drevotrieska+laminat) na odtien tzv. dub bardollino (alt. sonoma) tak, aby bola nater odolny voci kuchynskému pouzivaniu??
  A taktiez to iste sa chcem spytat na polaminovane dvere tmavej farby – tie by som chcela na svetlulinko, nie bielo. Da sa to?
  Dakujem Vam velmi pekne

 5. Avatar Maria povedal:

  Dobry den,
  moja otazka sa tyka odstranenia zapachu v chate, ktora ma dreveny obklad stien. Zial, neviem, co bolo pouzite ako moridlo a lak, kedze chata je uz starsia. Potrebovala by som radu, ako postupovat pri osetreni stien interieru, aby zapach zmizol.
  Dakujem

 6. Avatar Mária Rošteková povedal:

  Mám drevené bukové stoličky z Tatranábytku Martin. Sú lakované priesvitným lakom. Uvažujem o dvoch nových povrchových úpravách: 1) namorenie/nalakovanie v odtieni orech alebo 2) namaľovanie na čiernu lesklú. Aké materiály a postupy mi odporúčate? Ďakujem

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Pri variante:
   a) je potrebné pôvodný lak dokonale odstrániť, aby sa moridlo mohlo vpiť do dreva. Použiť na to môžete liehové mordilo, s ktorým sa pracuje pomerne jednoducho. Nanáša sa na drevo handričkou alebo štetcom, a to, čo sa do dreva do 15min nevpije sa utrie suchou bavlnenou handrou. po preschnutí sa nanáša prisvitný lak. Keďže sa jedná o stoličky, u ktorých sa predpokladá väčšia mechanická zátaž, volil by som náter podlahovým lakom.
   b) je potrebné pôvodný lak ostrániť brúsením, netreba ho však odstraňovať tak pedantne, ako v prípade a). Doporučujem Vám stoličky natrieť akrylovou farbou v 2-3 vrstvách. Pričom prvá vrstva sa robí penetračná, t.j. zriedená v pomere 1:1 s vodou. Doporučujem farby Slovakryl, Balakryl, Denas.

 7. Avatar bohuslava drozdova povedal:

  Dobrý den,chcela by som sa vas opytat,aký je vhodný náter do interiéru na tatranský obklad a dlazkovicu. Oleje,laky? Je to potrebné natrieť aj proti fungicidom? Ďakujem

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Dobrý deň. obklad a dlážkovicu by ste mali natierať rôznymi nátermi. Oleje a vosky sú prírodnejšie materiály a pôsobia na človeka inak než laky a lazúry. Preto si ľudia môžu vybrať, ci si tatransky profil natrú olejom alebo lazurou-lakom. Osobne sa mi viac páči ak drevo pôsobí prírodným dojmom. Preto by som tatransky profil natrel olejom. konkrétne by som volil Osmo olej 410, čo je prírodný olej bez obsahu chemických látok. Na podlahu z dlážkovice by som si vybral Osmo Tvrdý voskový olej originál. Tento voskovy olej prekonáva hodnoty odolnosti voči oteru lakovaných podláh. Skúšky boli uskutočnené v nezávislom skúšobnom inštitúte vo Flärsheime – Wicker. Tvrdý voskový olej je mimoriadny v jednoduchosti nanášania. Nie je potrebný žiadny základný náter a žiadne medzibrúsenie, úplne postačujúce sú dva nátery.

 8. Avatar Jozef povedal:

  Dobrý deň,
  mám obloženú jednu miestnosť tatranským obkladom ktorý je natretý lodným lakom. Hlavne keď sa zvýši teplota v miestnosti lak zmäkne a keď sa niekto o obklad oprie, tak sa naň doslova nalepí. Samozrejme potom na ňom zostávajú stopy po látke, prachu a pod. Keďže lak je k povrchu dobre priľnutý, chcel by som ho len jemne prebrúsiť a natrieť novým lakom no takým čo sa už nebude naň lepiť. Aký by ste mi ho doporučil, aby sa dobre uchytil k pôvodnému laku? Ďakujem

 9. Avatar Boris povedal:

  Dobry den. V izbe mam asi 10r. dlazkovicu a tatransky obklad smrek su nalakovane a v dobrom stave. Chcel by som zmenit farbu na sedu alebo bledsiu ideal aby sa zachovala kresba dreva. Je to mozne aj bez obrusovania laku? Ake farby mam pouzit? Dakujem

 10. Avatar eva vyhnankova povedal:

  Dobrý večer, potřebovala bych poradit cim natřít nábytek. Je to z dřevotřísky a mořeny do vínové barvy, tak ze se my to nepodařilo obrousit do čísta,místy my tam ta barva zůstala. Chtěla bych to prebarvit na bílo, tak sem koupila balakryl uni ale po natření ta červena pustila a mam to do růžova. Můžete my poradit Prosím jakou barvu pouzit nebo jak natrit aby ta červena nepouštěla Moc děkuji za odpověď.

 11. Avatar marcel povedal:

  dobry den,chcem sa opytat ci existuje nejaka farba ktora by chytila na stary 40 lak,je to drevena presklena stena,napustena fermezou a lakovana hrubou vrstvou laku,ktoru nemozem v interieri brusit ani teplozdusnou pistolou lupat,ten lak by som pretrel hocicim co tam vydrzi,dakujem za odpoved

 12. Avatar majinka povedal:

  Dobrý deň. Máme kuchynskú linku modernú, zelenej farby s leskom, asi je striekana. A stala sa mi taká vec, že pri umývaní dvierok na kuchynskej linke som si neuvedomila a špinu som tak umývala, že som zošuchala lak resp. lesk na dvierkach. Dá sa to nejaký prelakovaním, alebo je potrebné meniť celé dvierka. Viete mi poradit nejaky lak?

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Dobrý deň. Trafiť sa leskom do celku linky bude podľa môjho názoru ťažké (lesk, polomat, pololesk?). Otázne je, či ste umývaním nezošúchali aj farbu. Ak by ste mali kus dvierok, ktoré nepoužívate a na ktorých by sa priesvitný lak dal otestovať, čí výsledok bude zodpovedať Vašej predstave, tak to by bolo fajn.
   Ak nie, tak to bude len riskantný pokus o opravu.

   Kvalitným lakom v spreji je napriklad Prima bezfarebný lak

 13. Avatar martin povedal:

  dobry den,
  potreboval by som poradit. mam na skrinke drevenu dubovu dyhu od stolara. potreboval by som zmenit odtien viac do hneda ale aby to vyzeralo prirodne. na dyhu bol pouzity olej s bielacim ucinkom.
  je to mozne dodatocne este zmenit odtien ked to bolo len nedavno olejovane? cim a ako

  dakujem pekne

 14. Avatar Jarka povedal:

  Dobry den. Potrebovala by som poradit akou farbou ponatierat stare ,tmave,panelakove dyhovane dvere ked chcem svetlo hnede alebo az bezove ale nie leskle. Dakujem pekne

 15. Avatar Mária N povedal:

  Dobrý deň. Vedeli by ste mi odporučiť nejake lepidlo, ktoré je vhodné na zalepenie odliepajúcej sa folie na hranách kuchynskej linky? Ďakujem

 16. Avatar quasimodo povedal:

  Zdravím, ja mám takú otázku ohladom flakov od vody na tmavom dreve. Je to starý stol na tmavo hnedo lesklo lakovaný, alebo farbený hnedou a na to ide priesvitný lak, Neviem ale podarilo sa mi na nom spravit pár svetých škvrn od vody. Ako by som ich čo najjednoduchšie odstránil alebo aspon čo najviac zneviditelnil?

 17. Avatar jaro povedal:

  dobrý deň môžete my poradiť, bývame v mestskom byte a keď prší tak nám premokajú steni až do vnútra obytných miestností a tvorí sa nám plieseň, aký je najlepší vonkajší náter proti premokanie stien z vonkajších stien ,ďakujem za radu.

 18. Avatar Alena povedal:

  Dobry den, chcem sa opytat. Chceme kupit kovovo drevenu(masiv anticka ceresna) postel. A v rozmere 180×200 v bielom prevedeni nieje. Tak rozmyslame kupit v prevedeni anticka ceresna v tomto rozmere.Chcela by som sa spytat aky je postup alebo cim by sme mali natriet nozky postele. Neporusime drevo?Alebo nebude po case pukat?
  Alena

 19. Avatar Alexanra povedal:

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či by sa dala vstavaná skriňa farby čerešňa romana prefarbiť na orech H1709.

 20. Avatar Zuzana Hladká povedal:

  Dobrý deň. Mám novú podlahu (v byte) zo smrekovej dlážkovice. Pôvodne som chcela osmo tvrdý voskový olej, ale kvôly lepšej umývateľnosti povrchu som sa rozhodla pre lak. U stolára, ktorý mi to robil som si objednala aby použil vodou riediteľný lak ( kvôly menšiemu zápachu a že nie je tak chemický ako acetónový), ktorý mal on sám kúpiť, ale mi podlahu v mojej neprítomnosti, bez môjho vedomia nalakoval acetónovým lakom (4 vrstvy). Je to teraz cca 3 týždne. Veľmi nepríjemne to páchne a dráždi. Vzhľadom k tomu že je aj škarede dodatočne dlážkovica špárovaná tmelom, chcela by som dať dlážku celkovo prebrúsiť a zaujíma ma či musí byť použitý ten istý lak, alebo môže byť použitý vodou rediteľný lak, alebo či by sa dal použiť ten vosk na podlahy čo som mala pôvodne v úmysle. Ďakujem pekne za odpoveď a radu čo s tým.

  • Adrián Ciel Adrián Ciel povedal:

   Dobrý deň. Pri aplikácii syntetických farieb je dôležité časté vetranie. Na podlahu by som aj ja kôli kvalite a životnosti skôr doporučoval kvalitný syntetický lak, hlavne po tom čo už máte na povrchu použitých pár vrstiev acetónového laku. ten by som doporučoval zbrúsiť brúsnym papierom, očistiť a odmastiť saponátom. Po vysušení by som Vám doporučoval použiť kvalitný polyuretánový lak Johnstones Polyurethane varnish (http://www.efarby.sk/johnstones-polyurethane-varnish-polyuretanovy-lak-na-parkety-p1623), ktorý má navyše prekrásnu zamatovo matnú verziu. Na zvyšky acetónového (syntetického) laku nedoporučujem použiť vodou riediteľný lak (nenaviazalo by sa to dobre), nakoľko by ste podklad museli veľmi dôkladne zbrúsiť.

 21. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Ja viem, že je tu popísaných veľa veľa rád ohľadom prestriekania drevených lakovaných vrátok na bielu farbu, ale ja už som celá dopletená. Raz odporúčate Slovakryl potom Balakryl a ešte aj Denas. Asi podľa všetkého sa mi vidí tá farba Denas. Mohli by ste mi poradiť ? Mám dubovú linku je prelakovaná. Linka už má asi 15 rokov. Chcela by som ju premaľovať na bielo. Pochopila som správne ? Najprv je potrebné obrúsiť…. aký brúsny papier použiť? Potom je potrebné odmastiť čo mám použiť? technický benzín, alebo stačí saponát…..? A potom farba …. prvý náter 1:1 a potom ešte aspoň 2x so štetcom s dlhými štetinami. Bola by som vám veľmi vďačná za radu a za skorú odpoveď vám veľmi pekne ďakujem.

  • Adrián Ciel Adrián Ciel povedal:

   Dobrý deň. Akýkoľvek lakovaný povrch chceme ďalej upravovať a farbiť, musíme narušiť lakovú vrstvu aby sa nám dobre naviazala vrchná farba. Ideálne je lak zbrúsiť brúsnym papierom alebo elektr. brúskou. Brúsny papier je dobre použiť ten určený na drevo so stredným brusivom (okolo P100-120). Pre lepší finálny výsledok je dobré požiť základnú farbu na drevo Balakryl (http://www.efarby.sk/farba-balakryl-zaklad-drevo-zakladna-farba-na-drevo-p2415). Všetky krycie farby kotré spomínate su v svojej podstate rovnake – vodou riediteľné a nezapáchajú pri práci. Výborná a zároveň ekonomická farba pre finálny biely náter je Ekokryl MAT/LESK (http://www.efarby.sk/v-2045-ekokryl-matna-farba-na-kov-drevo-omietky-p1316), ktorá má výbornú konzistenciu a kryvosť. Určite však doporučujem použiť na natieranie radšej penový valček+misku na krycie farby. Výsledok má zamatovejší a rovnejši vzhľad.

 22. Avatar steve povedal:

  Mame cisto biely kupeny pisaci stol, ktora sluzila v spalni ktora je biela. Chceli by sme tento stol premiestnit do obyvacky a tam je vsetko mahagon. Rozmyslal som ten stol zatapetovat, ale radsej hadam bude uzitocnejsie ho premalovat aby dobre zapadlo do farbanasej obyvacky /mahagon/ , prosim poradte ako na TO?
  a velka vdaka za odpoved!

 23. Avatar Marcela povedal:

  Dobry den, mam drevotrieskove skrine, kt potrebujem natriet tak, aby sa zhodovali s naterom na drevenom nabytku, kt som morila Druchemou mahagon. Povodne som planovala drevotr.dvierka prebrusit, ale zistila som, ze to nie je mozne, okamzite schadza vrchna cast. Preto som dvierka natrela tym istym moridlom ako dreveny nabytok. Pouzila som uz 3natery, ale povrch stale nie je vrovnakom odtieni a pri kazdom dalsom natere akoby rozmazavam ten pod tym a nemyslim si, ze dosiahnem rovnaky vysledny efekt. Je prosim farba, resp.sprej na drevotrieskove dvierka v odtieni mahagon a mozem tuto farbu naniest priamo na tie moridlom natierane dvierka? Nabytok bude v detskej izbe. Dakujem

  • Adrián Ciel Adrián Ciel povedal:

   Dobrý deň. Z toho čo píšete hádam, že drevený nábytok je z masívu a preto sa Vám farba prejavuje inak ako na drevotrieske. Moridlom už rovnaký efekt nedosiahnete, pretože drevotrieska je lepená, ma iné viazanie pigmentov a nema takú kresbu ako masív dreva. Tu by som na drevotriesku doporučoval použiť vrchnú vodou riediteľnú farbu Denas Univerzal MAT odtieň 0240 tmavo hnedá alebo 0250 palisander (http://www.efarby.sk/denas-univerzal-mat-farba-na-kov-a-drevo-p866), ktorá síce nie je priehľadná ale elegantne vyrieši situáciu v detskej izbe, pretože je ekologická a má atest na použitie pre kontakt s deťmi. Ak vám toto ´´zladenie´´ nebude stačiť, môžete týmito odtieňmi pretrieť aj ostatný drevený nábytok, nielen drevotrieskový nábytok. Ďalším riešením je (nakoľko ide o detskú izbu, kde sa hravé riešenia doslova pýtajú) vytvoriť hravý farebný nábytok z vrchných vodou riediteľných farieb DENAS a to už buď pomocou vytvárania pásov (dnes veľmi moderná technika) alebo pomocou techniky patinovania (nanesenie dvoch farebne odlišných náterov na seba a následným prebrúsením toho vrchného, pomocou brúsneho papiera).

 24. Avatar Peter povedal:

  Dobrý deň. existuje nejaký lak na foliu? chcel by som natriet foliovane dvere koli väčšej odolnosti na oder.dakujem

 25. Avatar jan povedal:

  moze pouzit na schody borovicove drevo

 26. Avatar Milan povedal:

  Dobrý deň prajem.
  Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom farby na surovú MDF. Mám dosku vyrezanú zo surovej MDF a chcel by som ju natrieť bielou farbou. Vedeli by ste mi poradiť druh vhodnej farby, ktorá by ostala stálo biela? Ďakujem.

 27. Avatar Rasťo povedal:

  Zdravím, chystám sa natrieť kuchynskú linku (vlastne iba dvierka-tie sú z masívu) farbou Denas.Aby bol náter odolnejší chcem ho natreť ešte aj nejakým zdraviu nezávadným odolným lakom.Aký by ste mi odporúčili?Je takýto postup správny?Ďakujem.

 28. Avatar Lucia Bicanova povedal:

  Dobry den potrebovali by sme odstranit farbu-belinku orech s leskom z cerstvo(asi dva tyzdne natreteho tvrdeho dreva nad krbom) nakolko sa nam odtien nepaci,drevo bolo natrete 3krat a chceli by sme to pretret nejakou prirodnejsou farbou bez lesku,ako by sme mali postupovat a aku farbu by ste odporucili?Farbu sme sa pokusali zosmirglovat ale ide to velmi tazko…dakujem

 29. Avatar Peter povedal:

  Dobry den, chcel by som sa opytat ci by Ste mi mohli poradit akym naterom alebo inym prostriedkom osetrit sklenu vitrinu, ktora ma spodok aj vrch z drevotriesky, pravdepodobne laminatovej upravy. kedze som ju umiestnil na balkon, potrebujem ju ochranit pred vodou vo forme dazda. vopred dakujem za Vasu radu. s pozdravom, Peter

 30. Avatar Marek povedal:

  Dobrý deň. Potreboval by som ztmavit farbu bunkových schodov ktoré sú ale namorené a nalakované polyuretánovým lakom. Kresbu dreva nepotrebujem.

 31. Avatar Maria povedal:

  staviame montovaný drevodom. Drevo v interiery aj exteriery. Prosím ako ošetriť drevo? Jedná sa o interier – ponechať farbu dreva, kupelka – strop, exterier – chceli by sme lazuru na baze oleja.

 32. Avatar Dana povedal:

  Dobry den,
  mohli by ste mi poradit… do detskej izby mame kupene nabytky,masiv,borovica. u znamych..ktori maju taketo masivy uz 10-15 rokov,som videla,ze to drevo uz vobec neje take pekne… scervenelo,zozltlo… da sa nejako zachovat jeho povodna farba?taka pekna,svetla?..

 33. Avatar Adriana povedal:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na názor a prípadnú pomoc. Potrebovala by som pretrieť dvierka a šuplíky na obývacej zostave. Povodne je korpus zostavy vo farbe buku a dvierka a šuplíky sú bielej farby (laminovaná drevotriesková doska) s vysokým leskom. Problém je v tom, že tá biela je na každom šuplíku a dvierkach iná, pravdepodobne od slnka. Korpus by som chcela zachovať, akurát tie dvierka a šuplíky by som chcela pretrieť na nejakú hnedú farbu (bielu už nechcem), je jedno či matnú, alebo lesklú. Je to podľa Vás možné, prípadne aké farby, či spreje by ste odporučili. Ďakujem

 34. Avatar Martina povedal:

  Dobrý deň prajem,
  potrebujem poradiť 🙂 … mám posteľ, ktorá je z fóliovaného MDF profilu – jelša, rada by som ju premaľovala na bielo. Akým spôsobom by to bolo možné ak vôbec.
  Za radu vopred ďakujem.

 35. Avatar Jan povedal:

  Prosím vás mam jedálenský stôl klasickej svetlo drevenej farby.Chcel by som ho premalovat na bielo viete mi poradiť aký postup farbu mam zvoliť?Dakujem pekne

 36. Avatar Ján povedal:

  Zdravím prosím vás a odporúčate mi to nanášať štetcom valčekom alebo by bolo lepšie zvoliť sprej?Dakujem

 37. Avatar Martin povedal:

  Dobrý deň,chcem Vás poprosiť,viete mi poradiť aká farba je vhodná na striekanie nábytku vyrobného z MDF? Momentálne robím skriňu z MDF a zo striekaním mám len slabé skúsenosti. Potrebujem poradiť, akú farbu použiť ako základnú a ako povrchovú. Taktiež ak by ste vedel poradiť aký kompresor kúpiť a akú pištol.

 38. Avatar Martin povedal:

  Vopred ďakujem som zabudol dopísať

 39. Avatar Andrea povedal:

  Dobrý deň, nechala som si vyrobiť police na mieru / materiál preglejka, a chcela by som ju natrieť na bielo a tak, aby bola umývateľná a aby náter bol čo najmenej vidieť, v zmysle aby farba usychala čo najviac rovnomerne, bez fľakov a stekancov, akú farbu mám použiť? Ďakujem

 40. Avatar Tibor povedal:

  Dobrý deň chcel by som sa opýtať akú farbu mám použiť na dvere maľované syntetickým lakom priesvitný, chcel by som zmeniť odtieň farby dverí na tmavšiu ? Môžem na tento náter naniesť tmavší lak, alebo použiť farbu… za odpoveď ďakujem

 41. Avatar Eva povedal:

  Dobrý deň, mám v pivnici staré drevené stoličky, sú hnedé,lakovane. Chcela by som z nich urobiť niečo nové ale starým vzhľadom, patinou. Aký postup mám zvoliť?resp, chcela by som docieliť starú olivovu zelenú farbu?viete mi nejakú odporučiť?Ďakujem

 42. Avatar Tomáš Poliček povedal:

  Dobrý deň.Chcel by som sa informovať akým typom bielej farby by som mohol pretrieť,resp.prestriekať čelo kuchynskej zásuvky,ktoré po čase zožltlo. Odhadujem,že čelo je vyrobené z MDF laminovanej lesklej dosky.Ďakujem za odpoveď.

 43. Avatar Martin H povedal:

  Dobry den,

  Chcem sa spytat, ako osetrit drevo na jedalensky stol? Existuje pripravok proti skondcom a plesniam, ktory moze prist ku styku s potravinami?
  Dakujem za odpoved.

 44. Avatar Jana povedal:

  Dobry den, potrebovala by som poradit ako prekryt neznesitelny zapach po naneseni farby z OBi a to Premium universalna farba ,ktora je na interieri a exterieri. Pouzila som Bielu vysoko lesklu ale to ze bude smrdiet ako by som mala nastriekane radiatory a rury ,o tom sa na obale nepise. V recenziach bohuzial neskoro jeden pan musel vyhodit nabytok kvoli pretrvavajucemu zapachu Viac ako mesiac. Ako prekryt zapach? Natierala som vstavanu skrinu.vysledok je fajn, ale smrad po farbe je katastrofalny.skrinu vyhodit nechcem ,je nova a plne funkcna.vdaka.

 45. Avatar Zuzana povedal:

  Dobrý deň, staviame dom a budeme mať priznané trámy. Chcela by som zachovať na nich kresbu dreva a mali by byť vo svetlejšom odtieni – páči sa mi zlatý dub.Poprosila by som o radu, ako postupovať pri natieraní týchto trámov, či je potrebné drevo najskôr ošetriť nejakým prípravkom proti škodcom a až potom natrieť, alebo či existuje nejaý náter, ktorý plní obidve teito funkcie. Uvažujem skôr o nátery na báze vosku alebo oleja. ďakujem za odpoveď

 46. Avatar Alex povedal:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať aká je najvhodnejšia farba v spreji na stenu do detskej izby- zdravotne nezávadná. Najlepšie určená na umenie. Ďakujem za odpoveď.

 47. Avatar Darina Frindtová povedal:

  Prosím o informáciu, mám ratanové prírodné kreslá, nie sú už pekné, trochu zčernené od dažďa. Chcela by som ich natrieť na bielo akú farbu mám použiť a ako postupovať. Ďakujem.

 48. Avatar Tomas povedal:

  Dobrý deň mám vyrobený dubovy masívny stôl drevo je úplne suche 5 ročné forsne A chcem radu čím to ošetriť A chcem aby tam boli vydno aj vzory dreva A aby to bolo aj proti poškriabaniu A aj obiatie A vsetkemu Ďakujem za radu

 49. Avatar Kmecova povedal:

  Dobry den!
  Chcela by som sa opýtať.natreli sme trámy aj podhlad na dome xyladecorom oversol 2v1-prírodné drevo,no chytilo to na velmi zlto. Nepáči sa nam to.da sa to natrieť bez prebrusenia na iny ale svetlý odtieň a aby bolo vidno aj kresbu dreva?
  Dakujem!

 50. Avatar Alena povedal:

  Dobrý deň prajem,chcem repasovať stupnice na betonových schodoch,ktoré sú z červeného smreka lakované,aké nátery použiť na zmenu farebného efektu.
  Ďakujem za vyjadrenie.

 51. Avatar Michal povedal:

  Dobry den, mam stol z masivu (dub) a bol natrety tvrdym voskovym olejom. Lenze ja by som chcel nieco prirodnejsie, najlepsie nieco na baze lanoveho oleja. ak to prebrusim a natriem olejom, nehrozi, ze vzniknu flaky? vdaka.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Michal,
   na olej môžete použiť olej, to znamená že vosk z povrchu je potreba dať úplne dole, vosk sa do dreva nevpíja preto nebude v jeho hĺbke. Ak teda vosk dokonale prebrúsite nevzniknú Vám po natretí lanového oleja žiadne fľaky.

 52. Avatar Matúš povedal:

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať aký lak by som mohol používať na lakovanie nábytku a rôznych výrobkov z masívu-dub v interiéroch. Doteraz som používal dvojzložkový lak lesklý, ktorý som nanášal natieraním a po nejakom čase (1-2 roky) drevo “zožltlo”. Možno by pomohol nejaký lak s UV filtrom alebo niečo podobné. Preferoval by som matný lak nanášaný striekaním ale nie je to podmienka. Za radu vopred ďakujem.

 53. Avatar Monika povedal:

  Dobrý deň, chcela by som premaľovať komodu Malm z Ikei na bielu matnú pre deti do detskej izby. Pôvodný odtieň je dubový.
  (http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/00214553/#/80178607)
  Akú farbu zvoliť? Je potrebné jemne prebrúsiť povrch nábytku? Alebo stačí len odmastiť povrch? V popise daného nábytku píšu, že povrch je Drevotrieska, dubová dyha, Priehľadný akrylový lak.
  Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.

 54. Avatar Marián Lauro povedal:

  Dobrý deň viete mi poradiť čim prefarbiť vchodové dvere su natreté na zelenno a ja by som ich chcel prefarbit na sivo aj zárubne mam ich asi 5rokov sú vyrobene u stolára aj povrchovo ošetrené neviem ako by ta farba držala ďakujem za radu

 55. Avatar Martin K povedal:

  Dobry den,

  v clankoch zo zahranicia som sa docital o pripravkoch na osetrenie suroveho makkeho dreva pred farbenim tzv. “Pre-Stain Wood Conditioner”, kt. by mali zabezpecit rovnomerne zafarbenie a taktiez zabranit uplnemu vyschnutiu dreva, teda aj jeho stiepaniu.
  Planujem si oblozit cast steny tatranskym profilom, kt. by sluzil ako celo postele (vid clanok http://www.makeit-loveit.com/2014/05/very-simple-diy-wood-plank-headboard.html) a rad by som Vas poziadal o radu, ako postupovat, prip. ci su taketo pripravky dostupne aj u nas. Chel by som zachoval strukturu dreva a zabezpecit, aby bolo dostatocne zakonzervovane a hladke, nakolko sa budeme o dosky opierat a nerad by som vyberal triesky z hlavy 🙂
  Dakujem!

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   pre rovnomernú nasiakavosť vrchného náteru odporúčame použiť ako prvé impregnáciu.
   Impregnáciu má za úlohu zjednotiť podklad, ochrániť a zabezpečiť rovnomernú a peknú vrstvu vrchného náteru.
   Priamo Vami uvedený produkt neponúkame v našom sortimente.

   Podľa zvoleného vrchného náteru sa vyberie príslušná impregnácia.
   Daný podklad môže byť aj zalakovaný – nie je potrebné použiť impregnáciu.

   Prajem pekný deň.

 56. Avatar Rene povedal:

  Dobrý deň
  Mám starú chatu v ktorej je zachovalý tatranský profil natreté nejakým neviem čím, vyzerá to ako lak. Ale je už moc starý a otrasný.
  Chcem ho natrieť na klasickú farbu a nechcem ani zachovávať štruktúru dreva.
  Ale
  Je tam toho asi 100m2 a brzdiť to nie je NIJAKO možné. Možno tak povrch ale tie škáry neobišiel ani boh.

  Prosím vás existuje nejaký leptač alebo iná chemikáliám ktorá keď ju nanesiem tak pôvodný lak nejako rozoženie a potom na to natrieť klasickú interiérovú alebo akrylovej či inú farbu?

  Ďakujem

  PS:
  Nepíšte mi že to mám obrusit. Zbytočne sa strápňuje a nič s tým nevyriešite. Ak by som to mal brusit tak to radšej otrhancov a dám tam novy tatranský!!!

 57. Avatar Lucia povedal:

  Dobrý den. kupil som vnutorne dvere z borovicového masívu. Niesu ničím napistene tak vas prosim o radu čo najvhodnejšie by ste mi doporučil. Niečo pékologické a bezfarebné matné. Dalej ešte máme kuchynské pláty z javoru a tie chceme aby boli zdraviu nezavadne a odolne Dakujem .

 58. Avatar mária uhrovčíková povedal:

  Dobrý deň, prosila by som informáciu, chceli by sme renovovať drevené schodisko v rod. dome, ktoré je dosť namáhané, je v pôvodnom dubovom prevedení, iba nalakované. Prosila by som o radu, akým spôsobom treba postupovať, keď ho nechceme demontovať a aké prípravky by sme mali použiť. Rada by som mala ekologické, najradšej vodou riediteľné, ale zároveň aj dosť odolné.Je možná takáto kombinácia? Vopred Vám ďakujem Mária

 59. Avatar Tina povedal:

  Dobry den, potrebovala by som prelakovat jedalensky stol a chcela by som vediet aky lak pouzit. Ide o to ze chcela by som aby farba ostala povodna spinavy dub..sa mi lak nestastnou nahodou ( nespravny prostriedkom som ho postriekala a zysiel mi povrchovy lak. Prosim o pomoc

 60. Avatar Helena povedal:

  Dobry vecer

  chcem sa vas spytat ohladne nabytku z bukasu. Ja viem, ze uz tu bolo parkrat povedane ako osetrovat drevotriesku ale…mam nabyto cez 32 rokov stary, tmavohnedy s imitaciou dreva, pricom dvierka a doska stolika maju vysoky lesk. Zostava je taka, ze spodne skrinky maju hlbku 60 cm a stredne s hornymi 45. Jedna sa mi o to, ze skrinka ktora je pri okne je uz poblednuta, doska stolika je poskriabana a minuly rok ked som robila rodinnu party – niekto polozil pohare s vodou na spodnu skrinku, cize tam su biele flaky. Co mi poradite? Ako postupovat v tomto pripade: vyblednute dvere na skrinke od slnka, biele flaky od napojov a poskriabana doska na stoliku. Staci umyt saponatom,prebrusit a nalakovat – alebo tie casti s vysokym leskom natriet farbou – ak ano, tak aku farbu odporucate. Dakujem za odpoved.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   lak , ktorým boli natreté nemal dostatočnú UV ochranu pred svetelným žiarením a treba rátať aj s postupným opotrebovaním náteru a následnou renováciou.
   Je možné urobiť renovačný náter, avšak nezaručíme Vám ako zakryje pôvodné vrstvy v závislosti od toho ako veľmi je tam výrazné poškodenie.

   Je možné urobiť renovačný náter lakom od iného výrobcu , ktorý bude lepšie zodpovedať požadovaným vlastnostiam na jemne prebrúsený povrch.

   Prajeme pekný deň.

 61. Avatar Lukáš povedal:

  Dobrý deň, chcel by som sa informovať aký lak použiť na drevený strop v novostavbe. Je plánovane použiť dlážkovicu, kt. sa nabije na trámy zo spodu. Taký strop bude plošne teda aj v kúpelní,wc – tam kde je vyššia vlhkosť, chcem to v jednom odtieni orech matny.
  Čiže budem potrebovať moridlo a lak. Lak sa dá použiť v kúpeľni iný ako na ostatnú plochu, nebude odrážať ? Premýšľam nad polyuretánovým pošne, alebo nejaký bežný + kúpeľná lodným lakom
  Ďakujem

 62. Avatar Zuzana povedal:

  Dobrý deň, zaujíma ma, ako by sa dal obnoviť nábytok Antik z 80-tych rokov, spolu so stolom a stoličkami.
  Chcela by som ho trochu zmodernizovat, odstrániť z dvierok zlaté lišty, kovanie a zmeniť farbu na kombináciu tmavej (tmavo mahagónová/hnedá/čierna) a biele dvierka.
  Hlavne by som potrebovala poradiť ohľadom dvierok, keďže sú lesklé. Dakujem za radu.

 63. Avatar Monika povedal:

  Dobry den, chcem sa spytat ako prekryt syto oranzovu farbu ktora je namalovana na balkonovom skle..je cela flakata. Chcela by som bielu farbu. Dakujem za radu.

 64. Avatar Marian povedal:

  Dobry Den,
  nevieme si poradit ako spravne zmenit odtien 8 rocnych drevenych eurokien v dobrom stave z povodnej medovo zltej na velmi svetlu alebo idealne bielu farbu. Obavame sa ze pri nespravnom postupe znicime kvalitne okna. Viete nam poradit ?

  Dakujeme

 65. Avatar Marian povedal:

  Dobry Den,
  este jedna otazka ak mozeme, potrebujeme zmenit farbu dveri a zarubni z dreva, ktore maju povodnu farbu v dobrom stave (medovo zlta) na bielu. Je nutne aj v takom pripade odstranit staru farbu aby sme dosiahli kvalitny vysledok ? Aky je spravny postup ?

  Dakujem

 66. Avatar Erik Biroš povedal:

  Dobrý deň
  Pracujem zo smrekovým a borovicovým masívom a malujem ho prevažne do bielej farby akrylátovej no po čase sa mi sem tam ukážu tmavšie škvrny na miestach kde sú hrče /suky/ Potreboval by som nejaký prostriedok ktorý by zabránil škvrnám vijsť na povrch, zatial som vyskúšal len jeden ale nefungoval existuje niečo také ?
  Ďakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   objavovanie sa škvŕn môže byť spôsobené aj nezjednoteným povrchom tz. žefarba mala na rôznych miestach rôznu nasiakavosť.
   Nasiakavosť farby rovnomerne zabezpečuje príslušná impregnácia, ktorá zjednotí podklad a pripraví ho na vrchný náter.

   Prajeme pekný deň.

 67. Avatar Tomas povedal:

  Dobrý deň,
  potreboval by som poradiť ako vytvoriť “distressed look” na posteli z borovicového masívu. Odstránil som starý lak a vytmelil škáry. Chcel by som použiť nejakú bielu farbu a na to asi nejaký lak s tým, ze by som rád zachoval viditeľnosť štruktúry/vzoru dreva. Mate skúsenosť s takýmto spôsobom úpravy dreva? Dakujem.

 68. Avatar Jan Snovak povedal:

  Zdravim mam na jednej stene izby tatransky obklad.na stene bol dlhe roky velky obraz, teraz ide obraz prec, obklad ostava akurat ze pod obrazom je svetlejsi ako vsade dookola.je teraz nalakovany nejakym starym lakom.musim to brusit ci len premalovat dakujem

 69. Avatar Jozef povedal:

  Dobrý deň, natrel som interiér v drevenici profilakom a teraz mam dilemu, či som urobil dobre a či profilak po aplikácií dlhodobo neuvoľňuje škodlivé latky a aký čas je potrebný na odvetranie miestnosti pre bezpečné bývanie v drevenici s rodinou. Ďakujem

 70. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako odstrániť mastný fľak z detskej drevenej stoličky. Skúšala som technický lieh aj riedidlom c6000 no bezuspesne. Stolička by mala zostať v pôvodnom bledom odtieni. Po prelakovani mastný fľak stále ostáva a neviem sa ho zbaviť:( existuje prosím neaky produkt, ktorý by mi mohol pomôcť? Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď.

 71. Avatar Miro povedal:

  Dobrý deň,

  mám doma knižnicu z IKEI vo farbe “brezová dyha” (http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S49217748/)

  Potrebujem ale docieliť inú farbu, ideálne dub alebo buk..

  Ďakujem.

 72. Avatar Andrea povedal:

  Dobry den, prosim o radu pri uprave starozitnej masivnej dubovej skrine. Povodne skrina bola lakovana a nan bola nanesena zakladna biela farba, zial kedze lak nebol prebruseny farba sa odlupuje. Ako postupovat pri uprave skrine na smotanovo bielu farbu? Ake farby a ako docielit povrch matny ? A aby povrch po natreti neposobil umelym dojmom ale zachoval pocit dreva? Skrina ma aj bohate vyrazavanie v niektorych castiach, ako prebrusit tieto narocne vyrezavanie? Dakujem.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Andrea,
   pokiaľ chcete nanášať novú farbu, je potreba starú zbrúsiť. Pokiaľ budete aplikovať farbu, tá Vám úplne prekryje štruktúru dreva. Jednotlivé vyrezávanie je potreba jemne ručne brúsnym papierom prebrúsiť. Aby ste dosiahli matný efekt je potreba použiť takúto farbu s matným efektom. Na skrine je vhodná farba Denas Univerzal, ktorá rýchlo schne a nelepí sa takže ju môžete použiť aj do vnútra skrine. https://www.efarby.sk/denas-univerzal-mat-farba-na-kov-a-drevo-p866

 73. Avatar Jana povedal:

  Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám stoličky drevené prírodné bledé iba lakované. Ja ich potrebujem vo farbe tmavý orech. matný povrch alebo slabučký lesk.Ako mám postupovať a čo mám použiť? Ďakujem

 74. Avatar Jana povedal:

  Dobrý deň, mám tmavo hnedý stôl z jedálne Nevada. Na stôl som dala gumový obrus a na to sklo. Obrus sa mi vtlačil do stola, zostali v ňom vydarené vzory obrusa a teraz je to škaredé. Stolár mi povedal, že to je dyha a s tým sa nedá nič robiť. Neviem či to je tak alebo sa mu s tým nechcelo hrať. Prosím Vás o radu. Teraz ho musím celý zakrývať obrusom.
  Ďakujem.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Jana,
   čo sa týka dyhy do ktorej sa obrus otlačil, predpokladám, že stolár najlepšie vie ako sa dá dyha v takomto prípade zrenovovať. Nakoľko stolárske poradenstvo nemáme, len poradenstvo s nátermi a farbami, viem Vám odporúčiť len náter – farbu, ktorý by zakryl dyhu, tým padom by sa úplne stratila štruktúra dreva. Môžete použiť Balakryl uni matný. Farba je vhodná aj ako náter, ktorý prichádza do styku so suchými potravinami. https://www.efarby.sk/balakryl-uni-matny-univerzalna-vrchna-farba-p1492 Pred tým ako začnete natierať je potreba dyhu jemne prebrúsiť aby bol povrch matný a farba mala lepšiu priľnavosť.

 75. Avatar Jana povedal:

  Dobrý deň, rodičia majú drevené stoličky tmavý orech, len už sú poznačené časom. Ako mám postupovať pri renovácii, čím môžem oživiť farbu? Je vhodná Belinka? Keď som s ňou natierala stojan na kvety zle sa mi roztierala, zostávali fľaky. Ďakujem

 76. Avatar peter jakubov povedal:

  dobry den. chcel by som sa spytat co pouzit na stare drevene schody cerveny smrek chcel by som nejaky iny otien nie cerveny dakujem

 77. Avatar Peter povedal:

  Dobrý deň.
  Zamýšľam si urobiť na terasu drevenú podlahu v tmavohnedej farbe ktorá bude vystavená poveternostnym podmienkam počas celého roka. Akým pripravkom by ste mi odporúčal ju ošetriť aby farba nezbledla.
  Ďakujem

 78. Avatar Peter povedal:

  Mam ulohu vycistit interierove surove stropne tramy od Akrylatoveho tmelu, ktory som miestami rozmazal po povrchu. Povrch, pokial ja viem, nikdy nebol lakovany ani inak osetreny, miestami sa vsak na vacsej ci mensej ploche tak minimalne leskne, takze by som tymto si celkom isty nebol. Ale mozno je to len tym, ze blizko je zdroj svetla na stroje a tam sa svetlo odraza inak. Podla mna, ani impregnovany nebol. Akym sposobom by ste, prosim, Vy postupovali pri odstranovani tychto necistot, resp. pri ich “zafarbovani” a finalnej uprave? Mozno nebudem mat na vyber, ale chcel by som predist tomu, aby som to len musel kamuflovat nejakou zafarbovacou chemiou. Chcem dat proste tu tenku vrstvy akrylu odtial prec a nechat to takto na prirodno aj do buducnosti. Za akukolvej radu Vam vopred dakujem.

 79. Avatar Martina povedal:

  Dobrý večer. Máme chatu, kde je tatranský profil. Predošlý majiteľ mal na ňom obrazy, kde ostali fľaky. Nechceme brúsiť všetky steny je nejaka iná možnosť, ako sa to dá vyriešiť. Ďakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Martina,
   keďže vám tam ostali fľaky znamená to, že drevo je zošednuté, preto môžete použiť čistič na drevo Bondex renovation. https://www.efarby.sk/bondex-renovation-cistic-na-drevo-p2467
   Je to čistič na drevo, vhodný hlavne do exteriéru. Preto pred tým ako použijete tento čistič do interiéru, skúste si najprv odtestovať na malom kúsku tatranského profilu ako sa bude čistič správať a až potom natierať plošne ak bude výsledok skúšky dobrý.

 80. Avatar Matej povedal:

  Dobrý deň, chcem zrenovovať pracovnú kuchynskú dosku. Výseledný vzhĺad by mal byť vyskoý lesk čienej faby odolný voči škrabancom. Môžete mi prosím poradiť či najlepším riešením bude epoxid? Prípadne iná alternatíva? Ďahujem

 81. Avatar Nela povedal:

  Dobrý deň chcem sa opýtať ako odstrániť zápach z jedálenského stola dub masív. Stolár nam ho nastriekal nejakým voskom a hrozne to po čase zapácha. Ďakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   DObrý deň Nela,
   čo sa týka zápachov dreva, je ťažké ich odstrániť. Ak máte pocit, že je to vrchným voskovým náterom, tak ho môžete zbrúsiť a ohobľovať, potom naniesť iný náter, ktorý je vhodný na nábytok do interiéru.

 82. Avatar Marek povedal:

  Dobrý deň chcel by som sa opýtať robím decku posteľ s hranolov hoblovanych
  Potrebujem ich nastriekať nie natret aký sprej je vhodný ? Treba aj nastriekať základnou farbou a potom konečnou ? Farbu v spreji by som chcel dať bielu matnú . Za odpoved vopred ďakujem

 83. Avatar l.harman povedal:

  poprosim info o postupe pri oprave popraskaných parapetnych dosiek,mat. asi drevotrieska a folia alebo dýha,dakujem

 84. Avatar Michal Nr povedal:

  Dobrý deň.
  Mám kúpeľňové skrinky z dtd, zadna stena neohranena a bojim sa napucania dosiek. Existuje dáky náter, ktorý by ochranil nábytok pred vodou? Vďaka.

 85. Avatar Miska povedal:

  Dobry den.
  Chcem sa opytat/poradit. Kupila som regal vo farbe dub svetly a potrebujem to zmenit na farbu jelsa. Da sa to nejak prestriekat/premalovat farbou na drevo? Som z toho zufala nakolko to bolo drahe a vratit sa to neda tak to chcem vyuzit aspon takto.

  Vopred dakujem za odpoved

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Miška, pokiaľ natriete drevo farbou tak úplne farba zakryje štruktúru dreva. Pokiaľ je regál z dyhy budete ho mať po natretí farbou jednoliaty, bez štruktúry dreva. Pri tomto je potreba povrch zbrúsiť a odmastniť aby ste ho mohli natrieť farbou. Pokiaľ máte regál z masívneho dreva je možné dotónovať povrch lazúrou. Najvhodnejšie by bolo ak by ste nám poslali fotku aby sme vedeli o aké drevo a odtieň sa jedná.

 86. Avatar Pavla povedal:

  Dobry den,
  chcela by som premalovat uloznu skrinku na bielo, ktora ma tvamovhnedu/mierne mahagonovu farbu. Je z drevotriesk a potiahnutá pravdepodobne laminátom. Zaroven by som chcela aby to vyzeralo co najprirodzenejsie. Premyslala som aj o foliach s imitaciou bieleho dreva. Co by ste mi poradili? Ďakujem.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Pavla,
   ak by ste sa rozhodli použiť farbu, tá Vám úplne prekryje štruktúru dreva, čiže skrinka by bola čisto biela. V tomto prípade odporúčam použiť Denas univerzál mathttps://www.efarby.sk/denas-univerzal-mat-farba-na-kov-a-drevo-p866. Táto farba je vodou riediteľná, nezapácha a rýchlo schne. Navyše sa nelepí, čiže je možné ju použiť aj na police, na ktorých budú položené veci. Pred tým ako budete natierať, je potreba povrch zmatniť, čiže ho mierne prebrúsiť brúsnym papierom, následne odmastiť a potom môžete natierať farbu.

   Pokiaľ by ste chceli dosiahnuť vintage efekt, môžete použiť CHALK PAINT SHABBY CHIC, čo je kriedová farba určená na nábytok. V tomto prípade nemusíte používať ani žiadnu základnú farbu a výsledok je vidieť už hneď po prvom natretí. https://www.efarby.sk/chalk-paint-shabby-chic-kriedova-farba-na-nabytok-p5452

 87. Avatar Zuzana povedal:

  Dobrý deň,
  Prosím Vás o radu. Renovujem starý nábytok z obdobia ČSSR. Nábytok smrdí, pretože majiteľka bola tuhá fajčiarka. Nábytok sme prebrúsili elek. brúskou. Farbu máme zakúpenú – Belakryl UNI. Chceme však ísť na istotu. Obávam sa že ten zatuchnutý zápach bude prerážať aj po tejto úprave. Máte prosím Vás tip čím nábytok po prebrúsení vyčistiť od zápachu?
  Srdečná vďaka za Vašu odpoveď.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Zuzana,
   urobili ste správne, že ste nábytok najprv prebrúsili. Najvhodnejšie je ako vrchný náter nedávať syntetiku. Balakryl by mal fungovať, prípadne ešte lepší by mohol byť olej, nakoľko ten sa vsiakava hlbšie do dreva.

 88. Avatar Natália povedal:

  Dobry den,

  doma mame masivny dubovy jedalensky stol v prevedeni DUB JADRO prasklina + kartáč olej NATUR. Chcela by som sa spytat, ci je pri tomto prevedeni mozne upravovat farebny odtien dreva pomocou bezne dostupnych pigmentovanych olejov na drevo. Nasim zamerom je docielit trosku svetlejsi odtien bez poskodenia struktury. Ak ano, chcem sa tiez spytat ako pri tom postupovat, t.j. ci je potrebne nejakym sposobom drevo najprv osetrit/pripravit.

  Vopred Vam velmi pekne dakujem za odpoved.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   ak je povrch lakovaný alebo upravovaný tak, že nemá savú schopnosť tak sa olej nevpije do podkladu.
   Treba rátať s tým, že ak už máte drevo v nejakom odtieni a požadujete iný , že nedôjde k presne 100% zhode s požadovaným odtieňom nakoľko by nedošlo k priamemu náteru holého a čistého dreva.

   V prípade ak to máte drevo, ktoré je prirodzene tónované tak treba povrch jemne prebrúsiť a následne je možné použiť olej – avšak znova treba rátať , že 100% zhoda požadovaného odtieňa byť nemusí.

   Priamo oleje nemajú a nevytvárajú ochranný film dreva.

   Prajeme pekný deň.

 89. Avatar Ákos povedal:

  Dobrý deň mám vyrobený masívny stôl a lavičky z anlickeho agatu do altanku potreboval by som radu scim oštrit .

 90. Avatar Jana povedal:

  Dobrý deň. Manžel spravil pre deti pinpongovy stôl z drevo triesky a chceli by sme ho natrieť ale nevieme akú farbu použiť. Ďakujem

 91. Avatar Pavel povedal:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať mám v kuchyni policu ktorá je len morena sivým moridlom (neviem presne aké bolo použité). Chcel by som ju zachovať takú matný aká je treba moridlo nutné lakovat alebo ho môžem nechať len natrete moridlom ? Ake môžu byť dôsledky? Boli by nej umiestnené len spotrebice ako mikrovlnka kanvica. Dakujem

 92. Avatar Karmen Karaszová povedal:

  Dobry den,chcela by som sa opytat..premalovala som si kuchynsku linku s farbou dulux siva matna..Farba super drevo prekryla,davala som 2 vrstvy a vzdy kazdu nechala zaschnut 24hod…No ako som dala police do linky a polozila na ne taniere , pohare a pod.tak sa mi tam prilepuju..myslite zeby bolo dobre to niecim prelakovat??? viete mi nieco odporucit???

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Karmen,
   pokiaľ sa povrch lepí znamená to,že farba úplne nezaschla a toto neprekryjete už ničím ani lakom, pretože aj ten by sa po uschnutí lepil. Preto je potreba aby sa pôvodná farba, ktorá lepí dala úplne dole buď odstraňovačom farieb alebo úplným zbrúsením náteru. Potom môžete použiť farbu Denas Univerzal Mat, je to farba, ktorá rýchlo schne, nesmrdí a hlavne sa nelepí čiže ju môžete použiť aj na vnútorné police skriniek a podobne. https://www.efarby.sk/denas-univerzal-mat-farba-na-kov-a-drevo-p866

 93. Avatar Alica povedal:

  Dobrý ďeň.
  Chcela by som sa opítať,ak je rozdiel medzy základnou a vrhnou farbou. Lebo som dostala v obchode takú radu, že na základnú farbu stačí vrchná biela farba balakryl. Ďakujem.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Alica, rozdiel medzi základnou a vrchnou farbou je, že základná farba chráni kov pred koróziou a zaistí priľnavosť a súdržnosť vrchného náteru. Vrchná farba je nepriepustná a chráni pred povetrnostnými vplyvmi a dodá povrchu požadovaný odtieň farby. Pre zaistenie dlhodobého výsledku je potreba použiť oba nátery.

 94. Avatar Patrícia povedal:

  Dobrý deň, mám doma skriňu z drevotriesky zhotovenú svojpomocne, celá je otapetovaná, ale už nie je moderná chcela by som ju napríklad sivú, alebo svetlú hnedú, ako na to? Vopred ďakujem za odpoveď.

 95. Avatar Jindro povedal:

  Dobrý deň,
  Chcel by som zmeniť odtieň dosky konferenčného stolíka z brestu na buk. Štruktúru a ryhy v dreve by som rád zachoval. Povrch mi príde lakovaný. Ako môžem postupovať? Vopred ďakujem.

 96. Avatar Matej povedal:

  Dobrý deň
  verím že mi budete vedieť poradiť. Natrel som náterom stôl (na hnedo) dvomi vrstvami a posledný krát tretí som ho nechal vonku zdal sa mi totiž suchý povrch. Ráno bol biely a suchý. Z toho je vedomé že v noci napadla rosa. Teraz je povrch suchý avšak vyzerá hrozne. musím celý povrch prebrúsiť alebo stačí znova pretrieť? Prípadne ako postupovať ? Vďaka moc za radu.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Matej,
   pri nátere je veľmi dôležité dbať na to, aby pri sušení povrchu, ktorý bol natretý boli zaistené podmienky pre schnutie. To znamená, že keď vám na to spadla rosa, vytvorilo to reakciu, pri ktorej povrch nemohol úplne zaschnúť. Preto odporúčame naniesť novú vrstvu náteru, tak aby podmienky schnutia boli splnené. Pokiaľ sa vám znova vytvorí biely a suchý povrch je potreba povrch prebrúsiť.

 97. Avatar Margita povedal:

  Dobry den, potrebovala by som poradit. Je mozne namorit lakovane zarubne z masivu, nakolko by som potrebovala docielit prevedenie typu dub sonoma. Aky by bol postup?

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   pokiaľ chcete zárubne natierať v prvom rade je potreba odstrániť lak a to naozaj starostlivo, aby Vám chytil ďalší náter. Žiaľ v našej ponuke sa náter s odtieňom dub sonoma nenachádza, takže detaily Vám neporadím.

 98. Avatar Ema povedal:

  Dobrý deň.
  Chcem sa spýtať, čím by bolo vhodné natrieť – či použiť sprayovú farbu – na drevený stôl a stoličky, ktoré som dávnejšie po prebrúsení natrela vodou riediteľným bielym balakrylom. Je to veľmi pekný nábytok v našej útulnej kuchynke, avšak balakrylová farba časom sa opotrebovala… Teraz by som volila šedý odtieň farby, len prosím poradiť.

  Ešte by som chcela poprosiť o radu – čím zlepiť bielu lesklú fóliu na vstavanej kuchynskej linke, celé je to asi 7-ročné, tak trošku na dvoch miestach /umývačka/ začína sa “oddeľovať” od dreva. Tak prosím o radu, aké lepidlo použiť.
  Vopred veľmi ďakujem.

 99. Avatar Miroslava Dávidíková povedal:

  Dobry den,
  chcela by som poprosit o radu. Mam prave cerstvo urobenú skrinku na topanky. Je to smrekove drevo namorene na hnedo a nalakovane. Bohuzial odtien sa nam vobec nepaci. Je mozné to prefarbit. Aku farbu by ste odporucali a kedze je to uplne cerstvo urobene je treba prebrusovat. Aky by bol spravny postup? Dakujem

 100. Avatar Miroslava povedal:

  Dobry den,
  prosim Vas je nutné obrusiť nábytok ktorý je prave čerstvo nalakovaný uplne nový výrobok, ale farebný odtien stolar netrafil takze ho potrebujem premalovat? Aký typ farby odporúčate? Dakujem

 101. Avatar Branislav povedal:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať aký druh farby by som mal použiť a je najlepší na surové hoblované drevo, keď inter. mám v celom dome viditeľný záklop/tetranský a chcem zachovať štruktúru dreva ale chcem ho biely a všetky trámy chcem natrieť na tmavo hnedo skoro čierno a tiež by som chcel vidieť štruktútu. Čo je najlepšie? Jedná sa o vela vela vela dreva tak aby ma to aj nezrujnovalo finančne… 😀 Ďakujem za radu

 102. Avatar Laura povedal:

  Dobry den mam doma stary ram z okna, chcela by som ho prerobit na ram na ktory zavesim lanka a na ne fotky, najlepsie aby vyzeral staro vo vintage style, biela farba ale mierne osuchana. Dakujem

 103. Avatar Tomas povedal:

  Dobrý deň chcem sa opýtať, keď nám raz maliar maľoval drevené okná z vonku tak nakoniec naniesol asi viachrubú lazúru?. Lebo keď to bolo mokré vyzeralo to ako normálna biela farba ale keď to stuhlo bolo to tvrdé a pevné a lesklé…..chcel by som vedieť či použil nejaký špeciálny lak alebo lazúru. Farba okien bola biela. Ďakujem.

 104. Avatar renata povedal:

  dobrý deň, ako ošetriť (na celý život) suchú, ešte ničím nenatretú, novú guľatinu – stena zrubu z interiéru, ktorá bude potom prekrytá sádrokartonom a viac sa k nej nebude dať dostať. Ochrana aj voči vlhkosti aj voči červotoču. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *