Drevo – exteriér / odpovede špecialistu

Článok bol pridaný do Pýtate sa nás :)

Vitajte v našom článku, v ktorom sa venujeme odpovediam na Vaše otázky ohľadom dreva v exteriéri. Odpovedáme Vám na ne už od roku 2008.

TIP: použite vyhľadávanie. Stlačte ctrl+F a napíšte kľúčové slovo ktoré potrebujete nájsť.

Titulna-strana-ebook-zdarma-stiahnut

Prosím Vás je možné použiť pod náter BELINKA TOPLAZUR miesto základu BELINKA BASE Bochemit? Jedná sa o náter na altánku v záhrade.

Bochemit má podobné vlastnosti ako Belinka Base, oba nátery sú určené na ochranu dreva proti drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam. Belinka Base a Belinka Toplazur však utvárajú ucelený systém ochrany dreva, ktorý zaručí maximálnu účinnosť.


Dali sme si vyrobiť drevené kastlové okná na chalupu. Aký náter by ste mi odporučili? Chceli by sme totiž, aby okná pôsobili staro a historicky. Je možné natrieť okná prírodným olejovým náterom? Ak áno, akým a ako postupovať pri nanášaní.

Môžete použiť prírodný olejový náter Osmo UV 420, náter nepraská a neodlupuje sa, obsahuje biocídne účinné látky na ochranu náteru proti napadnutiu plesňami. Je možné ho natierať priamo, bez úpravy povrchu, v dvoch vrstvách.

Doporučený tovar:

Osmo UV 420- ochranný olej


Plánujeme výstavbu zrubu a chcel by som sa opýtať čím by ste mi odporučili ho natrieť. Zrub bude z lepených hranolov (smrek) a dodávateľ ho dodá so základným náterom s lanovou fermežou, že vraj je to náter proti vlhkosti. Ja som si medzičasom pozrel produkty zn. Belinka, Xyladecor a predávajúci mi dodal vzorkovník značky Remmers, no čím by ste mi radili natrieť vy?

Najprv poviem čím by som zrub nenatieral. Určite by som nepoužil lakovú lazúru, ktorá vytvára na povrchu dreva silnú lakovú vrstvu. A to z toho dôvodu, že ak po rokoch začne kvôli poveternostným vplyvom praskať, bude prácne ju obrusovať a náter obnovovať. Z môjho pohľadu vidím zrub ako krásne prírodné miesto pre oddych a bývanie. Nenatieral by som ho preto ani syntetickými lazúrami. Čo odporúčame pre náter zrubov, tak sú oleje na drevo a hlavne tie, ktoré sú dobré pre človeka a dobré pre drevo. takými sú napríklad oleje na drevo OSMO ktorých bázy sú oleje zo slnečnice, sóje, ľanu alebo bodliaka. Osmo oleje majú vysoký podiel pigmentov a oleja čím sa stávajú pri práci výdatnejšie a kryjú s prvým alebo druhým náterom. Olejmi Osmo sme natierali aj celý salaš kľak. Ak by ste mal záujem, vypracujeme Vám cenovú ponuku. Napíšte nám na : info@efarby.sk

Doporučený tovar:

Osmo ochranná olejová lazúra pre náter zrubu

referencie: náter salašu Kľak

Olej je najlepšie do dreva vtierať štetcom. Takáto aplikácia samotný náter dostane do hĺbky dreva a tým ho lepšie chráni. Počet vrstiev záleži od samotného produktu. Pri Osmo ochrannej olejovej lazúre doporučujem použiť dva nátery. Priemerná životnosť závisí od rôznych faktorov. Môže sa pohybovať medzi 4-8 rokov. Po troch rokoch však doporučujem spraviť na dreve jednoduchý kvapkový test, ktorým zistíte či je potrebné svetovú stranu pretierať alebo nie. (kvapkový test: Na drevo kvapneme kvapku vody a v prípade ak voda rýchlo vsiakne do dreva je potrebné náter obnoviť. Ak kvapka ostáva na povrchu obnovenie náteru ešte nie je potrebné.).

Čo sa týka ochrany dreva voči škodcom, tak samotné Osmo ochranná olejová lazúra obsahuje už tieto látky v sebe. Je preventívne účinná proti modraniu dreva a drevokazným hubám.


Potrebujem poradiť ako postupovať pri renovácií. Jedná sa o 100 ročné okná a dvere smrekové nafarbené (biele, sivé)a preto by som chcela dosiahnuť aj pôvodný vzhľad s novými farbami a možnosťami ochrany a zachovania pôvodného dreva na ďalšie obdobie. 

 

Na renováciu budete potrebovať opaľovaciu pištoľ a špachtľu na odstránenie pôvodnej farby. keď sa Vám podarí odstrániť pôvodný náter je vhodné drevo naimpregnovať voči škodcom. Následne použite základnú farbu na drevo v jednej vrstve a vrchu farbu na okná.

Dokonale opisuje renováciu okien náš videonávod:


Som vlastníkom cca 80-ročnej klasickej zrubovej drevenice, ktorú pôvodní majitelia “ošetrovali” pravdepodobne použitým motorovým olejom. Moje otázky:

1/ čím ošetrovať takýto povrch, keď prakt. všetky moderné prípravky vyžadujú “suchý a očistený” podklad?

2/ čím najlepšie opraviť pôvodnú (asi cementovú) špárovačku?

3/ ako ošetriť “vyhryzenú” dutinu v dreve (pravd. bývalé hniezdo sršňov) veľkosti cca 25x5x5 cm? Srdečná vďaka.

Na prvú otázku Vám poradím starý recept a to môžete použiť Ľanový olej. Taký recept našich predkov je, že keď sa zahreje na cca 40-45°C zredne a vsiakne sa hlbšie do dreva. Vsiaknutý  Ľanový olej zamedzí vsakovaniu vlhkosti do dreva a tým ho chráni voči degradácii.

Škárovačku obnovíte napríklad výrobkom CERESIT CE 43, ktorý je vhodný na šírku škár do 20mm. No a vyhryzená dutina je dosť veľká. Do diery musíte vložiť kus dreva a zatmeliť ho tmelom na drevo. Môžete použiť polyesterový tmel ktorý je kvalitnejší a je dobre brúsiteľný a pretierateľný.

Doporučený tovar:

Ľanový olej – Olej na staršiu drevenicu

Škarovacia hmota

Polyesterový tmel DREVO


Aký náter by ste mi odporučili pre renováciu podbitia a stitu ? Povodne tam bola buková farba, ktorá vplyvom počasia popraskala a zvetrala.

Pre náter podbitia doporučujem buď to oleje a vosky alebo tenkovrstvové lazúry. Lakové lazúry sa ťažko obnovujú a na ťažko prístupnom mieste ako je podbitie strechy je to veľmi namáhavé. Pôvodný náter ak bol lakový a je popraskaný je potrebné obrúsiť a očistiť. Odporučil by som Vám tenkovrstvovú lazúru alebo prírodné oleje. Ak na podbitie dopadá priame slnečné žiarenie doporučujem vyberať z tmavších odtieňov, ktoré majú v sebe viac UV ochrany a náter zostane dlhšie zdravý.

Doporučený tovar:

Lazurol TOP decor – tenkovrstvová lazúra na podbitie

OSMO Ochranná olejová lazúra – olejová lazúra na podbitie


Máme vyrobený záhradný stôl aj lavice z dubového dreva. Aký mám použiť bezfarebný náter na drevo?

Aby ste si zachovali prírodný vzhľad a príjemný pocit z dreva, odporučil by som Vám použiť olej na drevo. Rozdeľujú sa v základe na dva druhy a to čisto prírodné a so syntetickou prímesou. Medzi prírodné oleje patria výrobky OSMO, z ktorý by som na lavicu odporučil OSMO UV Ochranný olej 420. Je vyrobený na báze prírodných olejov a má otvorené póry. Náter neodprskáva, nepraská a neodlupuje sa.
Osmo UV ochranný olej bezfarebný Extra obsahuje biocídne účinné látky na ochranu nátery proti napadnutiu riasami a hubami.

Ďalším prírodným olejom je  FINKOLORA LINSEED OIL. Je to ľanový olej na drevo je prírodný bezfarebný základ na drevo na báze koncentrovaného ľanového oleja. Produkt preniká hlboko do dreva a odoláva atmosférickým podmienkam.

Obnova náteru je vďaka použitiu oleja jednoduchá.

Doporučený tovar:

Osmo  UV olej 420

Finkolora Linseed Oil 


Môžem natrieť smrekovú terasu olejom, akým a v akom poradí.

Pre kvalitný a protišmykový náter podlahy terasy môžete použiť čisto prírodný olej OSMO 430. Povrch dreva musí byť čistý a suchý (max. vlhkosť dreva 20%). Staré pórovité drevo je potrebné vyčistiť. Staré nátery farieb a lakov odstrániť! Osmo je vyrobený na báze prírodných rastlinných olejov a preto odpudzuje vodu. Náter obsahuje účinné látky na
preventívnu ochranu proti napadnutiu plesňou, riasami a hubami. Neodpraskáva, nepraská a neodlupuje sa. Bez
obrusovania je ho možné jednoducho pretrieť. číže je jednoduchší na  údržbu.

Ďalším olejom na terasy je Xyladecor Power Pad Olej. Na rozdiel od OSMA je tento výrobok na syntetickej báze. Výhodou je, že sa dá pohodlne aplikovať špeciálnym aplikátorom a preto je nanášanie zábavnejšie 😉

Doporučený tovar:

OMOS 430 – terasový protišmykový olej

Xyladecor Power Pad Olej

Xyladecor Power Pad Pristroj 


Čím obnoviť náter zrubovej chaty pôvodne natrenej luxolom palisander, ak chcem zmeniť farbu na bledšiu.

Pôvodný tmavý odtieň luxolu musíte zosvetliť zosvetľovacou lazúrou. Je to taká medzivrstva, pomocou ktorej je možné odtieň zosvetliť. Je to buď to Lazurol zosvetľovacia lazúra alebo Belinka Illumina. Príprava povrchu a počet náterov závisia od miery poškodenia povrchu a vyžadovaného konečného vzhľadu. V prípade veľmi poškodeného povrchu vstrebáva povrch viac náteru, preto je nevyhnutné aplikovať aspoň 2 nátery výrobku. Po preschnutí týchto medzivrstiev môžete aplikovať novú svetlejšiu lazúru na drevo. Môžete natierať znova Luxolom, alebo Lazurolom alebo Belinkou.

Doporučený tovar:

Lazurol Zosvetľovacia lazúra

Belinka Illumina – zosvetľovacia lazúra na drevo 


Prosím poraďte, čím najlepšie natrieť dvere v exteriéri – tatranský profil-smrek a ako často náter opakovať

Lazúr na drevo je veľa. Musíte sa rozhodnúť či zainvestujete, aby Vám náter vydržal bez renovácie 8 rokov alebo ušetríte a po troch rokoch dvere pretriete. Je dobré brať do úvahy všetky faktory, ktoré môžu náter poškodzovať. Ak máte domáce zvieratko, ktoré Vám na dvere škrabká, treba dreve aj prelakovať napríklad epoxidovým lakom, ktorý vykazuje najvyššiu tvrdosť. Medzi kvalitné lazúry na drevo patria lazúry Xyladecor, konkrétne Xyladecor Tinova. Tinova je najvyššia rada lazúr, ktorá vďaka novej technológii hybridného spojiva, drevo ochráni na 12 rokov. Ak chcete ísť do lazúry v pomere cena / výkon, volil by som Xyladecor Classic HP, ktorý vytvára tenký paropriepustný ochranný film, lazúra sa vpije hlboko do dreva a jemne mleté pigmenty krásne zvýraznia štruktúru dreva. Pri lazúrach na drevo platí, že čím tmavší odtieň si

Doporučený tovar:

Xyladecor Tinova – vyskokvalitná lazúra na dreve

Xyladecor Classic HP – lazúra na dvere 


Renovujeme okná. Starý náter sme opálili, prebrúsili, zatmelili natreli podľa návodu bielymi farbami a jemne prebrúsili miestami až na drevo. vznikla nám pozoruhodná patina, ktorú by sme potrebovali zafixovať priesvitným lakom. po skúške nám jeden typ priesvitného matného laku zožltol, viete nám poradiť lak, ktorý nechytí žltý odtieň ale ostane transparentný?? je to plocha dosť slnkom aj dažďom namáhaná!

Priesvitný lak by mal byť určený do exteriéru a mal by obsahovať UV filter. Lak žltne vplyvom slnečného žiarenia. Sú bezfarebné laky špeciálne učené na okná, dvere, ploty, okenice, záhradný nábytok, pergoly, chaty, obloženia stien, stropov a ostatných aplikácií v interiéri a exteriéri. Zvyčajne sa aplikujú v 2-3 vrstvách. Medzi jednotlivými vrstvami je potrebný prebrus preschnutého laku. To zabezpečí pekný a dokonalý finálny vzhľad.

Doporučený laky:

Exlak – bezfarebný lak na okná v exteriéri

Xyladecor UV lak – bezfarebný lak na okná v exteriéri


Prosím vás o radu, akým moridlovým náterom mám ošetriť kôlňu s prístreškom, aby bol čo najdlhší interval medzi ošetrením dreva. Jedná sa o nové drevo, zatiaľ ešte neošetrované. Budú ho využívať aj deti na odkladanie hračiek, bicyklov.

Môžete sa vydať niekoľkými smermi. Nové drevo je však pri všetkých potrebný ošetriť fungicídom, proti napadnutiu drevokazným hmyzom a plesňou a to z každej strany. Píšete že chcete natrieť drevo moridlovým náterom. Rozlišujeme dva druhy náterov a to tenkovrstvové a hrubovrstvové. Spravidla sa hrubovrstvové aplikujú na tenkovrstvové, ktorých úloha je vpiť sa  do dreva a zamedziť vnikaniu vody. Hrubovrstvové zanechávajú na povrchu lakovú ochrannú lazúru, ktorá predlžuje životnosť náteru. Osobne by som volil len tenkovrstvový náter v 3 vrstvách, ktorý sa po rokoch jednoduchšie obnovuje a to len jemným prebrúsením a pretretím. Tento náter potom nebude potrebné obnovovať minimálne 6 rokov.

Doporučený tovar:

Xyladecor Xylamon HP – ochrana dreva voči hmyzu 

Xyladecor Standard – lazúra na drevený prístrešok 


Chcela by som sa opýtať, čo odporúčate na renováciu garážových dverí, ktoré sú plechové-protipožiarne. Farba je hnedá a sú trošku kraje pokryté koróziou a farba je na niektorých miestach vyblednutá od slnka (nie je rovnaká)

Ak na farbu nekladiete nárok na protipožiarnosť, tak vhodným náterom by bol polyuretánová farba. Farby z tejto rady sa vyznačujú vysokou mechanickou odolnosťou. Skorodované miesta očistite mechanický kefou, brúsnym papierom. Ďalšiemu šíreniu korózie zamedzíte použitím Odhrdzovača. Následne dvere v 1-2 vrstvách natrite touto farbou. Farba by mala prekryť miesta vyťahané slnkom už v 1 vrstve. Do tejto farby sa okrem riedidla pridáva aj tvrdidlo. Na kilo farby ide dve deci tužidla.

Doporučený tovar:

Chemopur E – polyuretánová farba na dvere 


Kúpili sme staršiu chalupu a chceli by sme ju zrenovovať vo francúzskom štýle. Dali sme si u stolára vyrobiť nové drevené okná a rozmýšľame ako okná natrieť. Chceli by sme ich mať patinované, alebo resp. aby vyzerali staro. Čo by ste nám odporučili?

Pre vytvorenie patiny je potrebná určitá zručnosť a skúsenosť. Obecne sú použiteľné rôzne druhy náterov (syntetické dvojzložkové vodou riediteľné…) s ohľadom na požadovanú odolnosť a vlastnosti.
Princíp patinovania je vo vytvorení základného náteru v požadovanom odtieni a následne rovnakým druhom náterovej hmoty najlepšie nariedenej na menej krycí náter sa na povrchu postupným nanášaním vo vybraných miestach vytvára patina v inom odtieni. Na okná použite farby ktoré sú určené pre náter okien, to zaručí, že sa krídla nebudú na seba lepiť.

Doporučený tovar:

Oknol SU 2117 – farba na okná vhodná na patinovanie 


Úle sú úplne nové zo smrekového dreva a budú v exteriéry. Náter by mal byť transparentný.

Včelie úle doporučujem ponatierať buďto napúšťacím olejom Lazurol 100% NATUR alebo kvalitným prírodným olejom OSMO 410. V oboch prípadoch jemne prebrúste drevo a natierajte v 2 vrstvách.

Doporučený tovar:

Lazurol 100% NATUR – olej na včelie úle

Osmo 410 – olej na včelí úľ 


S manželom chceme opraviť starú maringotku. Obložiť ju chceme tatranským profilom a drevené okná a dvere s okenicami. Radi by sme boli, aby ste nám napísali, akú povrchovú úpravu by sme mali zvoliť na drevo. Náš sen bol, že by vonkajšia farba tatrancu bola modrá a okná červené. Máme to moriť a lazúrovať, alebo pre dlhšiu životnosť dreva a jeho ochranu pred poveternostnými vplyvmi zvoliť radšej iný postup? Budeme radi Vaším cenným radám. Barbora

Doporučujem najskôr drevo ošetriť aspoň z vonkajšej strany voči škodcom fungicídom. Následne použite jednu vrstvu bezfarebnej lazúrovacej náterovej látky napríklad Lazurolu Classic. Následne môžete natierať maringotku modrou aj červenou farbou. Môžete použiť napríklad farbu DENAS Univerzal mat.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal mat – farba na maringotku 

Lazurol Impregnačný náter

Lazurol Classic 


Mám interiérový pingpongový stôl. ktorý chcem skladovať aj používať vonku. Dočítal som sa tu, že ako ochrana je vhodný polyuretánový náter – 2-3 vrstvy. Stačí len samotný náter alebo je potrebné použiť aj tužidlo? Je na to vhodné aj voľačo iné?

Polyuretánový náter je potrebné spraviť aj s tvrdilom. Farba  sa mieša v pomere 1: 0,2. (1kg farby a 0,2kg tvrdidla)

Potrebné sú 3 vrstvy.

Doporučený tovar:

Chemopur E – vrchná farba na pingpongový stôl

Tvrdilo do farby 


Chcel by som sa opýtať, ako upraviť drevo (smrekové) na záhradnom domčeku, kde spodné dosky môžu prísť do styku s dažďom. Chcel by som aj odtieň zmeniť na niečo tmavšie. Aké prostriedky použiť na kompletnú úpravu nových dosiek?

 

Ak sa jedná “len” o styk s dažďom a nie zo zemou, doporučujem fungicídnu a insekticídnu ochranu všetkého dreva. Tú si spravíte napríklad Bochemitom alebo Krovsanom.

Ako povrchovú úpravu dreva môžete použiť lazurovací náter na drevo. Vyberať môžete s rôznych značiek i odtieňov.

Použiť môžete napríklad Lazurol, Belinka, Bori, alebo prírodné oleje a vosky používané na zruby.

Spodnú časť prichádzajúca do styku s vodou častejšie, pretrite minimálne 3-4 vrstvami s odstupom cca 5-8 hodín.

Doporučený tovar:

Bochemit QB

Lazurol

Polynol prírodný olej na zruby


Potrebujem poradiť pri aplikácii vonkajšieho starého náteru na zrubovej chate, posledná aplikácia náteru cca pred 10 rokmi asi olejovými lakmi na drevo. objavujú sa aj už plesňové škvrny /čierne /,ktoré mi odporučili odstrániť Savom,kde tieto škvrny celkom dobre zmizli. Poprosím ďalší postup po použití Sava,ako by som mal postupovať a hlavne čím natierať vonkajší zrub /Smrek /cca 250 m2.Chata je v lete na prudkom slnku, v zime býva aj mínus 25 C.

Ak je zrub potrebné znovu natrieť a chcete ho natierať látkami na prírodnej báze, doporučujem voliť vosky a oleje na drevo. Keďže naň svieti prudké slnko riaďte sa zásadným pravidlom, že čím tmavší odtieň zvolíte, tým bude drevo lepšie ochránené voči UV žiareniu. UV žiarenie negatívne pôsobí na drevo a z neho sa uvoľňuje lignín. Tým drevo degraduje..

Zrub pred náterom jemné prebrúste a očistite od nečistôt.

Doporučený tovar:

OSMO ochranná olejová lazúra – prírodný produkt na zruby 

 


Na akú farbu je možné použiť polyuretánový vonkajší lak S1020 LAZUROL. Potrebujem, aby dvere boli červenogaštanovej farby, akú použiť pod uvedený lak ?

Môžete použiť syntetickú farbu napríklad Industrol S2013. Pod ňu je potrebné aplikovať základnú farbu na drevo Pragoprimer S2070.

Doporučený tovar:

Pragoprimer S 2070 – základná farba na drevo 

Industrol S 2013 – syntetická farba na drevo


Prosím poradiť celý technologický postup s návrhom materiálu pre zrenovovanie vonk. Vchodových drevených dverí. Aký opravný tmel, napúšťací prostriedok, farbu, no hlavne aký následný tvrdý lak použiť, aby povrch bol UV odolný, ale hlavne odolný proti mechanickému poškodzovaniu psími pazúrmi, proti poškriabaniu.

V prvom rade je potrebné odstrániť pôvodnú farbu alebo zbrúsiť starú lazúru. Pomôcť by Vám mohla teplovzdušná pištoľ.

Chyby v dreve vyspravte tmelom na drevo a jemne prebrúste.

Očistite dvere od prachu a natrite ich tenkovrstvovou lazúrou na drevo. Môžete použiť napríklad Lazurol Classic. Ten sa vpije do dreva a sfarbí ho prírodným odtieňom.

Medzi najtvrdšie náterové laky patria epoxidové. Doporučujem 2-3 vrstvy týmto lakom. Epoxidy však nie sú vhodné do exteriérov, neodolávajú poveternosti. Použitie vidím len z vnútornej strany.

Z vonkajšej strany by som volil polyuretánový lak S 1020 Lazurol, vhodný na náter podlahy v exteriéri.  Vytvára trvalú, polomatnú, ochrannú vrstvu odolnú na oter, ktorá chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi. Vykazuje dobrú brúsiteľnosť, vysokú UV odolnosť, oteruvzdornosť a odolnosť proti vode.

Doporučený tovar

Epoxidový lak na dvere

Polyuretánový lak na dvere S 1020 Lazurol 


Poprosila by som Vás o informáciu, potrebovali by sme náter na drevený domček pre deti, ale aby bol zdravotne nezávadný a zároveň aby chránil drevo pred červotočmi, dažďom a plesňami.

Drevený domček vopred napustite fungicídom. Ten zabezpečí ochranu proti červotočom a plesniam. Následne domček natrite farbou, ktorá má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71. Vyrába sa v širokej škále pestrých odtieňov.

Doporučený tovar:

Krovsan – ochrana proti červotočom

Balakryl Uni mat – farba na drevený domček 


Chcem poradiť pri oprave lakovaných dubových dverí v exteriéri. Starý lesklý lak je poškodený a drevo na miestach bez laku je začernené. Chcem použiť lazúru. Je to možné, aj keď bol použitý lak?

Dvere musíte pred náterom lazúry obrúsiť od laku. Zbrúste i čierne miesta na dverách. Doporučujem drevo naimpregnovať voči hubám, hnilobe a černeniu vhodným fungicídom. Následne použite tenkovrstvovú lazúru v 1 vrstve a 2 vrstvy lakovej lazúry.

Doporučený tovar:

Bori impregnácia 

Bori tenkovrstvová lazúra – lazúra na dvere v exteriéri 


Potreboval by som poradiť typ ekologického náteru na drevo v exteriéri vhodné pre človeka aj zvieratá. Jedná sa o ekologicky chov včiel, teda o úľ s povrchovou úpravou, ktorá neprepúšťa vlhkosť a zároveň ju dobre prepúšťa z vnútra        von. Najlepšie  prírodná farba.

Na ekologický náter včelích úľov sa dlhé roky používa farba Balakryl.  Spĺňa technické požiadavky pre použitie ako stavebný výrobok – je certifikovaný podľa zákona č 22/1997 Zb. Má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71. Riedidlo: voda.

Doporučený tovar:

Balakryl Mat – farba na včelie úle 


Hľadám farbu vhodnú na farbenie dekoračnej štiepky. farba by mala byt ekologická a hlavne vode odolná, najlepšie bez výrazného chemického zápachu.

Na ekologické nafarbenie a ochranu štiepky doporučujem použiť vodou riediteľnú ekologickú lazúru na drevo Bori.

VLASTNOSTI:

náter, ktorý zabezpečuje prírodný vzhľad dreva,

vynikajúca ochrana pred slnkom a inými poveternostnými vplyvmi,

obsahuje živice, ktoré zvyšujú odolnosť náteru voči vode,

rozmerová stabilita,

saténový náterový film,

životnému prostrediu priaznivá, bez nepríjemného zápachu,

široká paleta farebných odtieňov

V prípade, že sa rozhodnete pre túto lazúru vieme Vám vypracovať zvýhodnenú cenovú ponuku pri pravidelných odberoch. Kontaktujte nás emailom

Doporučený tovar :

Bori UV protection – ekologická lazúra na štiepku 

V prípade, že štiepku chcete zafarbiť farebne farbou, doporučujem použiť Ekokryl. Je to takisto ekologická vodou riediteľná farba. Životnosť po dodržaní pokynov uvedených v popise postupu je, pri dodržaní predpísanej predpovrchovej úpravy a podmienok pri nanášaní, v závislosti od počtu nanesených vrstiev a celkovej hrúbky náterového systému 3 až 5 rokov.

V prípade, že sa rozhodnete pre túto lazúru vieme Vám vypracovať zvýhodnenú cenovú ponuku pri pravidelných odberoch. Kontaktujte nás emailom

Doporučený tovar:

Ekokryl – farebná ekologická farba na štiepku 


Chcel by som sa opýtať čo použiť na náter exteriérových dverí z jaseňového dreva (nebudú vystavené dažďu). Chcel by som ich buď natrieť niečím bezfarebným alebo odtieňom borovica. Finálny povrch by som chcel dosiahnuť lesklý.

Pre bezfarebný náter dverí v exteriéri použite lakovú lazúru Bori UV extra. Obsahuje špeciálne UV aditíva, ktoré drevo chránia pred šedivením. Je to vrchný lesklý lak na drevo v exteriéri.

Doporučený tovar:

Bori UV Extra – bezfarebný lak na exteriérové dvere 


Prosím o informáciu, akou farbou natrieť búdu pre psíka, aby mu “nesmrdela”.

Ekologickými farbami na drevo sú napríklad vodou riediteľné farby BALAKRYL. Má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71, takže pre psíka bude najvhodnejšia.

Doporučený tovar:

Balakryl UNI – farba na búdu pre psa 


Zo staršieho borovicového záhradného nábytku – stoly a lavice, som odstránil starý náter a prebrúsil som ho po zdravé drevo. Chcem ho ošetriť nejakým prípravkom proti škodcom, hubám a plesniam a potom natrieť vrchným náterom, najlepšie olejom alebo fermežou, aby sa náter pekne vpil. S lazúrou nemám až také dobré skúsenosti. Aké prípravky a farby doporučujete?

Očistené drevo umyte nitrocelulózovým riedidlom C6000 a použite základný fungicídny náter. Následne natrite alebo hubkou naneste na nábytok prírodný napúšťací olej na záhradný nábytok Lazurol. Doporučujem natrieť v 2 vrstvách.

Pre lepšiu ilustráciu si pozrite toto video

Doporučený tovar kúpite:

Lazurol Impregnačný základ

Lazurol S 1039 Napúšťací olej na záhradný nábytok 


Poraďte mi prosím profi riešenie pre môj problém. Chcem nalakovať drevenú podlahu na balkóne. Ide o drevo tropické BANKHIRAI.Potrebujem extrémne odolný lak voči vode, mrazu oderu pre exteriér. Lak nemusí mať farebný odtieň / transparent /. Pre tento účel nedôverujem vodou riediteľným lakom. Ale nechám si poradiť.

Tropické drevo Bankhirai doporučujem natrieť prírodnými olejmi OSMO COLOR. Konkrétne Olje na Bakhirai preniká hlboko do dreva, reguluje vlhkosť a znižuje napučanie a zosušovanie. Náter s otvorenými pórmi na báze prírodných olejov ani neodprskáva, nepraská a ani sa neodlupuje. K oživeniu stačí jednoducho pretrieť. Povrch je zvlášť nenáročný na údržbu. Je odolný voči chemikáliám používaným v domácnosti ako víno, pivo, cola, káva, čaj, ovocné šťavy, mlieko, voda atd. podľa DIN 68861-1C.

Doporučený tovar:

Osmo Terasový olej na BANGKIRAI – prírodný 


Chcel by som sa spýtať čím by som mal natrieť záhradnú chatku z borovicového dreva, ktoré nebolo nijako ošetrené. Poraďte mi kvalitný primerane cenovo dostupný a spoľahlivo ošetrujúci náter voči vlhkosti, UV žiareniu a plesni.

Na nové drevo je v pomere cena – výkon najlepšie použiť náterový systém BORI. Nové drevo najskôr natrite základným fungicídom, ktorým zamedzíte drevu zmodrať a zamedzíte vzniku škodcov. Po preschnutí drevo jemne prebrúste a natrite ho tenkovrstvovou lazúrou BORI v jednej vrstve. Znova jemne prebrúste brúsnym papierom. Prebrus strhne postavené drevené vlákna a docieli krajší finálny efekt. Potom použite Bori lakovú lazúru v dvoch vrstvách. Ak dodržíte takýto postup, drevo bude dostatočne na dlhú dobu chránené voči poveternosti voči UV žiareniu.

Doporučený tovar:

Bori impregnácia – voči Škodcom

Bori tenkovrstvová lazúra – na záhradnú chatu

Bori Laková lazúra – na záhradnú chatku


Čim natrieť tatransky profil na podbitie strechy. Je to až 70m2.Na podbitie nebude svietiť priame slnko ani pršať. Primeraná kvalita ku cene na dané podbitie.

.Ak je podbitie tatranským profilom z nového ešte neošetreného dreva doporučujem drevo najskôr ošetriť voči škodcom, hubám a zmodraniu. Tento fungicíd prispôsobte vrchnému lazurovaciemu náteru.

Čo sa týka výrobku kvalita / cena doporučujem použitie lazúr BORI a impregnačného základu Bori impregnačný náter.

Doporučený postup pri natieraní je :

1x Bori impregnačný náter

1x Bori tenkovrstvová lazúra

2x Bori laková lazúra

Ak chcete ísť vyslovene za cenou doporučujem použitie:

1x Lazurol Impregnačný základ

3x Lazurol Classic 


ako a čím natrieť pingpongový stôl, používame ho vonku.

Pre náter pingpongového stolu bude vhodné použiť odolnú polyuretánovú farbu.

Pingpongový stôl je potrebné dobre očistiť odmastiť a natrieť v 2-3 náteroch.

Doporučený tovar:

Chemopur E – farba na pingpongový stôl 


Mám záhradný domček, ktorého steny sú z OSB dosiek, čo by ste doporučili ako nater? Textúru to schovať nemusí, len nech to dobre drží a nech je na vyber z rôznych farieb 🙂

OSB dosky je potrebné ošetriť základným fungicídnym náterom, ktorý ich ochráni voči zmodraniu hubám a plesniam. Vhodnou lazúrou, ktorá aj uchová štruktúru dreva a je na výber z rôznych odtieňov je LAZUROL Gold.

Doporučený tovar:

Lazurol Impregnačný základ na OSB doky

Lazurol GOLD – lazúra na OSB dosky 


Poprosím Vás o radu na natretie dreveného plota z červeného smreka. Plot tvoria dosky široké 9cm, ohobľované a brúsené . Plot sa nachádza vonku a viac v tieni ako na slnku. 

Naše predstavy sú nasledovné:
– zachovať kresbu dreva – čiže buď bezfarebný náter, alebo len mierne pigmentovaný na zvýraznenie kresby dreva červeného smreka
– skôr matný lesk ako vysoký lesk
– farebná stabilita, netmavnutie dreva
– náklady samo čím nižšie, no na druhej strane nech to nie je na úkor kvality a životnosti.

Pokiaľ sa použije napúšťadlo napr. nový chemolux V1357 , nezmení drevo farbu ?
Náter stola z toho istého materiálu umiestneného vonku ( nie pod strechou ) a na popoludňajšom slnku bude taký istý ?
Vopred vďaka

Všeobecne platí, že bezfarebné lazúry nie sú vhodné pre použitie v exteriéri. Z tohto dôvodu ak chcete použiť bezfarebnú ochranu dreva, odporučujem použiť vonkajší bezfarebný lak Bori lazúra UV extra. Tento produkt obsahuje špeciálne UV aditíva, ktoré drevo chráni pred šedivením a ďalej obsahuje vosk, ktorý zvýši odolnosť náteru voči vode.
Drevo treba vopred ošetriť voči škodcom a plesni Bori impregnáciou.

Tento náterový systém môžete použiť aj na stôl. V prípade plotu použite 2 nátery Bori UV extra a na stôl použite 3 vrchné nátery.

Tento náterový systém je výhodný z pohľadu kvalita / cena

Doporučený tovar 

Bori Impregnácia proti škodcom – ochrana dreva proti červotočom

Bori UV extra – bezfarebný lak na drevo v exteriéri 


Chystám sa maľovať podhľady na streche. Budú z nového dreva, ktoré bude 2x ošetrené Bochemitom a neviem, akú farbu nato niečo veľmi kvalitné, čo vydrží viacej ako 4 roky, nakoľko prístup k podhľadom je veľmi komplikovaný, rozmýšľam nad bori , belinka a dulux. Koľko vrstiev použiť a či aj vrchný lak alebo nie.

Doporučujem natrieť drevené podhľady najprv tenkovrstvovou lazúrou Bori v jednej vrstve. Následne ich natriete v dvoch vrstvách lakovou lazúrou Bori. Bori sa vyznačujú vynikajúcou ochranou pred slnkom a inými poveternostnými vplyvmi, obsahuje živice, ktoré zvyšujú odolnosť náteru voči vode. Ak je to možné voľte tmavšie odtiene. Obsahujú viac pigmentov a tým pohltia viac UV žiarenia. Takto zaručíte drevu dokonalú ochranu na dlhý čas.

Doporučené tovary:

Bori tenkovrstvá lazúra na drevo

Bori laková lazúra na drevo


Zaujímalo by ma, ako čo najefektívnejšie (čím menej vrstiev) a najlacnejšie naimpregnovať smrekové hranoly (nesušené) a kresanú dubovú guľatinu. Vôbec nezáleží na konečnom vzhľade tohto dreva (je možné aj použitie farby). Aký prípravok by bol najvhodnejší…?

Drevo je potrebné nechať vysušiť. Ako najlacnejší a najefektívnejší spôsob ochrany je lazúra na drevo. Doporučujem naimpregnovať drevo voči škodcom a hubám a napustiť tenkovrstvou lazúrou.

Doporučený tovar:

Lazurol impregnačný základ – ochrana dreva

Lazurol Classic – lacná lazúra na drevo


Natieral som podhľady na dome Belinkou orech a po dvoch rokoch sa Belinka na západnej strane domu popraskala a drevo začernáva ako mám postupovať

Náter mohol popraskať z viacerých príčin. Vždy sa treba držať odporúčaní výrobcu, ktoré udáva na etikete. Podľa toho čo ste mi opísal to vyzerá na modranie dreva – pleseň.  Pravdepodobne ste  vynechali základný fungicídny náter resp. ste zanedbali správnu vlhkosť dreva pre náterom.

Popraskaný náter je potrebné obrúsiť a nanovo ponatierať najprv Bochemitom Plus na napadnute drevo a potom lazúrou. Môžete použiť lazúru na syntetickej báze. Doporučujem tenkovrstvovú lazúru, vpijú sa hlbšie do dreva a ľahko sa renovuje.


Mám drevené okná, kde mám použitú lazúru, ktorá sa mi začala šúpať a okna mi černejú. Chcem okná pretrieť vhodnou farbou na drevo ale už nie lazúrou skorej farbou, ktorá bude mat dobré krycie schopnosti to je, že prekryje čierne drevo niečo ako syntetika a bude odolná voči UV a bude sa dať vybrať podobný odtieň – svetlý dub, existuje vôbec taká farba ?

Okná musíte vopred zbaviť ošupujúcej sa farby a vzniknutej plesne.  Je dobré ak sa okno najprv natrie základnou farbou na drevo a potom sa natiera vrchným krycím emailom. Doporučujem špeciálne farby na okná, ktoré obsahujú zložky, ktoré zamedzujú zlepovaniu rámov.

Doporučujem použiť tieto farby:

Luxol Základná farba na okna

vrchné farby- 

Luxol Vrchná farba na okna

alebo

Natrima na okná a dvere

Universal SU2013 – synteticko uretanizovana farba na drevo 


Potreboval by som lak na drevo, ktorý nežltne, resp. nesfarbuje drevo do žlta, nakoľko pod lakom bude biele moridlo. Ide o drevený záhradný nábytok.

Pre vonkajšie bezfarebné lakovanie sú vhodné napríklad tieto laky:

Belinka Top lazur UV plus

Syntetický lak S 1020  

UV lak S 1120 – Luxol


Chcel by som sa spýtať čo by ste odporúčali ako náter novej dubovej terasy v exteriéri s tým, že chcem, aby v maximálnej miere ostala zachovaná pôvodná farba dreva. Zrejme by malo isť najmä o ochranu pred UV žiarením, neviem či je možné nejako ovplyvňovať mechanické vlastnosti dreva. Drevo už som ošetril Bochemitom.

Ak chcete zanechať prirodzenú farbu dreva na terase je potrebné použiť vhodný bezfarebný exteriérový lak s vysokou UV ochranou proti zožltnutiu dreva. Pri výbere laku treba dať pozor na výrobky, ktoré nie sú v bezfarebnom odtieni určené pre vonkajšie použitie pre nášľapnú plochu. Pochôdzne plochy vonkajšej terasy sú najextrémnejšie skúšané poveternosťami. Najhoršie je pre terasové drevo to, keď na ňom stojí voda a sneh.

Ďalšou vecou je to, že podlahu treba nalakovať vonkajším lakom, ktorý je tvrdý a odoláva chodeniu. Toto sú kritéria, ktoré spĺňajú výrobky, ktoré Vám doporučím.

Doporučené výrobky:

podlaha:         Lazurol S 1020 vonkajší podlahový lak

zvyšok terasy: Luxol UV lak S 1120 – vonkajší lak na drevo s UV

Chemolak lak S 1012 – vonkajší lak na drevo s UV

Belinka UV Plus – bezfarebný vonkajší lak na drevo


 Zhotovil som dubový plot, zo suchých a ohobľovaných dosiek, ktoré som natrel BORI- lakom, základným aj vrchným. Po čase vplyvom počasia plot začal pracovať, černieť a lak opadávať. Čím ho môžem natrieť-napustiť,aby si zachoval svoju farbu a vzhľad?

Drevo mohlo zmeniť farbu z viacerých príčin a to najmä kvôli tomu, že ste nepoužili fungicídnu ochranu, ktorá obsahuje účinnú zložku voči zmodraniu dreva. Drevo ohobľujte / obrúste plot aspoň tak, aby sa doň mohla vpiť fungicídna ochrana a následne kvalitná lazúra. Lazúru naneste minimálne v dvoch vrstvách, no pre zachovanie kvality dreva najlepšie 3x.

Doporučený tovar:

Chemolux – ochranné napúšťadlo na drevo proti škodcom

Chemolux S Klasik – vodoodpudivá lazúra na drevo 


 

Prosím o radu, čím by som mala natrieť nový plot z dreva 300m2, akou lazúrou, aby to bolo odolné voči počasiu a aby to nebolo finančne nákladné?

Cenovo výhodná lazúra na drevo je Lazurol Classic. Je to tenkovrstvá lazúra s prímesami voskov, ktorá preniká hlboko do dreva a tým ho chráni pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi. Pred sa samotným náterom je potrebné drevo ošetriť proti červom a hubám prostriedkom Lazurol Impregnačný základ. Toto je bezfarebná tekutina, ktorá drevo ochráni voči škodcom. Následne plot natrite Lazurolom Classic v 3 vrstvách. Spotrebujete cca 50-60 L

Doporučený tovar:

Lazurol impregnačný základ – ochrana dreva proti hubám a škodcom

Lazurol Classic – tenkovrstvá lazúra na drevo s prímesou voskov 


Máme novú drevenicu a pod strechou sa nám na drevených trámoch začala tvoriť pleseň. Ktorý prostriedok by sme mali použiť a preventívne čo máme robiť, je pravda že z rozdielu teplôt sa tam asi kondenzuje voda, lebo pod strechou to nemáme zateplené .

Hubu je nutné mechanicky odstrániť. Ak je drevo natrené lakom, ktorý by zamedzil vsiaknutiu fungicídu, je potrebné lak odstrániť zbrúsením. Na drevo napadnuté hubou a plesňami je vhodný prostriedok Bochemit PLUS. Preventívne ochráni proti opakovanému napadnutiu drevokazným hmyzom, drevokaznými hubami alebo plesňami.

Vznik problému ste zadefinovala správne. Je to stret studenej a teplej steny, kde sa neustále kondenzuje voda a podporuje rast plesní. Je treba sa zamerať na podstatu problému.

Doporučený tovar:

Bochemit PLUS – ochrana napadnutého dreva 

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

128 Reakcií na Drevo – exteriér / odpovede špecialistu

 1. Avatar Vlastimil Brezin povedal:

  Zdravim,

  Planujem zhotovit dreveny plot z vertikalnych dosiek. Dosky su dubove a agatove so sirkou 10 a 15cm, 22mm hrube, vyska cca 1,8m

  Dosky su hoblovane z oboch stran, hrany ponechane bez hoblovania

  Dosky budu namontovane na 2 ocelovych-zinkovanych prieckach a uzatvorene z vrchu ocelovym U-profilom (30×30)

  Prosim o radu – cim natriet / osetrit drevo tak aby nater nebolo potrebne casto obnovovat a hlavne aby pripadne obnovovanie nevyzadovalo brusenie ci hoblovanie.

  Uvazujem o oleji, no OSMO je pridrahe (uz som natrel 60m2 terasy, a lacne to teda nebolo ani nahodou)

  Este jedna vec – Nater planujem nanasat pistolou Wagner W 867

  Dakujem za radu

 2. Avatar Peter povedal:

  Dobrý deň,
  rád by som ošetril starú sodolu, ktorá je značne veľká a vhľadom k tomu by som rád zvolil lacnú a účinnú ochranu dreva proti vlhkosti (rozmýšľal som spôsobom ochrany železničných valov, resp. použitými olejmi, príp. gumoslfalt…) Poradíte spôsob, ako ošetriť drevo lacno a účinne. Ide o dosť značnú plochu – staré drevené okrúhle trámy. Na vzhľade nezáleží. Ďakujem

 3. Avatar vladimir papanek povedal:

  dobry den

  mam novu drevenu chatku zo smrekoveho a jedloveho dreva.
  rad by som na osetrenie pouzil naterovy system na prirodnej baze. najlepsie asi nemeckej vyroby napriklad OSMO. aky biocidny zaklad by som mal zvolit. viem ze existuje toto: OSMO UV Ochranný olej 420 – prírodny olej s biocidom , ale ten nie je proti drevokaznemu hmyzu. je mozne pouzit niektory s vyrobkov napr. Bochemit? ak ano, tak aky je vhodny. riesim aj exterier aj interier. tiez ma zaujima osetrenie kupelne a podlah. vsetko chcem bezfarebne a nie leskle vnutri aj vonku (pri podlahach nie je podmienka).
  dakujem

 4. Avatar Peter Michnáč povedal:

  Na podbytie strechy dávam tatranec, mám kúpené Osmo orech 707 na exteriér, chcem ho dávať z vonkajšej strany. Poradíte mi farbu na vnútornú stranu tatr.profilu? Vďaka za odpoveď.

 5. Avatar gabriello povedal:

  Dobrý deň
  chcel by som sa opýtať aký náter použiť na konštrukciu detského ihriska (domček, hojdačka). Drevo je ihličnatého pôvodu, bolo výrobcom tlakovo impregnované proti škodcom. Ihrisko je postavené na trávniku, kde je aj závlaha, ktorá beží jar/jeseň každý 2-3 deň, leto každý deň.
  ďakujem.

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Receptúra lazúry Dixol (tenkovrstvová) a Telux (hrubovrstvová) je vhodná aj na nátery hračiek a detského nábytku. Lazúra je mimoriadne vhodná na nové aj renovačné nátery, kde preniká hlboko do štruktúry dreva a reguluje jeho vlhkosť, čím zabraňuje krúteniu a praskaniu dreva. Na povrchy vystavené poveternosti sú ideálne pigmentované odtiene (okrem bezfarebnej lazúry) s vysoko účinným UV filtrom.

 6. Avatar mariana povedal:

  chcela by som sa spytat mam staru truhlicu chcem ju patinovat aku zakladnu farbu pouzit a vrchnu urobit paci sa mi -siva farba ako mam postupovat

 7. Avatar Patrik povedal:

  Dobry den
  Chcel by som sa opytat na vasu radu.
  Chcem zrekonstruovat staru maringotku(interier)..maringotka je po povodni.Steny aj strop su plesnive..poradte mi ako mam postupovat.pomozu mi nejake prostriedky?
  Dakujem

 8. Avatar Linda povedal:

  Dobrý deň, prosim o radu ako najlepšie ošetriť latrínu, novú, z tatranskeho profilu, aby drevo vydržalo čo najdlhšie v exterieri za každého pocasia? Ďakujem!

 9. Avatar Stano povedal:

  Dobry den, cim natrit dubove fosne a hranoly do opornej steny v zahrade, posobenie zeme, vody apod. Dakujem

 10. Avatar Viera povedal:

  Dobry den kupili sme dlažkovicu z borovice na terasu ktora je von teda exterier ako postupovat z natermi a akymi dakujem

 11. Avatar Martin povedal:

  dobry den,
  od 07 2014 mam vonkajsiu terasu z IPE. Hned po pokladke ju natreli OSMO.
  Nevydrzalo to dlho (kvoli nevyplavenemu pigment zjavne) a casti podlahy zasedli. Nie cele, ale mozno 20% plochy a roznych miestach.
  Este na jesen 2014 a nasledne aj na jar 2015 som terasu natrel OSMO 420, vzdy 1 vrstva. Nerobilo sa mi s tym najlepsie kvoli hustote, ale chcel som kvalitu, rovnako nezavadnost pre detske hracky.
  Terasa mala cas vyschnut bez dazda, teplota ok, ale terasa uz od juna ma opat sedive casti, co mi nepride OK, pricom terasa je v RD bez extra chodze. Obcas ju wapkujem a vodu nasledne stiahnem makkou stierkou.
  V com moze byt problem tak skoreho zosednutia? Ak by sa dali, prilozim aj foto.
  Bud to skusim opat so 420tkou alebo pouzijem 430tku (nemam na IPE drazky a za mokra sa moze klznut) alebo ine, poradte prosim. Kvoli prirodnym zlozkam a EN by som radsej zostal pri OSMO.
  VDAKA

  • Adrián Ciel Adrián Ciel povedal:

   Dobrý deň. Pri ošetrení dreva ipe bol veľmi dôležitý práve prvý náter po postavení terasy. Určite tu nestačí jeden náter ale minimálne dva (olej sa musí dokonale vpiť do dreva). Čiže tu môže byť dôvod vracajúceho sa zošednutia. Či ste už použili olej Osmo 410 alebo 420 obidva majú výraznú UV ochranu pred zošednutím. Samozrejeme výborný a z hladiska kompatibility vhodný je aj olej na terasy Osmo 430 (http://www.efarby.sk/osmo-terasovy-olej-430-protismykovy-p2577). Avšak pred aplikáciou akéhokoľvek ďalšieho náteru by som vo vašom prípade doporučil prebrúsenie terasového dreva a odstránenie zošednutých častí. Následne by som drevo ošetril proti ÚV žiareniu (napr. Osmo 410) a až následne pridal protišmykovú ochranu (Osmo 430).

 12. Avatar Miroslav povedal:

  Zdravím Vás. Zhotovujem si včelie úle z polystyrénu. Z vonkajšej strany úle oblepujem sololitom. Lepím ho na úle polyuretánovou penou Tytan Styro 753. Doteraz som sololit z vnútornej strany- v mieste styku s polystyrénom nenatieral, ale mám obavu, že to začne vlhnúť, lebo občas na ule našlahá dážď aj keď nie veľa. Čo by som mohol použiť z vnútornej strany dosky sololitu , aby sololit nenasával vlhkosť ale aby sa to potom dalo zlepiť polyuretanovou penou? Chcel som to natrieť fermežou, ale neviem, či by sa to potom dalo prilepiť. A aký náter by ste doporučili z vonkajšej strany? Hľadám nejaké nie veľmi finančne náročné riešenie. Ďakujem.

 13. Avatar Andrea povedal:

  Dobry den, chceli by sme natriet drevene podbitie strechy, mozete mi odporucit najvhodnejsi produkt? JZ strana je velmi namahana slnecnym svitom a drevo v stite je celkom popraskane. Mame v plane toto obrusit ale nevieme co si vybrat z mnozstva alternativ… uvazovali sme nad Bori, OSmo a Chemolux. Chceme aby nater vydrzal co mozno najdlhsie, uvazujeme o dvoch vrstvach, bude to postacujuce? Taktiez mame podmienku aby bol produkt dostupny v svetlom prevedeni lebo dom je biely a nie su na nom nijake tmave prvky tak aby nater nepôsobil rušivo. Budem velmi vďačna za každu radu. Ďakujem a želám pekný deň.

 14. Avatar Miroslav povedal:

  Dobry den,

  potrebujem natriet detske pieskovisko. Je vyrobeno z borovice. bude umiestnené v záhrade a zakryvane foliou. Rad by som pouzil nieco nezavadne nakolko je to pre deti.

 15. Avatar Peter povedal:

  Zdravim.
  Cital som tu par tipov cim natriet surove drevo a doporucate viacero lakov/olejov.
  Budem stavat altanok z obrusenych drevenych hranolov.Rad by som pouzil ako vrchny nater Belincu.Co doporucate dat ako prvotny nater?Lazurol,Osmo,alebo bude stacit Belinca Base?
  Dakujem

 16. Avatar Kamil Knapík povedal:

  Dobrý deň, na chate bol drevený obklad ošetrený fermežou (pred cca 25 rokmi). Jednu stenu bývalý majiteľ asi skúsil nalakovať. Povrch je stále na dotyk lepkavý. Poraďte prosím, čo s tým, ako to ošetriť a tiež na ostatné drevené povrchy použiť iba fermež alebo sú dnes už iné vhodnejšie prípravky. Ďakujem.

 17. Avatar marek dedinsky povedal:

  mam novu drevenu montovanu chatku hrubka chatky 44mm.cim mam natret interier .exterier uz mam natrety.vdaka

 18. Avatar Marek Kojtál povedal:

  Dobry den, potrebujem natriet frezovanu gulatinu (hladky povrch),
  material topol. Gulatina bude vodorovne ulozena ako plot, na vrchu ju prestresim plechom, koli zatekaniu vody.
  akym naterom a na kolko vrstiev ju natriet ? Kolko bude mat tento nater zivotnost ?

 19. Avatar Tomas povedal:

  Dobry den, cim natriet vymenene tramy na drevenici aby boli cierne, podobne ako povodne tramy. Ekologicke a odolne voci vode.

 20. Avatar Matej povedal:

  Dobry den. Aku farbu pouzit na nove opalovane smrekove dosky na plot.

 21. Avatar Ivan S povedal:

  Dobrý deň. Poprosil by som o radu pri natieraní smrekovej drevenej podlahy v exteriéri. Terasa je krytá o rozmeroch 10×4,3m. Ako by som mal teda postupovať? Vopred ďakujem.

 22. Avatar Zdena povedal:

  Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Nejakym nedopatrenim nam firma pred par dnami natrela drevenu pergolu na terase lazurou Belinka toplazur uv plus odtien 24 v 2 nateroch v presvedceni, ze ide o orech. Neskor som zistila,ze sa jedna o odtien palisander-na slnku az ziari docervena, avsak uz bolo neskoro… Nakoniec pouzili bezfarebny lak 12, aj ked som sa neskor docitala, ze na tmave farby sa vobec neodporuca a naopak nater basic pred farebnym naterom nepouzili… Dana farba je velmi tmava a na slnku az bordovocervena, co sa mi vobec nepaci a zo vzorkovnika to vobec nebolo jasne, zial boli na nom ine cisla bez nazvu lazury. Neviem,ci to moze byt dovodom na reklamaciu, avsak rada by som sa Vas opytala, ako by som to mohla napravit, ci to treba obrusovat alebo existuje aj nejaky iny sposob, napr. nater, ktory by to bol schopny prekryt a nebolo by to uplne tmave… Co som pozerala odtiene belinky, velmi na vyber nie je, mohli by ste mi prosim nieco doporucit prip.nater z inej firmy, aby to vyzeralo co najprirodzenejsie k hnedej farbe dreva (napr. orech),nech to nie je aspon cervene,ked uz je to take tmave… Som si vedoma, ze uz kresbu dreva asi nezachranim, ale ak by bola nejaka moznost, bola by som stastna a vdacna… DAKUJEM

 23. Avatar Judita Kiššová povedal:

  Dobrý deň, ideme robiť nový plot z latiek červeného smreka. Nachádza sa v tienistom mieste. Ako ho ošetriť,aby vydržal v tom tienistom mieste- je to pod lesom,pri potoku.
  Ten predchádzajúci doslova zozelenel. Ďakujem Za odpoveď. Judita

 24. Avatar Zolo povedal:

  Dobrý deň.
  Mám doma stoličky z bukového dreva. Boli už ošúchané, tak som ich zbrúsil, ale vplivom predchádzajúcich náterov, či moridiel, alebo vosku, ich už neviem očistiť úplne na svetlo, čo mi nevadí. Potrebujem poradiť, aký druh bezfarebného laku mám aplikovať, aby mi drevo neťahalo do žlta, ale aby boli také isté, ako bez laku. Skúšal som lodný lak, pam lak, niečo mi dali stolári, čo obsahuje vosky, ale vždy je tam ten žltý nádych, čo sa mi nepáči. Neskúšal som ani acetotónový lak, lebo ho nemali v predaji. Môžte mi poradiť, aký lak by som mohol použiť, po prípade, či lesklý, alebo matný ? Ďakujem za odpoveď.

 25. Avatar michal kreta povedal:

  Dobry den.

  Mozete mi prosim poradit. Ako mozem osetrit kmene cerveneho smreka, ktore budu sluzit ako nosna konstrukcia pre lavku cez potok. Kmene su ocistene od kory, susili sa nieco vyse roka. Dakujem.

 26. Avatar Miroslav Kočiško povedal:

  Dobrý deň, práve teraz si robím drevenú udiareň a neviem akou farbou by bolo vhodné ju natrieť (samozrejme, že iba zvonku). Ohnisko bude umiestnené mimo udiarne cca 2 metre. Môže byť na farbu potom použitý aj polyuretánový lak? Vnútorná teplota udiarne bude pri údení cca 45 °C. Ďakujem za radu. S pozdravom Miroslav Kočiško

  PS: Poprosím Vás o zaslanie odpovede na dole uvedený e-mail

 27. Avatar Ján povedal:

  Dobrý deň chcem sa opýtať čo by ste mi odporučili na natretie cca 100m2 drevedneho plneho plotu.Plot bude nový idem ho stavať.Cize nejakú tenko vrstvou lazuru 2v1 napr. Remmers Adler Osmo,chcem aby to bolo kvalitné a aby som to min tak 8rokov nemusel riešiť. Popri tom chcem tiež postaviť nadkrytu pergolu tam tiež chcem nejakú olejovu lazuru.popripade cenovú ponuku poprosim

 28. Avatar Ľubomíra Šajgalová povedal:

  Dobrý deň,
  dotaz
  ako očistiť na chate drevo “polguľáč od čiernych škvŕn, brúskou to nejde. je to svetlé smrekové drevo , ktoré bolo napustené olejom a dvakrát natreté pre 9 rokmi.

 29. Avatar Renáta povedal:

  Dobrý deň. Použila som tmavší lazúrový lak ako bola pôvodná farba na kuchynské stoličky.Stoličky boli zo svetlého dreva.Boli už dosť zodraté,chcela som ich oživiť.Teraz vyzerajú strašne. Dá sa s tým niečo robiť,alebo ich môžem rovno vyhodiť?

 30. Avatar Furmanova povedal:

  Dobry den chcem sa opytat co mam pouzit aky nater na vyrezavane sovy z dreva.

 31. Avatar Juro povedal:

  Dobrý deň,

  chystám sa natrieť vonkajšie dvere a okná na 80-ročnom dome. Posledný náter bol robený pred cca 15 rokmi a pochybujem, že by sa okrem farby dávala nejaká ochrana dreva. Práve opaľujem starú farbu a mám pripravenú základnú aj vrchnú syntetiku od chemolaku. Poprosím o radu, čím drevo ošetriť pred farbením. Čítal som tu aj o nejakej špeciálnej farbe na okná, tak či vôbec je táto syntetika vhodná. Ďakujem.

 32. Avatar Ludovit povedal:

  Dobry deň,čim natrieť v chatke interiér nove obloženie tatranský profil smrek. Dakujem veľmi pekne.

 33. Avatar Juraj povedal:

  Dobry den,potrebujem renovovat ramy stresnych okien, ktore su uz na niektorych miestach poskodene od kondenzovnej vody. Vyrobca uvadza ako povodny nater bezfarebny akrylatovy lak.

 34. Avatar Marek povedal:

  Dobrý deň,
  kúpil som 60 ročnú drevenicu a chcel by som ju natrieť. Aké prostriedky by som mal použiť? Čítal som, že by som ju mal najprv naimpregnovať a potom použiť 2x náter. Skúste mi poradiť. ďakujem.

 35. Avatar Tibor povedal:

  Dobrý deň mal by som otazku mam opracovane fošne na exterierove schody do domu čim by som ich mal natrieť proti vlkosti a celkovou ohranou asi proti vsetkemu lebo stare schody ktore neboli vobec osetrovane dopadli hrozne dakujem.

 36. Avatar Ladislav povedal:

  Dobry den.Moja otazka znie.Da sa premalovat drevo namorene ciernym luxolom na svetlejsi odtien?Konkretne by som potreboval na odtien dub.Dakujem.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Ladislav,
   pokiaľ máte drevo namorené je potreba ho zbrúsiť do takej hĺbky ako je do neho Luxol vsiaknutý. Inak nie je možné tmavému drevu zmeniť odtieň tak, aby mu bola zanechaná štruktúra dreva. Prípadne môžete použiť farbu, len pri tej sa Vám úplne stratí štruktúra dreva.

 37. Avatar Fero povedal:

  Dobry den, mohli by ste mi poradit cim natriet psiu budu . Material je tatransky profil. Farba by mala byt biela. Dakujem

 38. Avatar Filip povedal:

  Zdravím . Chcel by som sa opýtať ake drevo by som mohol použiť na výstavbu lavičiek okolo jazera ? Ktoré drevo pri kontakte s vodou ma vysokú životnosť? Najlepšie by bolo dreviny dostupné u nás. Ďakujem za odpoveď .

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Filip,
   bohužiaľ s týmto Vám poradiť nevieme. Zaoberáme sa len predajom náterov na drevo – farby, lazúry a podobne. Čiže ak by ste drevo, ktoré kúpite chceli natrieť, tak aby malo dlhú životnosť, určite sa na nás obráťte.

 39. Avatar Mea povedal:

  Dobrý deň. Čím možem ošetriť drevený včelí úľ proti roztocom? Ide o nový úľ.

 40. Avatar Rene povedal:

  Dobrý deň
  Mám chatu na ktorej bude obklad z červeného smreku.
  Potrebujem poradiť akýkoľvek náter, ktorý nepokazí vzhľad tohoto dreva, vydrží čo najdlhšie a bude sa ľahko obnovovať. Totiž to obnovovanie bude dosť zložité vzhľadom na výšku chaty a jej členitosť.
  Drevo bude na juhu a západe vystavené slnku a dažďu.

  Na cene náteru nezáleží ale iba na dodržaní toho čo od náteru očakávam.

 41. Avatar Peter povedal:

  Dobry den. Mam otazku ohladom “prvotneho natretia” dreveneho povrchu, konkretne jedalenskej stolicky Tatra od firmy Decodom – https://www.decodom.sk/produkty/kuchyna/jedalenske-stolicky/tatra-jedalenska-stolicka/dub-olejovany.
  Pisem pojem prvotny preto, ze pred tym, ako ich zacneme uzivat, rad by som ich nejak osetril, ani nie tak proti oteru resp. spevneniu povrchu, ale skor pre to, aby som zdoraznil tu ich prirodzenu drevenu texture alebo vytvoril film proti znecisteniu. Nemal som zamer ani ich nejako nablystit a tak, pretoze to by som rovno mal kupit lakovane, resp. tieto nalakovat. Vyslovene leskle, take tie naglancovane som nechcel, to nie, v ziadnom pripade. Chcel som skratka len to, aby trocha vyzdvihol ten masiv. Preto som nakupil vyzivujuci krem Pronto Extra Care s vcelim voskom https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002006328964, ktory opakujem, som nekupoval za ucelom lestenia, ale zakladneho osetrenia stoliciek.
  Dosiahol som vsak presne opak, stolicky mam teraz tmavsie, ale co ma najviac trapi, vyslovene matne. Rozhodol som sa preto pouzit iny pripravok, ktory som mal doma, samozrejme, porovnal som si ich zlozenia a ucel pouzitia a pristupil som k natretiu v poradi uz teda druhej trstve a to pomocou Alex renovatoru nabytku https://pemi.cz/alex-lestenka-na-nabytek-krem-250ml/p/136448?fc=1228, ktory som rovnako ako to Pronto, starostlivo vmasiroval do dreva a “hladkal” nejaky cas.
  Vedeli by ste sa mi, prosim, k tejto problematike vyjadrit? Dakujem za Vasu odpoved.
  S pozdravom, Peter.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   vzhľadom na to , že uvedené produkty nie sú súčasťou našej ponuky , nevieme Vám konkretizovať priamo problém , ktorý vznikol.
   zväčša pre ošetrovanie sa využívajú produkty, ktoré= sa riedia s vodou.
   Priamo produkt, ktorý ste kúpili a obsahoval aj vosk mohol byť mierne tónovaný a preto došlo k zmene farby.
   Ak by ste chceli pôvodnú farbu bolo by dobré stoličky prebrúsiť a začať novým, vhodným náterom.
   Bolo by možné použiť napr. lak vhodný na drevo:
   https://www.efarby.sk/panel-ace-titan-lak-na-drevene-stropy-steny-dvere-p2728

   Prajeme pekný deň.

 42. Avatar Jan povedal:

  Dobrý deň
  Potrebujem natrieť dva nosné hranoly (12m) ktoré budú na betónový patiek blízko zeme (10cm -svahovitý terén)
  Natrieť niečím veľmi účinným keďže po čase tam už nebude prístup to znova natrieť, môže to byť neesteticke keďže to bude zakryte, napada ma hydrofobny náter alebo gumoasfalt ale neviem či to je dobrý nápad, tak vás poprosím o radu.
  Ďakujem

 43. Avatar Maria povedal:

  Dobrý den, poprosím o radu, chcela som obnoviť kupelnový nábytok , zafarbila som ho kriedovou farbou Vintage, dočítala som sa že nie je potrebné zdrsnit, že farba drží dobre. Lenže olupuje sa takmer sa dala zmyť, teraz je celá flakata, neviem co dalej, prosím poradte, dakujem – Marika

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Mária,
   je potreba dať ten náter úplne dole. Potom povrch očistiť, odmastniť a prebrúsiť. Je možné, že ak je na nábytku lesklá dyha tak Vám tam kriedová farba nechytí. V tom prípade môžete použiť nejakú vodouriediteľnú farbu napríklad DENAS UNIVERZAL LESK – FARBA NA KOV A DREVO. https://www.efarby.sk/denas-univerzal-lesk-farba-na-kov-a-drevo-p865 V každom prípade je potreba dbať na technický postup pri každej farbe, ktorú zvolíte a poriadne si prečítať informácie.

 44. Avatar Ladislav Kováč povedal:

  Vy osobne pre ktory pripravok by ste sa rozhodli, Remmers HK-Lasur, resp.Xyladecor clasic HP, dodajme že v rovnakej cene.

 45. Avatar Katka povedal:

  Dobrý deň,chcela by som sa porafiť ohľadom drevenej podlahy-dile v interieri.Mala som ich namorene na orech a natrete lodnym lakom,no teraz som sa rozhodla,ze by som chcela svetlejsiu podlahu,tak som to zbrusila a mam ciste dosky.Moja orazka znie,cim by ste ich natreli?Ja som mala v umysle ich namorit napr.na dub svetly a natriet epolexom,no teraz som citala o voskovych olejoch Balakryl.Co by ste mi odporucili Vy?Epolex alebo ten voskovy olej?Neviem ako reaguje ten voskovy olej a kolko vydrzi.Bude to do obyvacky.Dakujem

 46. Avatar Martina povedal:

  Dobrý deň, prosím Vás aký máte názor na impregnáciu reziva na krov rodinného domu hydraulickým olejom? Pri oplotení záhrady sme to už aplikovali asi pred 5 rokmi /použitý hydraulický olej/ a drží to výborne. Poprípade aký prípravok odporúčate.

 47. Avatar Blažena povedal:

  Dobrý deň,
  chcela by som poprosiť i radu, ako by bolo vhodné zrenovovať a ošetriť ohradu z jaseňového dreva. Jaseňová guľatina bola “ošúpaná” z kôry a natretá bezfarebným lakom. Po roku však zostáva drevo na vrchnej strane kde je viac vystavené dažďu a slnku šedé :o( Ako by som mala postupovať aby som dosiahla a čo najdlhšie zachovala prirodzenú farbu a vzhľad jaseňového dreva? Ďakujem veľmi pekne.

 48. Avatar Sára Lišková povedal:

  Dobrý deň chceli by sme zrekonstruovat pin pongový drevený stôl chcela slm vás poprosiť ako by sme mali postupovat ? A cim ho po obrusení natriet ?

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Sára,
   je potreba čo najviac pôvodnú farbu prebrúsiť a potom ako vybrúsite pôvodný náter môžete použiť farbu. Náter hracej plochy je však veľmi ťažké zrevitalizovať nakoľko plocha po natretí inou farbou môže stratiť svoje vlastnosti vhodné na hranie, záleží akú kvalitu povrchu požadujete, nakoľko ak hráte na profesionálnej úrovni môžete zmeniť správanie loptičky na tomto nátere. Polyurétánová farba je vhodná na tento povrch z dôvodu väčšej mechanickej záťaže. Môžete použiť 2 vrstvy tejto farby Chemopur E. https://www.efarby.sk/u-2081-chemopur-e-vrchna-polyuretanova-farba-na-kov-beton-drevo-p1298

 49. Avatar Martin povedal:

  Dobrý deň,

  Máme čerstvo postavenú zrubovú chatu z hranolov hrúbky 60mm, zvnútra zateplená minerálnou vlnou. Potreboval by som poradiť, ako čo najdokonalejšie ochrániť drevo zo strany exteriéru. Nehľadám instantné – jednonáterové, ani budgetové riešenie, ale kvalitu ktorá ochráni drevo na dlhú dobu. Ďakujem za radu.

 50. Avatar Robert Wagner povedal:

  Dobry den,
  Prosim cim natriet bukove podvaly (ciste, bez dechtu) z ktorych chcem postavit vyvyseny zeleninovy zahon? Podvaly budu na strkovom losku, z vnutornej strany aplikovana nopova folia. Dakujem.

 51. Avatar Ivan povedal:

  Dobrý den, ako sa dá prosím Vás odstránit natretý týzdenný motorový olej z drevenej terasy, poprípade ho niečím premalovať? Dakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Ivan,
   priamo na odstránenie motorového oleja v našej ponuke nemáme žiadne produkty. Ak by ste chceli povrch premaľovať tak jedine farbou, záleží ako moc sa olej do dreva vpil a či Vám zanechal aj nejaké mastné fľaky. Pred tým ako použijete farbu je potreba aby ste povrch zbrúsili. Avšak nemáme presné skúsenosti s motorovými olejmi, takže nevieme povedať do akej hlbky sa olej vpije a do akej miery sa farba na motorový olej chytí.

 52. Avatar Ivan povedal:

  Može sa natierať drevo na zahradnu terasu motorovým olejom?

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Ivan,
   skúsenosti s motorovým olejom nemáme. Predpokladám však, že potom ako tento olej sa vpije do dreva a zaschne už ho nedáte v budúcnosti ničím dole. Takže je na vašom uvážení či motorový olej použijete namiesto olejov, ktoré sú priamo na drevo vhodné.

 53. Avatar Stefan povedal:

  Dobry den, poradte mi prosim naj pripravok na osetrenie dreveneho plota. Budeme ho mat zo sibirskeho smreku. Dosky (profil rhombus) budu pripevnene na kovovy ram vodorovne. Uvazujeme nad niecim olejovym, voskovym aby nater v buducnosti nepraskal a zarovem aby nater nechal vynikmut strukture dreva. Dakujem

 54. Avatar Eva povedal:

  Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Mame agátový obklad na dome cca 8 rokov vo farbe teak. Potrebujeme urobiť renováciu, pôvodný náter zbrusit no nevieme aký produkt použiť aby mal agát farbu Teaku. Keďže ide o tvrdú drevinu predpokladáme že poradíte olej. Ďakujem

 55. Avatar Adrián povedal:

  Dobrý den!
  Mám záhradný drevený domček, chcem ho najprv ošetrit bochemitom a potom použit lazúru Belinka, je to vhodné takto? ďakujem.

 56. Avatar Patrik povedal:

  Dobry den,
  Chcel by som na jr robit smrekovu terasu zo sibirskeho smrekovca a pouzit nejaky vysokoodolny nater ktory odolava uv ziareniu a oderom, aby som co najmenej musel renovovat. Viete mi prosim poradit nejaky olej alebo voskovy olej?

 57. Avatar Daniel povedal:

  Dobry den,
  Prosim Vas, cim natriet dosky z 70 rocnej stodoly. Z dosiek budu robene rozne veci do interieru. Po jemnom kartacovani, aby sa nestratila velmi siva patina . Co pouzit vosk,olej, lak. Dakujem.

 58. Avatar Milan povedal:

  Dobrý deň,
  Chcel by som požiadať o radu.
  Minule leto sme postavili pergolu s KVH na terase. Natreli sme ju Belinka BASE a následne 3 vrstvy belinka toplasur uv plus s tým že pergola sa mala zastrešiť ešte minuli rok. Bohužiaľ nepodarilo sa. Dúfal som že jednu sezónu to výdrži . Bohužiaľ na krokvách a prekladoch na ktorých sa drží voda a v zime sneh je farba aj drevo popraskane a s černané. Vzhľadom na momentálne okolnosti sa asi ani tento rok nepodarí pergolu zastrešiť. Viete mi prosím poradiť ako opraviť popraskanú lazúru a aký náter použiť (ideálne bezfarebný) aby drevo vydržalo?

  Ďakujem

 59. Avatar Tono povedal:

  Dobry den,
  chcel by som Vas poprosit o odporucanie vhodnej impregnacie pre fasadny obklad z cerveneho smreku, hoblovane.
  Drevo chcem osetrit proti skodcom a plesniam, ale nechat ho bez lazury a dalsej povrchovej upravy, aby casom ziskalo prirodzenu patinu. Hlavne aby sme ho nemuseli kazdy rok natierat.
  Dakujem.

 60. Avatar Gabi povedal:

  Dobrý deň.
  Prosím Vás, čím natrieť drevené palisady, ktoré budú ukladané na výšku, jeden vedla druhého, z tramu?
  Budú vo svahovitom teréne, čiže zospodu aj z jednej strany na zemine.
  Dakujem

 61. Avatar Martin povedal:

  Dobrý deň,
  chcel by som natrieť altánok/nové drevo jedla, natreté Bochemitom F, bezfarebný/, chcel by som tam šedú, matnú farbu ale aby bola vidieť čo najviac štruktúra dreva. Skúšal som vzorku s Belinka glasur UV plus ale ani po dvoch náteroch to dobre nekrylo, zostavali vidieť hnedé miesta a povrch je samozrejme lesklý.
  Čo by ste mi odporučili?
  ďakujem a prajem pekný deň

 62. Avatar Miroslav povedal:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, čim natrieť dosky ThermoWood borovica, ktoré chcem použiť na balkón v pozdĺžnom smere ktoré budú vystavené slnečnému žiareniu od obeda do večera a tiež dažďu, nakoľko sú vysunute úplne na okraji domu a teda, ak trošku zafúka vietor, tak prší rovno na nich. Dočítal som sa o OWATROL AQUADECKS, no zdá sa mi trošku pridrahy. (25€ za liter) A dosky ThermoWood majú veľmi nízku savosť, tak odporúčajú ten Owatrol

  Ďakujem za odpoveď

 63. Avatar Barbora povedal:

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať či je vhodná ochranná lazúra OSMO na náter domčeka na strome zo smerkového dreva (tatranský profil). Počula som názor, že smek je príliž mäkké drevo na tieto nátery a lepšia je značka Remmers. Stačí dať iba lazúru bez žiadneho podkladu?

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   Osmo je určite vhodné aj na smrekové drevo, respektíve tatranský profil. Táto lazúra má v sebe oleje, ktoré sa vpijú do dreva. To znamená, že ak máte smrekové mäkké drevo budete jej potrebovať viac. S Remmersom to neviem porovnať, tento produkt nemáme v ponuke. Čo sa týka podkladu môže ísť rovno na surové drevo nakoľko pôsobí aj ako impregnácia má v sebe zložky proti modraniu a drevokazným hubám.

 64. Avatar David povedal:

  Dobry den,
  planujem plot zo sibirskeho smrekovca cca 120m2. Chcel by som sa spytat co by ste mi odporucali ako idealny pomer kvality a ceny a udrzby. Neviem sa rozhodnut ci pouzit nejaku olejovu tenkovrstvu lazuru alebo olej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *