Čím natrieť agátovú terasu z LIDLu alebo IKEA?

Článok bol pridaný do Ako na to, Testy a recenzie

Čím natrieť agátovú terasu z LIDLu alebo IKEA? Porovnali sme podlahy.

Rád sa prechádzam stredovým regálom v Lidli. Páči sa mi ich marketing a často cítim, že cielia aj na mňa.


 Pred pár mesiacmi si tam moji výborní priatelia kúpili agátovú podlahu na ich lodžiu. Také tie štvorcové dlaždice, ktoré tvorí agátové drevo pripevnené na rošte z plastu.

Ideálne riešenie pre panelákovú lodžiu a balkón.

Okrem toho mal Richard, (mimochodom Richard vedie v Žiline túto účtovnícku firmu ktorá sa špecializuje na firmy s obratom od 1mil. eur) kúpenú ešte jednu takúto istú podlahu z IKEA a tú plánoval pokladať na balkóne naraz s tou na lodžii.

Som s ním práve na chate a tak som sa ho všetko dôkladne povypytoval. Povedal mi cenné informácie o tom, ako sa mu pracovalo s jednou aj druhou podlahou.  Porozprával mi o rozdieloch aj jeho skúsenosti z pokládky. ( ďakujem Naďke, Richardovej manželke za fotografie)

Z tohto článku sa dozviete aj to, čím takúto podlahu určite nenatierajte!

Agatova podlaha z IKEA

Čím sme začali?

Nebolo to až také jednoduché, ako si to na začiatku predstavoval. Presné tvary cca 35x35cm bolo treba dopasovať a povyrezávať tak, aby zapasovali a boli na mieru s podlahou lodžie a balkónu.

Z niektorej odrezal výrez na nohu zábradlia a z posledného radu zas ubral poriadny kus, nech podlaha sedí na mieru.

Lepšie sa pracovalo s podlahou z Lidlu.

Prečo?

Agatova podlaha z LidluKeď odrezal kus agátového dreva spoločne s plastom, vždy prišiel o jednu zo skrutiek, ktorou bolo drevo v plaste uchytené. Aby sa nehýbalo, musel jednu skrutku nanovo uchytiť.

Podlaha z Lidlu mala zospodu širší plast, než tá z IKEA. Pri nej bol plast tak úzky, že skrutku nebolo možné doňho poriadne uchytiť. Musel viac improvizovať.

Odtieňom bolo agátové drevo jemne odlišné. Krajšia mi osobne príde agátová terasa z Lidlu (druhá fotografia)

Obe podlahy, či z Lidlu alebo z IKEA boli zo spodnej časti mierne spráchnivené, čo však z vrchnej časti nebolo vidno.

Pokládka sa nakoniec podarila aj na balkóne aj na lodžii.

Agát je najpevnejšia a najstabilnejšia drevina rastúca v našich geografických podmienkach.

Hovorí sa, že nenatreté drevo agáta vydrží v priemere 40 rokov. Postupne sa mení jeho vzhľad – šedne. Pod strechou vydrží priemerne 100 rokov, pod vodou 300 rokov a vždy suché 500 rokov.

Otázne však je, akú kvalitu tohto dreva nám ponúka Lidl resp. Ikea.

 

Prečo nemusíte agátové drevo impregnovať Bochemitom alebo Krovsanom?

 

Agátové drevo je rovnako ako exotické dreviny vďaka vysokému podielu živice prirodzene imúnne voči napadnutiu drevokaznou hubou, modraniu dreva alebo drevokazným škodcom.

 

Tieto látky však môžu ako separačný film zabrániť preniknutiu spojív a spomaliť schnutie olejov. Ak náter unáhlite, neprenikne do potrebnej hĺbky, spomaľuje to aj ich schnutie a budete ho musieť skoršie obnoviť.

Preto Richard nechal obe podlahy vystavené pol roka na priamej poveternosti bez toho, aby ju čímkoľvek natieral.  Tým živice z dreva prirodzenou cestou vyprchali. Balkón aj lodžiu má situovanú na južnú stranu, tak sa mu slniečko o to pekne postaralo.

 

Po tomto čase umyli podlahu čističom na drevo, čím obnovili zošednuté miesta a drevu vrátili jeho prirodzený jas.

Agátové podlahové dosky ale aj ostatné exotické dreviny, z ktorých si plánujete spraviť terasu natierajte týmito olejmi na prírodnej báze. Tým, že sme chceli zanechať pôvodný odtieň, natreli sme terasové dosky polomatným bezfarebným čisto prírodným olejom – Osmo 430 – Protišmykový terasový olej.

 

Ten je založený na báze prírodných olejov a voskov. Prírodné oleje preniknú hlboko do dreva. Zachovajú drevo zdravé a elastické a nenechajú ho vyschnúť. Drevo môže dýchať.

Olej má vysokú výdatnosť a tak na prvý pohľad vysoká cena za balenie je len optická ilúzia. Z 1L výrobca udáva výdatnosť až 24m2.

Terasové dosky sme natierali v 2 vrstvách. Interval medzi nimi bol 24 hod.

Agatova podlaha natreta olejom Osmo

Olej sa výborne natieral štetcom s dlhým syntetických vlasom značky Harris – Expert Blue. Na jedno namočenie štetca sme spravili tretinu podlahy.

Štetec sme po dokončení prvej vrstvy neumývali, ale zabalili sme ho do mikroténového sáčku a povytláčali sme z neho vzduch. Na druhý deň bol rovnako vlhký a mohli sme v práci pokračovať. Ušetrili sme si jednak materiál, ktorý bol ešte v štetci a druhak aj prácu s jeho čistením.

Ak aj vy máte doma takúto terasu, napíšte mi do kometárov, čím ste ju natierali a či sa Vám konečný vzhľad páči. No a ak sa Vám článok páči, budem rád ak ho pozdieľate aj so svojimi priateľmi na facebooku.

Toto sú výsledné fotky, ktoré spravila Naďka hneď po natretí.

Lidl

pocas natieraniaLidl

druha vrstva zotretaIkea

cersto natrety prvy nater + utrety handrickouIkea

cersto natrety prvy nater

 

Ak sa Vám článok páčil, podporiť ho môžete likeom alebo zdieľaním na Facebooku. 

No podporiť nás v písaní takýchto článkov môžete aj tým, že materiál na svoju agátovú terasu nakúpite v našom ehope efarby.sk. Kliknite na obrázok nižšie a presmerujeme Vás na všetky oleje a laky na terasy v našej ponuke.

V prípade ak sa potrebujete poradiť, využite komentár pod článkom alebo nám zavolajte. Radi Vám odborne poradíme: 041/ 202 88 92

Terasove-oleje-a-laky-kupite-tu-v-efarby

 

 

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

18 Reakcií na Čím natrieť agátovú terasu z LIDLu alebo IKEA?

 1. Avatar Peter Gubiš povedal:

  Tak, ako všetky, aj tento článok je pekne napísaný po faktickej aj literárnej stránke. Je zrejmé, že autor vie o čom píše, a píše rád. Ďakujem.

  • Avatar Andy povedal:

   7.5.2015 som podlahu zakupil vo vypredaji v Sabinove 14,99m2. Po roku sa(zatial som si vsimol) na jednej tabuli rozpraskala cela plastova konstrukcia. Akurát to idem reklamovat. Neviem ci je to teplotou v lodzii-to si nemyslim, pretoze ju mame zasklennu. To je moja neg. skusenost.

 2. Avatar RastoS povedal:

  Velmi pekny clanok, dakujem. Je to dobra inspiracia a tiez namet, cim impregnovat drevo.

 3. Avatar pavel povedal:

  U autora sa stretáva odborná fundovanosť s osobnou skúsenosťou k publikovaným témam a ku tomu ako bonus má jeho štylistika šmrnc. Všetky články boli výborné, pridávam sa s poďakovaním.

 4. Avatar Juraj povedal:

  Inšpirujúce, a tiež drahé riešenie…

 5. Avatar Dano povedal:

  Drevo ste polozili pekne, ale cely dojem z balkona je pokazeny tym nemoznym zabradlim a popraskanym sklom… zrenovujte si to a hned to bude vyzerat o 100% lepsie! Berte to prosim ako dobre mienenu radu.

  • Avatar Klára Giertlová povedal:

   Taketo komentare mi vedia zobrat chut do citania. Keby autorom bola zena, tak napisem “zase sa ozvala Mudra Betka” – ale kedze je to chlap (ktory zrejme nikdy nie je so vsetkym uplne spokojny), tak pridam len jednu myslienku “Rada moze byt aj ranou”.

 6. Avatar Natália povedal:

  Dobrý tip zabaliť štetec do sáčka, keď budem nabudúce natierať fasádu, vyskúšam.
  Inak okrem OSMO sa mi páčia aj oleje Saicos, tiež na prírodnej báze – súhlasím že najkrajšie drevo ukáže s transparentným olejom.

 7. Avatar Brano povedal:

  Prečo doporučujete oleje? Nie je lepšia tenkovrstvá lazúra? Niektorí výrobcovia uvádzajú, že tenkovrstvá vydrží 3 až 5 rokov vo vonkajšom prostredí na slnku a daždi. Olej by sa mal natierať dva krát za rok, čo pri balkóne nie je problém, ale ak má niekto terasu 100m2 tak to je otročina. ďakujem za odpoveď

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Braňo ďakujem za otázku. Lazúry na drevo sú určené na drevo, ktoré je uložené zvislo. Len v takýchto prípadoch môže výrobca garantovať životnosť o ktorej píšete. Ak by ste lazúru natreli na podlahu terasy na ktorej sa 3 ročné obdobia keď prší drží voda a v zime terasové drevo zas pokryje sneh, tiež by Vám nevydržala dlhšie ako rok. Bavíme sa skutočne o extrémnom namáhaní terasového dreva. Oleje majú vlastnosť hlbšie sa vsiaknuť do dreva a chránia ho tak zvnútra lepšie ako tenkovstvé lazúry. Samozrejme tých olejov na terasy je viac a samostatnou kategóriou je lak na drevenú terasu. Ak Vás zaujíma, ktorý produkt je najpredávanejší, alebo naopak ktorý je najkvalitnejší, kliknite k nám do eshopu.

 8. Avatar Juraj povedal:

  Ja som kupil v Ikea kazdy rok sme to natreli lazurou z Ikey , po tejto zime to vsak vyzerá tak že pôjde asi do kontajnera 🙁 Ostala celkom flakata biele flaky vôbec neviem z čoho , možno by som to mohol skúsiť prebrusit a natriet olejom

 9. Avatar Lukas povedal:

  Dobry den, chcel by som sa len opytat, cim mozem umyvat samotnu podlahu z Ikea pocas obdobia do jej natretia prirodnym olejom??? Dakujem za Vasu odpoved…

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Lukáš,
   pred tým ako budete olej natierať je potreba povrch zbrúsiť, pretože tieto podlahy sú už upravené a preto ak tam dáte olej nebude mať toto drevo dostatočnú nasiakavosť môže sa stať, že sa nevsiakne. Inak na túto podlahu, keďže už má povrchovú úpravu môžete použiť akýkoľvek čistič podláh.

 10. Avatar Hana povedal:

  Moja skusenost je, ze plast sa na spodu v zasklennom balkone popraska a rozpadne po roku, takze impregnovat som ani nestihla

 11. Avatar Rado povedal:

  Mám drevenú dlažbu i Lídla. Na zimu som ju vždy zbalil a schoval pod strechu aby na ňu nesnežilo.
  Po 5 rokoch ju musím vyhodiť, lebo čierny plast sa láme ako soletky. Drevo je ok, ale spodný rám nevydržal.
  Skúsim teraz kúpiť dlažbu z Ikea.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *