Ako správne lepiť vliesové tapety

Článok bol pridaný do Ako na to

Nový dom alebo byt kupovať nebudete, ale chce to zmenu. Tapety vyberáte už dlho, ale keď si predstavíte, čo všetko vás pri ich lepení čaká, rýchlo túto možnosť zavrhnete. Sú nádherné, ale na lepenie tapiet proste nemáte nervy. Pri lepení vliesovej tapety o nervy neprídete. Vážne! Chcete o nej vedieť viac?

 

Ako správne lepiť vliesové tapety

Tapetovanie nikdy nebolo jednoduchšie

Vliesové tapety sú na trhu najkratšie, ale je o ne najväčší záujem. Sú vyrobené z netkanej textílie, ktorú tvorí lisovaná buničina a textilné vlákna (celulóza a viskóza). Prezradíme vám, prečo je vliesová tapeta taká obľúbená:

 • tapeta sa nedeformuje. Je plastická. Vypuklé tvary, ktoré ju zdobia, nie sú duté. Vypĺňa ich materiál, z ktorého je vyrobená, preto dlhodobo drží farby a tvar
 • nalepiť ich môžete na každý povrch. Vnútorné omietky, betónový panel, sadrokartón, drevotriesku, podkladové tapety. Napadlo vám ešte niečo? Povrchová úprava nie je pre vliesovú tapetu žiadnou prekážkou. Pred lepením sa uistite, či je povrch dostatočne pevný a čistý. Steny zbavte prachu a pre každý prípad ich natrite penetráciou. Lepenie tapiet vám pôjde lepšie
 • majú odolný povrch, ktorý môžete umývať. Túto informáciu si pri kúpe tapety pre overte, aby ste mali istotu, že vám ju maliarske výtvory vašich ratolestí nepoškodia
 • materiál, z ktorého je tapeta vyrobená nie je horľavý
 • sú výbornou tepelnou a zvukovou izoláciou
 • manipulácia s vliesovou tapetou nie je náročná a jej lepenie vám pôjde rýchlo a ľahko
 • vlhkosti a vzniku plesne sa nemusíte báť. Buničina je priedušná a umožňuje stene dýchať. Platí to len vtedy, keď tapetu nenalepíte na vlhký povrch. Stena musí byť hladká, pevná a rovná
 • vliesové tapety sa lepia za sucha. Lepidlom natriete podklad, na ktorý prikladáte suchú tapetu. Oceníte to najmä pri lepení vzorovaných tapiet. Keď sa so vzorom netrafíte, tapetu odlepíte a posuniete ju tak, ako potrebujete. Spoje jednotlivých pásov skoro vôbec neuvidíte

 

Celú izbu alebo len jej časť?

Predtým, ako do tapety investujete, poriadne si premyslite, kde všade ju chcete nalepiť. Premerajte si, koľko tapety potrebujete, aby ste ju kupovali naraz. Máte väčšiu istotu, že kúpite tapety rovnakej šarže a odtiene farieb sa nebudú líšiť ani minimálne. Nemusíte olepiť celú izbu. Použite tapetu ako bytový doplnok a nechajte ju vyniknúť. Zvýraznite ňou schody. Opticky oddeľte obývačku od kuchyne. Neprispôsobujte sa. Vliesová tapeta sa prispôsobí vám.

 

Ako správne lepiť vliesové tapety

Znesie veľa, ale nemôže byť všade

Vliesové tapety nedávajte do miestností s vyššou vlhkosťou. Kúpeľňu, toaletu a kuchyňu radšej zverte inému materiálu. Veľa vody sa môže aj na inak odolnej buničine negatívne podpísať.

Všetko, čo na lepenie vliesovej tapety potrebujete

Na otapetovanie jednej izby si rezervujte minimálne jeden deň. Tapety lepte pri teplote 18 až 20 °C. Vám sa bude lepšie pracovať, a tapetám sa bude lepšie schnúť. Vypnite kúrenie a zatvorte okná. Lepidlo má schnúť všade rovnako. Pre konečný efekt to má veľký význam.

Tapetu už máte. Prichystajte si všetko, čo k práci potrebujete, aby vás hľadanie jednotlivých vecí počas tapetovania zbytočne nezdržiavalo.

 • tapeta (vybrali ste si tapetu so vzorom? Jednotlivé pásy nastrihajte tak, aby vám vzor pekne nadväzoval a vytváral vzorku, ktorú ste si vybrali. Spotreba materiálu je pri tapetách so vzorom väčšia. Druhý pás si odstrihnite tak, aby vám vzorka pokračovala a označte si, kde máte začať. Na tapetách zvykne byť uvedený raport (prestrich naviac). Pri údaji 64/32 viete, že vzor sa opakujte každých 64 cm a posunutie motívu medzi krajmi tapety je 32 cm)
 • tapetovací stôl (môžete ho nahradiť kuchynským, ale ten je príliš krátky a to môže meranie, či rezanie tapiet skomplikovať. Tapetu môžete odrezať aj na zemi. Pozor na to, aby ste ju nepoškodili a aby si to nakoniec neodniesol váš chrbát)
 • papier alebo fóliu na prekrytie podlahy a skríň (okrem toho, že ochránia podlahu a skrine pred poškodením, upratovanie po tapetovaní bude menej bolieť)
 • lepidlo a vedro na lepidlo
 • štetec a valček na nanášanie lepidla
 • tapetárska kefa
 • vodováha alebo olovnica
 • meter
 • fasádna stierka (na orezávanie tapiet, širšia, ako rolka s tapetou)
 • nôž na orezávanie (odlamovací. Aby mal stále ostrú čepeľ)
 • tapetársky valček
 • špachtľu na odstránenie menších nerovností
 • šroubovák
 • rebrík
 • penetráciu (postriekajte stenu vodou. Ak vám na stene vznikne mokrý fľak, penetráciu potrebujete. Stena je príliš savá a lepenie tapety vám zbytočne skomplikuje a predraží. Spotrebujete viac lepidla a výsledok nebude taký, aký si predstavujete)
 • pomocník (ak si na lepenie tapety netrúfate sám. Pri lepení tapety na strop si bez neho neporadíte)
Ako správne lepiť vliesové tapety

Lepenie vliesovej tapety. Ako na to?

Predtým, ako sa pustite do práce, odmontujte zásuvky, vypínače a všetko, čo môže pri lepení tapiet zavadzať. Zaprášené steny umyte. Špachtla vám pomôže zbaviť sa drobných nezrovnalostí. Praskliny rozšírte a vyplňte reparačnou stierkou. To isté platí pre diery po klincoch. Treba ich vyplniť a prebrúsiť.

Akú výšku má izba, do ktorej budete tapetu lepiť? 2,20 m? Chystáte sa lepiť ju od podlahy až po strop? Z každej strany jej pridajte cca 10 cm. Tapety sa lepia s presahmi. Nakoniec ich orežete. Rez sa prispôsobí stene a vy sa nemusíte trápiť, či tapatu nalepíte presne

podľa čiary, ktorú ste si naznačili.

Lepidlo nanášate valčekom len na stenu. Tapeta ostáva suchá. Aj preto sa s ňou manipuluje tak ľahko. S lepením tapety začínajte na stene smerom od okna. Vodováha alebo olovnica vám pomôže zistiť, ako ju máte lepiť, aby išla pekne rovno. Nalepenú tapetu pritlačte tapetárskou kefou. Hlaďte od stredu k okrajom, aby mal kde unikať vzduch a netvorili sa vzduchové bubliny. Predsa len vám nejaká unikla? Odstráňte ju tapetárskym valčekom a poriadne s ním prejdite aj spoje. Podarilo sa vám na stenu naniesť veľa lepidla? Nevadí. Jednoducho ho z tapety zotrite handrou.

 

To najhoršie na začiatok

Na strop začnite lepiť tapetu v smere svetla (od okna). Linku, ktorá vás bude pri lepení tapety viesť, urobte o 3 cm užšiu ako je rolka (s naznačením linky pomôže tesárska šnúra alebo špagát).

Lepidlo v pripravenej nádobe poriadne rozmiešajte, aby v ňom nezostali žiadne hrudky. Výsledný efekt by mohli poriadne ohroziť. Jednotlivé pásy odrežte aspoň o 10 cm dlhšie, ako je dĺžka stropu. Zviňte ich do roliek tak, aby vzorka smerovala do vnútra. Na strop naneste lepidlo. Rohom a prechodom venujte väčšiu pozornosť. Lepidlo natierajte štetcom, aby sa dostalo naozaj všade. Pri lepení tapety na strop je pomocník na nezaplatenie.

Pripravení? Na scénu prichádza tapeta. Uistite sa, že presne lemuje linku, ktorú ste si naznačili. Tapetu uhlaďte tapetovacou kefou a pritlačte valčekom. Pomôže vám aj s vytlačením prípadných vzduchových bublín. Tapetu, ktorá prečnieva orežte pomocou stierky a noža. Výborne! Prvý pás tapety je úspešne za vami.

Na druhý pás si potrebujete vyznačiť celú šírku. Tapetovať začnite z opačného smeru. Ide o tzv. prevrátené lepenie. Používa sa najmä pri lepení jednofarebných tapiet. Sú označené dvoma šípkami v protismere. Po stranách musí tapeta prečnievať. Rovnakým spôsobom postupujete pri lepení celého stropu. Odrezať tapetu, natrieť strop lepidlom, nalepiť, vyhladiť a orezať. Pri kábloch od lustra si tapetu narežte v tvare kríža a káble spod tapety vytiahnite. Posledný pruh tapety musí aspoň 5 cm prečnievať aj po stranách. Máte istotu, že ňou pokryjete všetko, čo potrebujete a zbytok nakoniec orežete.

 

Ako správne lepiť vliesové tapety

Tapetovanie stien. Kde začať?

Steny začnite tapetovať od okna. Z vnútornej bočnej steny okna si označte o 1 centimeter užšiu linku, ako je šírka tapety. Vodováha vám s jej označením pomôže. Pripravte si pás tapety, naneste lepidlo a priložte tak, aby lemovala vyznačenú linku a na vrchu prečnievala. Pod okenným prekladom a parapetou tapetu narežte, aby ste sa s tapetou dostali všede. Nezabudnite ju vyhladiť kefou, pritlačiť valčekom a orezať.

Nevšimli ste si bublinu v strede? Nevadí. Do injekčnej striekačky nasajte lepidlo, pripojte ihlu a vstreknite lepidlo do bubliny. Bublinu pritlačte. Vzduch sa z nej stratí a na tapete po tejto operácii neostane žiadna stopa. Ihla je tenká. Tapete neublíži.

Rovnakým spôsobom olepte aj druhú stranu okna. Medzi tapetami vznikne hrubý pás. Poriadne ho premerajte a označte stred. Naneste lepidlo a tapetu prilepte. Spodnú tapetu prelepíte vrchnou. Teraz prichádza technika tzv. dvojitého rezu. Prerežte obe tapety tak, aby ste zachovali obidve vrstvy o šírke 3 – 5 centimetrov. Vrchnú tapetu odklopte, spodný pás tapety odlepte a vrchnú vráťte späť, poriadne prilepte, vyhlaďte a pritlačte. Spoje tapiet takmer nevidieť. Skvelé, čo poviete? Rovnako postupujte na druhej strane okna.

Pri tapetovaní okolo radiátorov postupujte rovnako. Za radiátor tapetu nedávajte. Veľa tepla im nerobí dobre. Vypínače a zásuvky ste zo stien odstránili, ich olepovaním sa nemusíte zdržiavať. Potiahnite tapetu cez ne. Orežete ich, keď s tapetovaním skončíte. Máte to? Gratulujeme. Najhoršiu časť tapetovania je úspešne za vami.

Prišli ste na to, že posledný pás steny je úzky? Spojte ho s predposledným tak, aby vám ostali dva rovnako široké pásy. Pri lepení tapety použite dvojitý rez. Poznáte ho už z tapetovania okna. Ani profesionál by to neurobil lepšie.

Zvládli ste to. Otapetovali ste strop a všetky steny. Pozakladajte naspäť všetko, čo ste pred tapetovaním zo stien zložili, zatvorte za sebou dvere a nechajte tapetu vyschnúť. Okná neotvárajte a kúrenie nezapínajte! Nechajte lepidlo schnúť 24 hodín. Aj vy si oddýchnite. Zaslúžite si to.

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *