Ako som natieral staršiu smaltovú vaňu

Článok bol pridaný do Ako na to, Testy a recenzie

Keď sme pred piatimi rokmi kúpili v centre trojizbák, bol skoro v pôvodnom stave. Staré rozvody, okná, omietky, podlahy. Kúpelňa bola umakartová, miestami už prehnívala.

Keď som stál vo vani a sprchoval som sa, tak mi 10cm skrutka, ktorá pripevňovala z druhej strany umakartu hornú skrinku kuchynskej linky, trčala priamo pri hlave. Hovorili sme tomu ” veľmi nebezpečné sprchovanie” 🙂

Plán rekonštrukcie bol nekompromisný. Kúpelňa príde na rad po 2-3 rokoch. Do tejto doby som nám dvom však život potreboval spríjemniť. Vyskúšal som teda natrieť starú obitú a nechutnú vaňu epoxidovým náterom. To ako som to spravil a aj to či sa mi to podarilo a koľko náter na vani vydržal vám popíšem nižšie v 7 bochoch.

Idem na to:

1. Nákup materiálu: Keď už natiahnem monterky, chcem mať všetko potrebné k práci pripravené. Preto som si spravil nasledovný zoznam.

nater-smaltovej-vane-6Na jednu 160cm vaňu budem potrebovať:  1 balenie epoxidovej farby, štetec, valček na epoxid, vaničku na otieranie farby, maskovaciu pásku, polyesterový tmel, špachtlu na tmel, brúsny papier č.380, lieh na odmasťovanie, miešatko (kus drievka) respirátor (zistil som, že najlepšie je oviazať si nos a ústa uterákom.)

 

2. Ako prvé som zhodnocoval, či pôvodný náter na vani dobre drží. Nikto ju predo mnou nenatieral, tak až na pár odrenín to bolo ok. Odreniny som vytmelil polyesterovým tmelom na kov. Zvolil som dokončovací, super jemný. Ten som  nanášal plastovou špachtlou v tenkej vrstve. Tmel bol suchý po cca 3 hodínách, tak som ho prebrúsil do jemna.

3. Nasledovalo smirgľovanie a odmasťovanie vane. Brúsny papier som namočil do lavóra s čistou vodou a brúsim až kým farba na vani nie je matná. Brúsením som dal dole všetku mastnotu, ale aj vodný kameň, ktorý sa na vani za tie roky usadil. Opláchnem brúsny prach sprchou a utieram suchou handrou. Na čistú handru nalejem denaturovaný lieh a tým celú vaňu riadne doodmasťujem. Lieh v interiéri nezapácha narozdiel od riedidiel a technického benzínu.

nater-smaltovej-vane-4

4. Hľadám začiatok papierovej pásky. Keď ho nájdem, páskou olepím všetko, čo nechcem natierať. Hlavne to, čoho by som sa mohol pri práci dotknúť valcom alebo štetcom. Čiže stenu tesne nad vaňou ale aj odtok. Odtok som zalepil páskou celý a neskôr si pásku orežem dookola rezátkom. Dokonale tak ochránim plastový výtok pred vymaľovaním.

5. Epoxidová farba sa dodáva spojená spolu s druhou zložkou, tzv. tvrdidlom. Tá je pripojená k farbe plastovou manžetou. Rýchlo ju oddeľujem, otváram obe pixle.

nater-smaltovej-vane-5

Farbu treba nanášať v dvoch vrstvách. Kedže nespotrebované expoxidové farby po 2 hodínách tuhnú, znehodnocujú sa, tak si do plastovej misky od CarteD’OR odlievam z oboch zložiek polovicu a farbu zamiešam. V epoxidoch vzniká zmiešaním zložiek chcemická reakcia. Preto je potrebné nechať farbu 15 min odstáť, tým získa ideálne vlastnosti pre náter.

Po tejto chvíľke som začal natierať členité časti štetcom. Hlavne tie okolo steny, rohy vane. Na veľké plochy vane som použil valček. Tým to šlo skutočne rýchlo a prvá vrstva bola raz dva za mnou.

nater-smaltovej-vane-3Poviem Vám, že epoxid zrovna po konvalinkách nevonia. Ideálne je, ak máte v kúpeľni otvorené okno alebo aspoň účinný odsávač. Ja som nemal ani jedno ani druhé, tak som každú chvíľku vybiehal von nadýchať sa čerstvého vzduchu.

6. Druhá vrstva sa nanáša po 24 hodinách. Predtým som si však prvý náter znova jemne prebrúsil. Docielil som tým krajší finálny vzhľad náteru.

Nasadil som si na nos zrolovaný uterák a znovu som si do misky nalial obe zložky farby. Premiešal a počkal som 15 min. Natrel som ju rovnakým postupom ako pri prvej vrstve.

Maximálna tvrdosť náteru sa dosiahne po 24 hodinách. Čiže po tejto dobe som zlepil všetky pásky a na moje prekvapenie vaňa pôsobila ako nová – čistučko biela.nater-smaltovej-vane

Vodu som do nej napustil až večer, čiže na tretí deň od začatia práce.

 

7. Ohliadnutie sa späť po 5 rokoch:

Reálne sme ju dvaja používali cca 2,5 roka. Potom odišla do umakartového raja 🙂 Náter si za tú dobu prešiel zaťažkávajúcou skúškou. Umývanie bežným saponátom, pády kovovej sprchovej hlavice a kúpanie naháča s ostrými pazúrmi. Môžem povedať, že náter nejavil žiadne známky poškodenia ani zmeny farby.

Osobne sme s ním boli nadmieru spokojný. Sme radi, že sme si na pár rokov vytvorili o čosi krajší domov a nestálo nás to viac ako 35€.

 

 

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

5 Reakcií na Ako som natieral staršiu smaltovú vaňu

 1. Avatar Dana povedal:

  Dobry den,
  citala som tento prispevok nakolko by som tiez chcela natriet staru vanu.
  chcem sa spytat ci stetec ktorym ste nanasali kraje a okolie odtoku nezanechal stopy po vyshnuti a akym valcekom ste vanu natierali? Dakujem za odpoved 🙂

 2. Avatar Miroslav povedal:

  Dobrý deň,

  kúpil som si u Vás všetko potrebné na renováciu vane epoxidovým náterom. Vaňu som už prebrúsil (najprv bp. č. 100 kvôli hrubšiemu vodnému kameňu a nečistotám a potom bp. č. 360 celú vaňu na dvakrát, samozrejme za mokra) no aj po tomto postupe mám pochybnosti. Mám kovovú vaňu a aj po brúsení, ktoré trvalo vyše 90 minút tak ako som ho popisoval mám pocit, že vaňa má stále hladký povrch a mám obavu či mi farba bude držať po aplikácii na vaňu. Chcem sa preto spýtať, že koľko času vám zhruba zabralo brúsenie vane ručne. Nechcem totiž, aby mi farba zliezla z vane po pár týždňoch alebo nebodaj dňoch.

  Za prípadnú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Dobrý deň Miroslav. Vaňu nemusíte zbrúsiť od farby celú. Stačí sa zbaviť vodného kameňa. Podľa opisu brúsenia to máte už spravené precízne. Teraz je potrebné vaňu odmastiť liehom, resp. tehcnickým benzínom odmasťovačom. Potom už môžete natierať 2 vrstvy.

   • Avatar Miroslav povedal:

    Ďakujem za odpoveď, odmastnenie bolo samozrejmosť, akurát som natrel prvú vrstvu tak uvidíme ako to vystrelí. Musím len povedať, že plyšový valček ako písal kolega nie je dobrý nápad, zanecháva veľa chumáčov plyšu. So štetcom to funguje dobre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *