5 Bodov ako sa zbaviť plesne na stene!

Článok bol pridaný do Ako na to

5-Bodov-ako-sa-zbaviť-plesne-na-stene!

Menili ste staré netesné okná za nové plastové?

Vlhnú Vám steny alebo rohy v miestnosti?

To sú najčastejšie dôvody, prečo sa vám tvorí pleseň na stene.

 

DARČEK: Táto téma trápi množstvo ľudí, ktorí sa nás pýtajú na riešenie.  Aby sme Vám s týmto problémom pomohli a vyriešili ho raz a navždy pripravili sme pre vás veľmi kvalitnú a prehľadnú grafiku. Tú si môžete ako darček od nás stiahnuť prostredníctvom tohto linku.

” Článok som bol odprezentovať na pozvanie Borisa Prša v televízii Markíza v relácii Teleráno. “

Tento jav má u nás vzrastajúcu tendenciu. Je niekoľko príčin rastu vláknitých mikroskopických húb o ktorých som sa rozhodol napísať tento článok. V tomto článku Vám poradím ako sa plesnenia stien zbavíte a opäť budete žiť v zdravom prostredí.

Plesne v domácnosti by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať. Niektoré huby sú toxigénne a produkujú mykotoxíny, ktoré spôsobujú alergie a ďalšie ochorenia. Vedci prišli na to, že najčastejšie vyskytovaným druhom plesne v domácnostiach, sú druhy rodov Penicilium a Aspergillus, ktorých mnohí zástupcovia produkujú mykotoxíny. Vedci v mnohých týchto vzorkách potvrdili prítomnosti roztočov, ktoré nepriaznivo vplývajú na zdravie človeka.

Dôležité je vedieť ako plesne v domácnostiach vznikájú a prísť na príčinu vzniku plesne.

Hlavným dôvodom je zvýšená vlhkosť v domácnosti, ktorá vzniká hlavne po výmene nových plastových okien. Staré netesné drevené okná predsa mali jednu výhodu. Netesnili, a tým umožňovali bežne vzniknutej vlhkosti, ktorá vzniká v domácnosti pri varení, praní, sprchovaní, či sušení prádla, aby sa odparila.
Dokonalé utesnenie domácnosti novými oknami je dobrá investícia, no treba si uvedomiť, že nadbytočná voda sa zráža v najchladnejších miestach izieb a spôsobuje rast plesní.

Ďalšou príčinou môže byť vznik tepelných mostov, resp. stret teplej a chladnej steny, kedy dochádza k zvýšeniu relatívnej vlhkosti a tým pádom k rastu plesní

Protiplesnové-farby-4

Priebeh rastu plesne.

Plesne sa objavujú pozvoľne, najprv ako malé fľaky, ktoré v priaznivých podmienkach rastú ,ďalej sa šíria a zaberajú väčšie časti stien, hlavne pri oknách, za nábytkom, v kútoch. V určitom štádiu ich vývoja uvoľňujú spóry do ovzdušia. Preto je veľmi dôležité, aby ste plesne nikdy nečistili ani neškrabali, pretože spóry sa ešte viac uvoľnia a rozšíria po celej domácnosti.

5 Bodov ako sa zbavíte plesne!

 

1. Vetrajte. Vetrať treba hlavne v zimnom období krátko a intenzívne, niekoľkokrát za deň. Ideálnym spôsobom je vetranie prievanom, kedy sa za krátky čas vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch. Kúpeľňa je najväčším producentom vlhkosti, ktorá do celého bytu šíri veľké množstvo pary. Najmä v zimných mesiacoch je potrebné zabezpečiť, aby sa táto para vymenila za suchý vzduch. Ak sa dá ihneď vyvetrajte. Ak nemáte v kúpeľni okno použite účinný vetrák (odsávač). Nenechávajte sušiť mokré osušky v kúpeľni!

2. Dvere medzi miestnosťami nechávajte otvorené aby, ste zabezpečili voľné prúdenie vzduchu v byte. Nábytok v izbách odsuňte od stien, aby ste zabezpečili dostatočné prúdenie vzduchu aj za ním.

3. Dostatočne kúrte, pravidelne odstraňujte prach aj z miest za nábytkom pretože plesne využívajú ako zdroje živín najrôznejšie materiály (nábytok, parkety, omietky, murivo, prach)

4. Plesneniu stien následne zamedzíte vhodným  aplikovaním náterového systému, ktorý ničí hlboko uložené podhubie. Tieto nátery Vám zabezpečia to, aby ste hneď po vymaľovaní bývali v zdravom prostredí. Ak sa potrebujete zbaviť plesne a hneď tak žiť v zdravom prostredí doporučujem použiť nasledovné výrobky:

a. plesen napriamo nastriekajte Biozorom Pento nechajte 24 hodín pôsobiť. Oškrabte plesneň špachtolou a znova nastriekajte Pentom. Tento výrobok je určený na sanáciu omietok, murív a stierok v interiéroch voči plesniam, hubám, kvasinkám s hĺbkovou likvidačnou resp. preventívnou účinnosťou. Nepustite sa do škrabania plesne “nasucho”! Hrozí to, že sa do ovzdušia uvolnia nebezpečné spóry ktoré sú nebezpečné pre zdravie ale aj to, že sa prichytia na vedlajšej stene a plesnieť Vám začne aj tá. 

postrek na plesen

b. keď je stena zbavená plesne, stenu vymaľujte protiplesňovým náterom Biozor Normál. Ak máte novú omietku použite 2-3 vrstvy na starší náter postači 1-2 vrstvy.

 

Správna aplikácia „ náterového systému Biozor “ a dodržanie týchto pokynov vám zaručí, že sa zbavíte sčernetých stien, neestetického prostredia a v neposlednej miere i nezdravého ovzdušia vo vašom životnom priestore.

5. Ak je to finančne možné, proti plesni je účinné aj zateplenie domu. veľmi účinné sú aj teplenoizolačné farby a tepelnoizolačné interiérové stierky, ktoré svojou “smart” funkciou narúšajú tepelné mosty. Týmito nátermi si viete zvýšiť povrchovú teplotu chladnej (obvodovej) steny, narušíte tým  teplený most a v konečnom dôsledku aj kondenzovaniu vody, kôli ktorej sa následne tvoria plesne.

 

Najzákladnejšou podmienkou zabránenia rastu plesní, však ostáva komplexné vysušenie muriva.

 

Článok od autora bol publikovaný v TLAČOVEJ AGENTÚRE SLOVENSKEJ REPUBLIKY (TASR má k dispozícii i hlasovú nahrávku)

a odprezentovaný eFarbami aj v televízii Markíza v relácii TELERÁNO 

 

Stiahnite si od nás darček v podobe PDF knižky:

Protiplesnové-farby-STIAHNUT-DOKUMENT ZDARMA

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

17 Reakcií na 5 Bodov ako sa zbaviť plesne na stene!

 1. Avatar Martin Simlastik povedal:

  Velmi dobry clanok! Dakujem za uzitocne info.

 2. Avatar Igor povedal:

  dá sa to aj lacnejšie – ale dobrá rada vždy stojí groš ! 🙂

 3. Avatar Brano povedal:

  Super ! Prave som sa chcel do toho pustit a tieto informacie mi prisli velmi vhod !

 4. Avatar Alena Prokopová povedal:

  Zaujímalo by ma ako treba postupovať ak by sme chceli použiť teplenoizolačné farby . Treba najskôr odstrániť pleseň, t.j. použiť Biozorom Pento, po 24 hod. oškrabať a potom tú tepelnoizolačnú farbu? A treba ešte aj náter Biozor Normál, ale kedy pred alebo po? Tá tepelno izolačná farba stačí na vonkajšie steny a poprípade strop? Dom je zateplený polystyrénom na strope a severnej stene zvnútra, okná euro. Najviac plesne sa tvorí v zadnej izbe- detskej v rohu pri strope, a v podstate v celej výške toho rohu vonkajšieho.

 5. Avatar Zuzana povedal:

  Škoda, že som sa k týmto informáciám nedostala pred pár týždňami, keď som riešila problém s piesňou na stene. Teraz čakám,na koľko bude účinný nástrek protipliesňovým prípravkom a tiež jeho pridanie do farby, ktorou sme maľovali.

 6. Avatar Monika povedal:

  Dobrý den ked sa aplikuje Biozor Pento na pleseň je pri oskrabovani nebezpečná ci treba nejaku ochranu.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Monika, pokiaľ povrch dostatočne navlhčíte týmto prostriedkom, častice plesne sa nebudú rozptyľovať do prostredia. Každopádne ochranu navyše môžete použiť.

 7. Avatar Tomáš povedal:

  Dobrý deň. Chcel by som sa informovať a poradiť. Máme na stene šúchanú omietku ktorú sme premaľovali. Plieseň sa tvorí len na farbenej stene pri podlahe. Aký náter poprípade omietku by sme mali použiť na stenu aby sme plieseň odstránili a zamedzili jej tvorbe. Ďakujem

 8. Avatar Milan povedal:

  A co ak chcem termoizolacnu farbu, ale nechcem bielu stenu? Ma to zmysel, pouzit bielu termoizolacnu farbu a potom na to capnut nejaku farbu? Alebo to mozem v nejakom pomere miesat s farbami?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *