Maľovanie interiérových stien / odpovede špecialistu

Článok bol pridaný do Pýtate sa nás :)

Vitajte v blogu Maľovanie interiérových stien / odpovede špecialistu. Na Vaše otázky odpovedáme už od roku 2008.

Ak hľadáte konkrétnu radu doporučujem vám stlačiť ctrl+F a napísať kľúčové slovo na odpoveď, ktorú hľadáte.

Maľovanie interiéru interiérovými farbami je ako prejav umelca.

Keď sa na svoj domov pozriete ako na celok mali by ste mať ucelenú víziu toho, ako by mal vyzerať keď skončíte s maľovaním.

Rozbite si domácnosť na jednotlivé miestnosti a premýšlajte nad tým, koľko akého času v nej ste. Oddychujete – spíte v nej? Stretávate sa v nej s priateľmi? Obedujete a večeriate v nej? Pracujete v nej? Trávia v nej čas Vaše deti?

Farby vedia naladiť atmosféru a pocity, preto Vám odporúčam prečitať si tento článok, v ktorom píšeme o tom, aký vplyv majú farby na človeka. 

Premyslite si v akých farbách by ste sa cítili dobre a otvorte debatu aj so svojou rodinou a s každým jej členom. Vašim cieľom by malo byť to, aby sa každý člen domácnosti v nej cítil dobre a mal pozitívnu náladu.

Cestou do cieľa Vám môžu zahatať problémy napríklad s tým, že sa Vám začne olupovať stará maľovka alebo potrebujete odstrániť plesne.

Preto ak hľadáte konkrétnu radu doporučujem vám stlačiť ctrl+F a pohľadať odpovede v tomto rozsiahlom članku – poradni,..

Určite na otázku, ktorá Vás zaujíma nájdete odpoveď. Prajem príjemné čítanie.

 1. Rozhodli sme sa, že nad pracovnú dosku na stenu nebudeme umiestňovať obklad ani sklo, chceli by sme čistú bielu stenu, avšak takú aby bolo možné ju umývať vrátane mastnôt z varenia. Viete mi prosím poradiť akú farbu použiť aby bola naozaj umývateľná? napadá ma olejový náter aký sa používa na sokle v panelákoch alebo niečo podobne.

Na náter steny môžete použiť interiérovú farbu Dulux kitchen & bathroom, je to plne umývateľná farba, odolná voči extrémnemu oteru aj mastnote. Vyrába sa v matnom a polomatnom prevedení.

Doporučený tovar:

Dulux kitchen & bathroom

 1. Chystám sa maľovať menší byt a zároveň ho tepelne izolovať zvnútra. U vás som našiel jednak tepelnoizolačné farby, ale tiež Q therm stierkovú hmotu. Otázkou je, či môžem stierkovú hmotu nariediť vodou do tej miery, aby sa dala nanášať ako farba. Stretol som sa s názorom predavača farieb, ktorý mi toto neodporučil. A ďalej – čo sa tyká porovnania izolačného účinku – ak aj nariedim stierku na konzistenciu hustejšej farby, nebude izolačný efekt rovnaký ako v prípade termoizolačnej farby ? Tiež ide o to, že v súčasnosti mám v byte nanesenú sadrovú hladkú stierku, ktorá je v poriadku,nepotrebujeobnovu. Neviem, či v prípade termoizolačnej stierky by som musel terajšiu stierku odstraňovať… A posledný faktor kvôli ktorému váham či skôr stierku, či farbu je ten, že stierku (žiadnu) som na steny ešte nenanášal, zato s maľovaním už nejakú skúsenosť mám. Poradí mi niekto ako sa rozhodnúť ? 

Čo sa týka Qthermu, ten sa dá nanášať dvoma spôsobmi. A to buď to stierkovaním alebo valčekovaním. Ak sa rozhodnete pre druhý spôsob, stierkovú hmotu je potrebné viac nariediť. Rozdiel v aplikácii je vidno vo výslednom vzhľade steny. Pri stierkovaní je stena hladká, po valčekovaní má stena jemnú štruktúru. Qtherm sa dá rovno tónovať bežnými tónovacími farbami do jemných odtieňov.

Čo sa týka porovnania, tak na toto je ešte priskoro. Sú to všetko nové materiály, s ktorými je zatiaľ málo skúseností, aby sa dalo objektívne zhodnotiť, ktorý z nich má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Ak si však vystierkujete Qthermom a vymaľujete Termokomfortom, tak si určite zvýšite účinnosť tepelnoizolačných vlastností.

 

Doporučený tovar:

Qtherm – tepelnoizolačná stierka

Remal termokomfort – tepelnoizolačná farba 

 

 

 1. Chcela by som sa opýtať či nám viete poradiť, v staršom dome sme zoškrabali všetku starú farbu, napenetrákovali a následne boli steny vyrovnané pomocou stierky Rimano-0, stropy máme nove sadrokartónové a miesta medzi sadrokartónom a stenou boli natreté akrylovým tmelom Cyclon a následne namaľované, lenže okraje stien zostali tmavšie, následne boli tie miesta niekoľkokrát prepenetrakované a premaľované no pomohlo to cca na 1 týždeň a opäť tie miesta stmavli. Vedeli by ste nám poradiť čo s tým??

 

Rohy stmavli pravdepodobne koli nedokonalemu preschnutiu akrylatoveho tmelu. Tmel je potrebné nechať preschnúť aspoň 24hod v závislosti od nanesenej hrúbky to môže byť aj dlhšie. Doporučujem rohy pretmeliť šľahaným tmelom One Time a pred pretrením farbou nechať vyschnúť 24 hod.

 

Doporučený tovar:

Šľahaný tmel One Time 

 

 1. Presúvali sme dvere do spálne o meter. Vyrezaný kus sa vložil do starých dvier. svokor to vyriešil tak že celu stenu pokryl maltou. stena je veľmi škaredá samé nerovnosti, mrví sa- že však to bude za skriňou. Teória môjho svokra hlavne že je to spravené to je jedno že je to škaredé. No skriňu sme dali preč a potrebujeme to premaľovať ale čo máme urobiť pred maľovaním aby stena bola hladká ? v spálni sme to skúšali prešmirgľovať, ale vôbec nepomohlo a navyše je z toho strašný prach.

 

Stenu bolo potrebné vyrovnať a spevniť lepidlom a sieťkou, na ktorú následne mala byť spravená omietka alebo stierka. Aby sa Vám zo steny neprášilo a bola by rovná odporučil by som Vám týmto postupom stenu opraviť. Po vyzretí omietky cca 3 týždne, môžete maľovať. Pred maľovaním novú omietku/stierku napenetrujte.

 

 

 1. Potreboval by som poradiť akou farbou by som mal pretrieť starú olejovú farbu na stene. je to v skole, ale chcel by som zachovať umývateľnosť steny ako bola predtým bez toho aby som musel pôvodnú dávať dole.

 

Na starý olejový náter môžete použiť syntetickú farbu. Predpokladom dobrého zakotvenia je stenu odmastiť, saponátom a riedidlom. Následne môžete v 1-2 vrstvách použiť farbu Syntetika S 2013. Vyrába sa v širokej palete farieb. Riedi sa riedidlom S 6006.

 

Doporučený tovar:

Syntetika – farba na sokel 

 

 1. mám v pláne natrieť kúpeľňu farbou primalex fortissimo, je vhodná na umakartovú kúpeľňu? Pred tým by som ešte potreboval poradiť aký tmel v kúpeľni použiť na vytmelenie preliačin a tenkých špár, dierok po šrobikoch.

 

Osvedčenou farbou na umakartové steny sú za predpokladu dokonalého odmastenia a jemného prebrúsenia interiérové farby na báze vinylu alebo akrylátu. Prvá vrstva sa spraví penetračná a to tak, že nariedite farbu vodou v pomere 1:1 . Následne aplikujte ešte 2 vrchné nátery, ktoré nariedite podľa návodu.

Čo sa týka vytmelenia špár, tak môžete použiť šľahaný tmel OneTime.

 

Doporučený tovar:

Dulux Vinyl matt – farba na umakart 

Denas univerzal mat – akrylátová farba na umakartové steny 

One Time šľahaný tmel – tmel na umakart 

 

 

 1. Prosím Vás o radu na vymaľovanie novostavby. Steny sú vápenno-cementové strojovo a podkrovie je sadrokartón stierka vápenno-cementová ručne ,asi 4 mesiace a po čase popraskali a chcem ich namaľovať. Poprosím Vás o postup aj o typ farby vhodnej do každej miestnosti.

 

Omietky aj sadrokartón je nutné vopred napenetrovať. čo sa týka popraskaného sadrokartónu, tak praskliny sa Vám objavili predpokladám v spojov. Tieto bude potrebné pred maľovaním pretmeliť, aby nepraskali ďalej aj s novou maľovkou. Omietky aj sadrokartón môžete na bielo vymaľovať napríklad Jupolom Classic,  je dobre
paropriepustný a odolný proti suchému oteru. Ak preferujete umývateľné steny na mokro, použite na vymaľovanie farbu Dulux Super Matt. Veľmi príjemné farebné odtiene sú naplnené vo farbe Dulux Colours of the world.

 

Doporučený tovar:

Jupol Classic – interiérová farba

Dulux Super Matt – interiérová farba

Dulux Colour of the world – farbená interiérová farba 

 

 1. potrebujeme zrealizovať prvé vymaľovanie interiéru novostavby RD (zhotovene máme omietky – hladká sadrová 590m2 a klasická vápennocementová 210m2). Uvítali by sme radu, aké farby by sme mali zvoliť. Väčšina plochy bude biela. Niektoré exponované plochy by sme radi realizovali v umývateľných farbách (napr. schodisko, detské izby).

 

Novostavbu a to sadrové alebo aj vápennocementové omietky môžete na bielo natierať farbou JUPOL Classic.

V prípade, že potrebujete biele umývateľné steny voľte Dulux Acryl matt alebo farebné umývateľné steny Dulux Colours of the world.

Nové omietky je potrebné nechať vyzrieť cca 2 týždne pri hrúbke 1cm. Potrebná je penetrácia a následne 2-3 vrstvy farby.

 

Doporučený tovar:

Jupol Classic – farba na steny

Dulux Super Matt – umývateľná farba

Dulux Colours of the world – farebné odtiene na steny 

 

 

 1. dovoľte mi požiadať Vás, ako internetových špecialistov na farby, o pomoc pri odstránení/ zakrytí fľakov na omietkach u nás v dome. Ide o pasívny dom – drevostavbu. Vnútorné steny sa skladajú z horčíkových (MgO) dosák (8 mm strop, 12 mm obvodové steny, 10 mm vnútorné steny), ktoré sú zakryté sieťkou a lepidlom a omietnuté sadrovou omietkou KNAUF MP 75 v hrúbke 8 – 20 mm. Vonkajšia vrstva stien (platí iba pri obvodových a fľaky sú aj na vnútorných) je tvorená (zvonku dovnútra) vlákno-cementovými doskami, ktoré tvoria odvetrávanú fasádu, proti-veternou fóliou pod odvetrávanú fasádu, tepelnou izoláciou a paro- zábranou. Bohužiaľ, fľaky na omietkach prerážajú aj po nanesení penetračného náteru a dvoch vrstiev farby DULUX Vinyl Matt.
  Mohli by ste navrhnúť riešenie? Radi si ho od Vás kúpime. (Ide o vymaľovanie celého domu.) Prosím, dajte nám vedieť, ako ďalej postupovať?

 

 

Príčin môže byť viacero. Jednou z nich je aj tá, že omietky neboli dokonale preschnuté a vyzreté. Fľaky na stenách sa teraz dajú eliminovať špeciálnou farbou na to určenou. Je ňou Dulux Stain Block Plus, ktorá je účinná na ošetrenie škvŕn spôsobených ako vodou, riedidlami, tak aj atramentom, farbami, uhľom, kriedou, kávou, mastnotou, odretím, tabakovým dechtom.

 

Preto je potrebné znova napenetrujte steny Dulux penetráciou, použite 1 vrstvu Stain Block Plus a znova premaľujte Dulux Viny Matt. Základná farba Dulux Stalin Bloc Plus bude blokovať prestupovaniu škvŕn na povrch stien.

 

Doporučený tovar:

Dulux Stain Block Plus – farba na steny so škvrnami 

 10. Chcela by som sa informovať, či náterový systém Biozor, ktorý ničí huby rodu Aspergillus, vhodný na omaľovanie činžiakových kúpeľní, t.j. umakartových stien. Je vhodný pre styk s vodou? V prípade ak nie, ktorý náterový systém je na to vhodný a zároveň ničí huby, prípadne plesne?

Súdržnosť Biozoru Špecial na umakarte doporučujem vopred otestovať. V každom prípade pleseň najprv zničte postrekom Biozor Pento. Následne očistite a môžete znova aplikovať Pento. Vodou umývateľná farba Biozor špeciál bude podľa môjho názoru dočasné riešenie kvôli tomu, že bude v trvalo namáhaná tečúcou vodou pri sprchovaní. Preto bude potrebné po čase náter znova obnoviť.

Umakart musíte pred náterom odmastiť najlepšie acetónovým riedidlom a jemne zdrsniť brúsnym papierom. Až potom aplikovať Biozor.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento

Biozor Špeciál – farba na umakart napadnutý plesňou 

 

11. Prosím vás, aká je vhodná povrchová úprava OSB dosiek v podkroví. chcela by som aby steny boli biele, povrch zrnitý. aký je správny sled vrstiev, dajú sa u vás objednať?

 

OSB dosky si vopred natriete lazúrovacím bezfarebným lakom. Ním sa dosky napijú a zjednotia nasiakavosť. Následne môžete natierať interiérovou farbou Remal Snehobiely alebo Primalex Polar. Doporučujem 2-3 vrstvy.

 

Doporučený tovar:

Lazurol Classic

Remal Snehobiely 

 

12. Prosím o radu ako a čím vyspraviť prasklinu medzi priečkou a stropom.

 

Praskliny v murive sa zvyčajne vyspravujú buď to akrylovým tmelom, šľahaným tmelom alebo stierkou.

 

Doporučený tovar:

Akrylový tmel Makroflex 

Šľahaný tmel ONE TIME 

 

13. Chcela by som sa opýtať na techniku fŕkania farby na stenu, konkr. v mojom prípade chcem na žltý podklad urobiť nepravidelný fŕkaný vzor. Chcela by som vedieť ako to mám urobiť a akou farbou to mám urobiť aby tá čierna nestekala. A čím by som mala prilepovať úlomky skla na riadnu murovanú stenu.

 

Samotná technika je vždy závislá od realizátora a jeho fantázie. Ak ste to predtým nikdy nerobila, doporučujem otestovať rôzne techniky vonku na kuse sadrokartónu.

Fŕkať sa môže tónovacou farbou, neriedenou. Na lepenie sklíčok na stenu môžete použiť akvaristický silikón transparentný.

 

Doporučený tovar:

Barlet – tónovacia farba

Ceresit CS 23 – lepidlo na sklo 

 

14. Ako vymaľovať interiér, v celom byte je podlaha laminát hruška comano, dvere všade sú tmavý gaštan, kuch.linka wenge-tmavý dub, prac.doska bleda mramorová. V kuchyni uvažujem kombinovať svieže avokádo nad kuch.linku, ktorá je v tvare L, ostatne steny buď biele alebo biela čokoláda. V obývačke 5×3,1 stena varené víno, ostatné biele, pripadne biela čokoláda, spálňa 4,40×3 – posteľ, noc. stolíky, skriňa všetko je biele-tam 1 stenu svieže avokádo alebo alpská lúka ,ostatné biele, alebo biela čokoláda, chodba je do L, svetlo dopadá len z kuchyne a trosku cez dvere izieb, takže tam asi len biela zostane, prípadne biela čokoláda. Nechám si od vás poradiť.

 

Máte dobrý vkus 😉

Svieže avokádo / alebo teda zelená je farbou prírody. Symbolizuje jar, sviežosť, znovuzrodenie.

Vyvoláva optimistickú náladu a dotvára harmóniu. Varené víno / alebo červená je farba energie ale i agresie. Symbolizuje oheň a krv, preto sa doporučuje do obývacích izieb na jednu dominantnú stenu.

Podľa mňa to máte vymyslené pekne.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world 

 

15. Veľmi by ma zaujímal Váš názor na to pre akú farbu sa máme rozhodnúť do kuchyne… Kuchynská linka je kombinácia slivky (korpus a vrchné skrinky) a kráľovskej modrej (dolné skrinky) a sivej pracovnej dosky… podlaha bude plávačka z čierneho duba … z danej izby vedú zväčšené dvere do obývačky ktorá je kombináciou farby primalex inspiro kráľovský rubín (jedna stena kde je obývačková zostava zo slivky a čierneho lesklého materiálu) a čajovej ruže (ostatné steny). Akú by ste mi poradili pre danú kuchyňu farbu? Najskôr som rozmýšľala dať len na dve steny presne za linku (je rohová)farbu primalex inspiro lipová zeleň, ale obávam sa že či by to nebolo už moc tmavé aj keď v danej miestnosti je veľké okno… rozmýšľala som aj niečo dožlta ale tá dosť dominuje v obývačke, ktorá je dosť s danou miestnosťou prepojená. Budem rada ak mi poradíte 🙂

 

 

Z vašeho opisu mi vychádza, že máte obývačku prepojenú  s kuchyňou väčším priechodom. Ak je to tak, tak by som Vám odporučil tieto dve izby akoby opticky spojiť, aby plnili spoločenskú funkciu. Zároveň však z kuchyne nesmiete spraviť tmavý “kumbál” Preto Vám doporučujem použiť odtieň  čajovú ružu aj na kuchyňu. Prepojenie týchto dvoch miestností by sa dalo spraviť ešte aj tým, že by ste si na jednu stenu namaľovali kráľovským rubínom vodorovný pásik (cca 10cm široký) na jednej zo stien kuchyne. Pôsobilo by to moderne a nadčasovo 😉

 

16. Chcela by som sa opytat na farbu stien v nasej obyvacke. Kúpili sme si fialovo bielu koženú sedačku( fialová prevažuje), podlahy sú vo farbe orech. Kúpený máme už aj konferenčný stolík v bielej lesklej farbe a uvažujeme nad bielym lesklým nábytkom. V izbe máme znížený strop. Za sedačku by sme chceli dať asi bielu farbu, aby vynikla sedačka a stena oproti by mohla byt natretá vo farbe fialovej sedačky.. Na fialovú stenu by sme zasa umiestnili ten biely nábytok. Páčia sa nám aj tapety, takže jedna stena by kľudne mohla byt aj tapeta. Nevieme sa rozhodnúť, aby sme to príliš neprekombinovali, čo by bolo najvodnejšie, aká kombinácia a aké množstvo farby použiť, aby zasa miestnosť s tou fialovou nepôsobila tmavo…

 

Predstavu máte jasnú a dobre premyslenú 😉

Fialovou to nepreženiete v prípade ak ňou natriete len stenu za nábytkom. Zvyšné steny nechajte snehobiele. Táto kombinácia je veľmi moderná a nadčasová.

 

Doporučený tovar:

Dulux Cotw – nové trendy odtiene stien

 

17. Potrebujem poradiť akú farbu od akého výrobcu zvoliť do celého bytu. Moja predstava je aby bola čo najbelšia a dlho vydržala. (Prip aké skúsenosti máte s Remal Snehobiely)

Čo sa týka snehobielych náterov, na trhu ich je viac.

Počnúc Remalom Snehobielym, Primalexom Polar, Primalex Forissimo, snehobiely je i Dulux Super Matt plus.

Čo sa týka výdrže náteru, tak tá je u každého rovnaká. Rozdiel je v ich bázach do ktorých sa miešajú. Čím kvalitnejšia, tým laicky povedané viacej náterov môžete na seba vrstviť bez škriabania. Ak je to prvý náter na novú omietku doporučujem Dulux Penetráciu a Dulux Super Matt Plus. A máte istotu kvalitného náteru.

 

Doporučený tovar:

Dulux Penetrácia – penetrácia

Dulux Super matt plus – vymaľovanie novostavby 

 

18. Chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať pri omrznutej omietke pri dverách na garáži, ktorá sa rozrušuje (vnútorná strana)

 

Omrznutá omietka je pravdepodobne príčinou nadmernej vlhkosti ktorú absorbovala stena. Treba nájsť príčinu, zväčša ide o tepelný most, kde sa stretáva chladná stena s teplou. Najlepšie sa tomuto dá predísť zateplením obvodového plášťa. Druhým krokom je odstránenie starej poškodenej omietky a vysušenie muriva. Nanesenie sanačnej omietky, ktorú charakterizuje vysoký obsah pórov v štruktúre a natretím tepelnoizolačnej farby na túto omietku, ktorá teplo odráža späť do miestnosti.

 

19. Mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť akú farbu kombinovať k bielej lesklej kuchynskej linke s tmavosivou (betónovou) pracovnou doskou? Dlažba bude tiež bielo-sivá. Malo by to byť svieže a moderné, zatiaľ sa nám to nedarí vymyslieť. Kuchyňa je malá (6m2), do L, na ďalšej stene je okno, na ďalšej prechod do obývačky. Male miesto, preto to treba trochu oživiť 🙂

 

Skúste pošpekulovať nad sýtymi odtieňmi v kombinácii so snehobielou. Podľa môjho názoru by sa Vám do kuchyne hodila buď sýto fialová, sýto červená prípadne čokoládovo hnedá na jednu dominantnejšiu stenu.

Ostané steny nechajte biele, aby opticky kuchyňu nezmenšovali.

Kvalitnými sýtymi farbami sú napríklad REMAL Vinyl, Dulux Colour of the world

 

Doporučený tovar:

Remal Vinyl – interiérová farba na kuchyňu

Dulux Colour of the world – interiérová farba na kuchyňu  

 

20. Chystám sa maľovať malý dvojizbový byt 45m2, stropy budú biele, bude zariadený svetlou laminátovou podlahou a svetlým nábytkom napr. borovica, pripadne menšie farebne výraznejšie tmavšie doplnky. Vstupná chodba je tvaru L a vstupuje sa z nej do všetkých miestnosti bytu. 

Zvažujem vstupnú chodbu v zelenom odtieni farba2011 a spálňa 12m2 orientovanú severne s oknom v svetlo modrom/fialovom odtieni. Kuchyňa 8,5m2 a obývačka 12m2 sú orientované na juh s väčšími oknami a zvažujem odtiene biela čokoláda, magnólia, zlatá horúčka – ktorú kam by ste odporučili?

Neviem si predstaviť, či to už je prílišná farebnosť a či radšej celý byt tónovať v odtieňoch biela čokoláda/magnólia/zlatá horúčka/prípadne marhuľa/papája/iné…..?

Je možné aplikovať/nastriekať preventívne protiplesňový náter Biozor Pento alebo iný v kúpeľni pred alebo po maľovaní, alebo je lepšie použiť preventívne náter Biozor Normal/Special?

Aký rozprašovač/prístroj je vhodny na striekanie čističky vzduchu náter na strop? 

Menší byt, aby pôsobil pekne ako celok by mal mať nejakú spoločnú premennú. Tou by mohlo byť použitie bielej farby nie len na stropy ale mohli by ste ju použiť i na vždy 2 steny v miestnosti. Tým dosiahnete aj ” farebné odľahčenie” a jednotlivé miestnosti nebudú pôsobiť stiesnene. Čiže to by bola moja rada k prílišnej farebnosti.

 

Čo sa týka kúpeľne nepíšete, či bude vymaľovaná na bielo a zámer použitia Biozoru. Ak sa v kúpeľni už vytvorili plesne tak maľujte systémom Biozor.

Ak chcete prevenciu a plánujete maľovať farebne, môžete použiť Primalex Fortissimo Color.

Tekutá čistička vzduchu sa aplikuje buď to striekacou pištoľou (klasická pre interiérové farby), alebo ak chcete natierať len strop, zvládnete to aj svojpomocne valčekom. Stačí si najprv vymaľovať strop na bielo a následne 3 vrstvy čističky.

Dúfam že som zodpovedal všetko 😉

 

21. Ideme prvýkrát maľovať izby v dome. Omietky máme Baumit Feinputz. Murári na nich zanechali kruhové “škrabance” a “mapy”. Maliar nám povedal, že by odporučil 1-2 nátery haseným vápnom – vraj to zakryje tie nedostatky. Na to by sme dali orginal penetračný náter a potom Dulux Acryl Matt alebo Super Matt. Na internete sú veľmi rôzne názory na to vápno. “Je to dobre”, “je to zbytočné” až po “je to veľmi zlé – lebo vápno zreaguje s pigmentami a vyžerie farbu !” Aký je Váš názor ?

 

“Stará škola” maliarov, ktorí sú zvyknutý na maľovanie vápnom doporučuje tento postup. Nehovorím, že je zlý, ale v dnešnej dobe vývoja a kvality farieb je zbytočný. Vápno sa používa v hospodárskych budovách kvôli jeho dezinfekčným vlastnostiam.  Ja Vám doporučujem na novú omietku spraviť kvalitnú hĺbkovú penetráciu. Následne spravte 2-3 vrstvy priamo Duluxom a ten Vám prekryje i drobné nerovnosti.

 

Doporučený tovar:

Dulux Acryl matt – vnútorná farba na steny – novostavby 

 

22. Plánujem vymaľovať obývačku a neviem aké farby mám zvoliť. Teraz mám takú bledučko modrú ale chcela by som to zmeniť. Sedaciu súpravu mám čiernu, konferenčný stolík čierny ,obývaciu stenu striebornú a závesy taktiež strieborné. A neviem si poradiť z farbou na stenu. Aký odtieň by sa tam hodil? A ešte nesmiem zabudnúť na tú hroznú pleseň ktorú mám v obývačke.

 

 

V prvom rade je potrebné odstrániť pleseň. Nepopisujete v ktorej časti sa pleseň nachádza ani to či ste zistili jej príčinu. Väčšinou to býva stret studenej(obvodovej) a teplej steny. Je potrebné veľmi často a intenzívne vetrať, hlavne v zimnom období. Pred tým ako pleseň začnete odstraňovať, ju musíte zničiť, aby sa výtruskami nerozšírila ďalej. Postriekajte ju fungicídnym prípravkom Biozor Pento. Následne pleseň oškrabte. Protiplesňové farby sa vyrábajú len v bielom prevedení, takže môžete skombinovať bielu protiplesňovú farbu Biozor Normal s ktorou natriete postihnuté miesta. Kombinovať ju môžete napríklad s červenou. Červená je farba energie ale i agresie, takže to ňou neprežeňte a natrite ňou len jenu dominantnú stenu. Ak sa Vám nepáči červená, môžete vyberať z fialových tónov alebo zemitých hnedých.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento

Biozor Normal

Dulux Colours of the world 

 

23. Chcela by som sa spýtať na váš názor na farby do izby ktorá slúži aj mne aj synovi. Mám v nej aj ja svoje osobne veci aj syn hračky a samozrejme aj šatníkové skrine, postele každý zvlášť syn ma vyvýšenú posteľ bielu, detský stolík modrý a nábytok máme v svetlej farbe buk, ale mám tu aj jednu skriňu inej rady, ktorá do kompletu nepatri a je tmavšia chcem ako keby rozdeliť izbu aby mal aj syn akože svoju časť izby. Chcela by som kombináciu stien modro fialovú, nebolo by to také farebne hara kiri keďže nemáme ani nábytok v jednej tónine???

 

Ťažko sa mi radí len podľa opisu. Podľa môjho názoru nič nepokazíte kombináciou modrej s béžovou. Vizualizáciu si môžete pozrieť aj na obrázku pri doporučenej farbe.

Na obrázku je spálňa v odtieňoch Caffe late a Jarná búrka. Modrá je farbou oblohy, vzduchu a vody. Hovorí sa jej aj božská farba.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world – farba do spálne

 

24. Na jar by sme si chceli vymaľovať kuchyňu. Potrebovala by som poradiť akú farbu keď mám linku s dvierkami oranžovo-hnedej farby, podlaha je do čerešňovo-hnedej farby a rohovú lavicu máme bordovo-čerešňovej farby. Kvety a doplnky mám väčšinou oranžovej farby. teraz mám kuchyňu pomaľovanú na bielo a chcela by som nejakú zmenu.

 

.Do opísanej kuchyne sa podľa môjho názoru hodí jemne smotanová alebo béžová farba. Určite by som nešiel už do žiadnych tmavých farieb, nakoľko dvierka kuchynskej linky a doplnky sú výrazné.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world 

 

25. Chcela by som poprosiť o radu, rekonštruujeme 1izbový byt v kuchyni pod vrstvou maľovky je pravdepodobný tzv. olejový sokel, časť sa dá ľahko oškrabať, no na niektorých miestach je farba akoby zažratá a nejde odstrániť, doslova sa tvoria jamy v omietke, čo tiež neviem, ako potom zarovnať.

 

Nepíšete či sa chystáte naťahovať novú omietku. V prípade ak áno, olejový sokel čo možno najviac zdrsnite. Použite nato špachtľu a jej ostrou hranou vyškrabte akoby mriežku. Následne je nutná penetrácia duvilaxom na murivo zriedeným s vodou. Omietka na takto pripravenom olejovom sokli bude držať.

V prípade ak sa nechystáte omietať nanovo, zoškrabte len vrchné vrstvy maľovky, podklad riadne napenetrujte a následne vymaľujte.

 

26. Prosím Vás o odporučenie farebnosti stien – sedacia súprava kombinácia bielej a svetlošedej farby, plávajúca podlaha hnedá (stred), vstavaná skriňa hnedá (odtieň slivka)s vloženým pásom bieleho skla v.30 cm. Momentálne stena, na ktorej ma byť vstavaná skriňa a sedačka je sivej farby stena oproti kde bude aj kuchynská linka je žltooranžovej farby a stena pri okne biela (odtiene Dulux). 

Čo by ste odporučili namiesto žltooranžovej farby, pôvodná sivá farba by zostala, kuchynská linka zatiaľ nie.

Ak som to správne pochopil, potrebujete vymaľovať stenu, na ktorej bude visieť aj kuchynská linka. Stena oproti je šedá a vedľajšia je biela. Ak je to takto, tak stena na ktorej bude linka môže byť vymaľovaná odvážnejšie napríklad červenou. Netreba to prehnať a skutočne ju použiť v prípade, že stena je menšia. Prípadne ak ešte nemáte kachličky, môžete použiť špeciálnu farbu namiesto kachličiek do kuchyne. Okrem červenej by ste mohli použiť i menej dominantnú caffe latte alebo lipový med.

 

Doporučený tovar:

Dulux Kitchen & Bathroom – superoteruvzdorná farba do kuchyne 

 

27. V izbe mám javorové drevo. Budeme maľovať, a uvažujem medzi tmavo tyrkysovou a tmavo fialovou farbou na stenu. Bude aj plávajúca podlaha, ktorá vyzerá ako drevené parkety. Farba bude tmavšia. Ktorá farba by sa lepšie hodila? Tmavo tyrkysová alebo tmavo fialová? Na jednu stenu chcem poprípade dať tapety alebo nálepky na stenu, jednoducho nejaké vzory. Akú kombináciu by ste mi odporučili?

 

Podľa môjho názoru sa do izby bude lepšie hodiť fialová. O fialovej farbe sa hovorí že je očarujúca, podnecuje záujem a nie je nudná. V interiéri sa používa v jemných tónoch v spálňach a v sýtejších tónoch v obývacích izbách. Doporučujem ju použiť na jednu dve steny v kombinácii so snehobielou. Na bielu stenu potom môžete nakresliť fialovou farbou ornament napríklad šablónou na stenu.

 

Doporučený tovar.

Dulux colour of the world – levanduľový kvet

Šablóny na stenu 

 

28. Keď som zoškrabala starý náter až po základnú vrstvu, stenu vyčistila a oprášila (dôkladne) chcem sa opýtať, či je nutná penetrácia pred nanesením stierky. Ak áno, tak aká, stena je v študentskej izbe, panelový byt, nevlhne, kúrenie je primerané. Odporúčate aj sieťku, keď chcem aby stena bola rovná?

 

Penetrácia je nutná zakaždým, v prípade ak sa steny škrabú, aj ak sa naťahujú nové stierky. Keď si vyberiete farbu ktorou chcete maľovať, na etikete bude doporučená i najvhodnejšia penetrácia. Sieťka s lepidlom sa naťahuje kvôli lepšej súdržnosti novej stierky najmä v prípadoch, kedy sa robia nové stierky na staršie omietky. Sieťka s lepidlom steny tiež vyrovnáva. Ak chcete aby ste mali rovné steny, musíte to prizvučiť majstrom, ktorí Vám budú steny robiť 😉

 

29. V blízkej dobe budeme prerábať obývačku. Izba má balkón, je orientovaná na juh. Podlahy sú svetlej farby (plávajúca podlaha),obývacia stena je vo farbe wenge (hnedo-biela),sedačka bude šedo-bielej farbe. Doplnky mám v bordovej farbe a aj tapetu na celú stenu za sedačku. Chcel by som vedieť akú farbu vybrať na druhú stenu. Chceli by sme šedú, len neviem či sa to hodí.

 

O odtieňoch čiernej sa hovorí, že je to záhadná silná a nezávislá farba. Jej nevýhody sú, že opticky zmenšuje priestor evokuje tmu. Ak však máte pozitívny postoj k šedej a izba je väčších rozmerov, do opísaného prostredia sa hodí. Po doladení tapetou môže vzniknúť veľmi zaujímavý priestor.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world – granitová šeď 

 

30. V najbližších dňoch by som chcela vymaľovať obývačku. Poprosila by som o pomoc, keďže sa neviem rozhodnúť akú farbu mám zvoliť. Sedaciu súpravu mám béžovú ,chcela by som kombinovať tmavšiu farbu s béžovou. Obývaciu stenu mám svetlý buk, okná a dvere mám tmavé, parkety mám bledé- buk. Nemám veľké priestory , preto by som poprosila o pomoc pri výbere vhodných farieb. Prosím poraďte mi , či dobre rozmýšľam vo farbách.

 

Veľmi peknou a príjemnou kombináciou farieb je Caffe latte a Škoricový dezert od Dulux Colours of the world. Čo sa týka vhodnosti do opísaného prostredia obývačky príjemne zapadne a nechá vyniknúť nábytku. Hnedé odtiene farieb vyjadrujú eleganciu, istotu a dôležitosť.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world – interiérová farba na steny 

 

31. Máme nove stierky ročné min. rok., kedy boli aj prvý raz maľované jemným odtieňom svetlých farieb. teraz sme sa rozhodli vymaľovať obývačku sýtou oranžovou farbou, vyrobenou práve na stierky, ktorá bola vopred zmiešaná s primalexom. Po jej nanesení sa však manželovi na stenách začali tvoriť šmuhy, počkali sme cca 8 hodín a natreli to znova, no šmuhy boli ešte viditeľnejšie, postup sme zopakovali aj tretí raz a výsledok bol opäť rovnaký..viditeľné škaredé šmuhy..maľovalo sa valčekom a jedna stena zo zúfalstva už aj štetkou, no výsledok všade otrasný..viete nám poradiť ako zachrániť šmuhavé steny a vymaľovať ich aby boli opäť krásne a bez nežiadaných šmúh?

 

Šmuhy na stene po maľovaní mohli vznikať z viacerých príčin. Jedna z nich je tá, že počas maľovania ste nedostatočne rozmiešavali farbu. Farbu je potrebné pred samotným maľovaním dokonale premiešať odo dna obalu a taktiež ju premiešavať počas maľovania. Pred náterom farbou je potrebné spraviť penetračný náter na spevnenie a zjednotenie nasiakavosti vrchnej farby. Musíte použiť kvalitný valček s nízkou výškou vlasu a farbu dobre otierať o mriežku. Keď valčekujete na stene, tak musíte používať ťahy ako zvislé tak aj vodorovné, maľovať akoby do kríža a farbu na stene riadne roztierať.

 

32. Potrebovala by som radu ohľadom našej kúpeľne. Je umakartová, klasická bytová. Už dvakrát bola natretá slovakrylom. V kúte pri sprche nám začal celý roh plesnivieť. Čo by ste nám odporučili, ako odstrániť pleseň(nepomáha ani postrek savom, plesne nezmiznú),akou farbou pretrieť stenu? Treba odstrániť aj predchádzajúce dve nátery? a ako? Stane sa niečo ak sa natrie na starý podklad? Dá sa vôbec predísť aspoň na určitý čas tvorbe plesní?

 

Podľa všetkého je umakart pod Slovakrylovým náterom mokrý, hnije a plesnivie. Najlepšie by ste spravila, keby ste umakart vyhodila a kúpeľňu vymurovala. Ak však na to nie sú finančné prostriedky, nedoporučujem maľovať znova ďalšiu vrstvu novej farby. Bola by to zbytočná investícia. V takomto prípade Vám ostáva len hubiť plesne účinným prostriedkom napríklad Biozor Pento

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento 

 

33. Chcela by som poradiť ako mám vymaľovať steny obývačky. Izba ma 5x4m okna sú biele plastové, podlaha dub tmavý, nábytok hnedý dub a sedačka oranžová.

 

Ťažko sa mi doporučuje nejakým spôsobom akú farebnú kombináciu Vám doporučiť, pretože keď neviem aké odtiene preferujete. K opísanej obývačke by sa podľa mňa hodila jedna dominantná stena napríklad oranžovým odtieňom “červený grep” v kombinácii so zemitým odtieňom “magnólia”

Touto kombináciou vytvoríte príjemnú pohodovú atmosféru .

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the world – farba do obývačky 

 

34. Oškriabal som starý náter (latex) na omietku, pod ním bola na niektorých miestach latentná suchá pleseň-čierne bodky, byt je pod plochou strechou v bytovke, pleseň som dvakrát postriekal savom, zmizla. Plánujem postup: Penetrák, vysprávky, 1-3 nátery farbou s prímesou plesni-stopu. Neviem ale či je to dosť proti prevencii plesní, zaujala ma farba Dulux z vašej ponuka na kuchyne a kúpeľne.

 

Keď už raz na stene vznikla pleseň, doporučujem použiť protiplesňový náter Biozor Pento. Je to vysokoúčinná látka zabraňujúca tvorbe ďalších plesní a spolu s Biozorom Špeciál tvorí ucelený náterový systém. Biozor špeciál je umývateľná protiplesňová farba na steny vhodná aj do kúpeľní.

Čo sa týka Dulux Kitchen & Bathroom, pri tejto výhoda, že je natónovaná do 10 odtieňov a je vhodná i na úplne priamy styk s vodou, k sprchovým kútom. Aplikoval by som rovnako najprv Biozor Pento, nakoľko je účinnejší ako Savo pp.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento – protiplesňový náter

Biozor Špeciál – umývateľná farba do kúpeľne

Dulux Kitchen & Bathroom – farba do kúpeľne 

 

35. Prosím o radu akou kombináciou vymaľovať spálňu. Rozmýšľam niečo v odtieňoch fialovej.

Spálňa je miestom relaxácia odpočinku. Intimitu tejto miestnosti podporia jemné tóny studených farieb. Ak máte radi výrazné farby použite ich vždy len na jednu dominantnú stenu, ideálne na tú ktorá je za hlavami ležiacich.

Fialovú by som kombinoval s nádherne snehobielou.

Konkrétne odtiene:

 

1. Divoká slivka

2. Snehobiela

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the World – farba do spalne – divoká slivka

Dulux Super Matt –  farba do spálne

 

36. Chcela by som vymaľovať obývaciu izbu. Mám nábytok odtieň -jabloň, mahagónové okná, oranžovú sedačku. Rada by som vyskúšala kombináciu farieb červená na čelnú stranu k sedačke a “smotanová” na zvyšné tri steny. Je tam aj krb, mohol by ostať biely? Je to dobra kombinácia farieb?

Čo sa týka výberu farieb, myslím že táto kombinácia sa k sebe hodí. Červená vyžaruje silnú pozitívnu energiu a zvýrazňuje doplnky.  Ak bude použitá za sedačkou, zvýrazní sedačku. Použitím v kombinácii červená – kapucino alebo červená – caffe late získate nadčasový, elegantný interiér, ktorý môžete oživiť bielou farbou krbu.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the world – farby stien do obývačky  

 

37. Chystám sa vymaľovať obývačku, kúpila som si takú bledo sivú koženú sedačku a bledohnedú obývaciu izbu, mám biele plastové okná, hnedé parkety budú. Prosím o radu. ako by som mala vymaľovať obývačku.

Konečný odtieň a farba stien závisí len od Vás a od toho aké farby preferujete. Môže Vám len povedať, že trendom sú odtiene sýte, ktoré sa nanášajú na jednu dominantnú stenu v izbe. Ostatné steny sa vymaľujú na bielo prípadne o 2-3 tóny jemnejšou farbou.

Veľmi žiadanými sú zelená machová (vltavín), červená, fialová, čokoládovo hnedá. Na biele steny je možné naniesť prostredníctvom šablóny na stenu rôzne ornamenty a izba tým dostane nový modernejší šmrnc.

 

Doporučený tovar:

Remal Natura

Dulux colour of the world 

 

38. Ak by som použil Biozor Pento protiplesňový náter, je možné takto ošetrenú stenu natrieť vápnom ? Alebo ako by ste odporúčali zbaviť sa plesne a žltnutia stien po povodni ? S pozdravom, Merčák.

 

Predpokladám, že omietku budete oškrabávať a nanovo naťahovať. Keď odstránite starú omietku je potrebné hĺbkovo zamedziť tvorbe plesní v murive. Slúži k tomu Biozor Pento. Po natiahnutí nových omietok naneste protiplesňovú farbu  napríklad Biozorom Normál, ktoré tvoria s Pentom ucelený náterový systém , ktorý tvorí algicídnu, baktericídnu a fungicídnu ochranu stien v interiéri.

Tento náterový systém zamedzí následnému nebezpečnému tvoreniu plesní.

 

Doporučené výrobky:

Biozor Pento – protiplesňový náter

Biozor Normal – interiérová farba

 

V prípade, že omietku nebudete odstraňovať môžete použiť farbu DAMPEX. Je to protiplesňová farba na vlhké steny. Používa sa ako ochranný náter omietok, murív, betónov v interiéroch, napr. v bytoch, v suterénoch, pivniciach.

Pracovný postup si môžete prečítať po kliknutí na odkaz.

 

Doporučený tovar:

Dampex – farba na vlhké plesnivé steny

 

39. Keďže nás čaká maľovanie v novom dome, chceli by sme Vás poprosiť o radu pri voľbe farby v kuchyni. Horné skrinky biele sú uložené na panely dekor slivka, biela pracovná doska. Spodné skrinky sú slivka. Veľké potravinové skrine oproti sú biele. Podlaha je svetla krémová. V kuchyni je biele plastové okno. Miestnosť je skôr menšia otočená na juhovýchod. Zvažujeme farbu BC0529, ktorú ste tu už k bielej linke odporúčali. Máme však strach či sa nebude “biť” so slivkou.

 

K slivkovej kuchynskej linke by som skôr doporučoval zemitý odtieň napríklad šedej, hnedej, kávovej to v kombinácii s bielou prípadne béžovou.

Zelená happy 0529 by v tomto prípade podľa môjho názoru nebola dobre zvoleným odtieňom ku slivkovej kuchynskej linke. Konečný vzhľad by nemusel pôsobiť prirodzene a útulne.

 

40. Chcela by som si dať poradiť, akú farbu by som mala aplikovať na steny, keď nábytok je farby orech kombinovaný na prednej časti dvierok čiernou. Uvažovala som nad béžovou, ale neviem, či to nebude splývať. Bola by som rada, aby farba steny vytvárala kontrast s nábytkom. Som skôr za elegantné farby.

 

Béžová patrí do skupiny elegantných farieb. Podľa mňa by bola vhodná aj v kombinácii s orechom a čiernej. Nábytku by nechala pekne vyniknúť. Napadol ma ešte jeden elegantný odtieň a to čajová ruža, ktorý by sa do obývačky takisto hodil napríklad aj v kombinácii s bielou.

 

Doporučený tovar:

Primalex Inspiro – interiérová farba 

 

41. Chcela by som vedieť, aké by ste dali farebné kombinácie do mojej izby… Je pomerne svetlá, s tmavohnedým nábytkom. Sedačka (v mojom prípade slúži ako posteľ) je skombinovaná s bledo hnedou a tmavohnedou. Izba je veľká cca 4×3 metre, no je tu istý ,,výklenok”. V jednej časti dokonca nič nemám, iba kvet … takže tá stena je prázdna. Momentálne je izba biela, no chcela by som niečo , čo by moju izbu rozveselilo, dodalo jej šmrnc.

 

Neviem si celkom jasne predstaviť ten výklenok ale možno práve z neho by sa dala spraviť dominanta celej miestnosti. Mohli by ste ho napríklad natrieť na sýto červeno s tým, že od neho by na tej istej stene smerovali pásiky od najširšieho k najtenšiemu tiež v červenej farbe. Ostatné steny by som premaľoval na snehobielo a tým by izba dostala nový nadčasový rozmer.

42. Potrebujem poradiť aké farby dať do kuchyne a obývačky. Obe izby sú na južnú stranu, po väčšinu dňa je v nich slnko, čo ma veľmi teší :). Kuchyňa má asi 16 m2. Jednu stenu som už vymaľoval farbou klasik color tehlová. Ostatné steny sa neviem rozhodnúť. Mám dvoch favoritov. Primalex color banánová alebo citrónová. Poprípade klasik color žltá sýta. Je to dobrá farebná kombinácia? Teraz už viem, že klasik color tehlová bude možno opticky zmenšovať priestor(tejto farby bude len jedna stena). Pri maľovaní touto farbou mi zostali viditeľné pásy(určitý úsek som vymaľoval, potom namočil valček do farby a pokračoval, pričom mi to zostalo pri prekrývaní predchádzajúceho namaľovaného úseku). V čom robím chybu? V nedostatočnom roztieraní farby? Steny sú umyte a napenetrované.

Obývačka. Až doteraz som mal vybratú fialovú farbu, buď klasik color alebo primalex color. No teraz som zbadal klasik color zelená svetlá a veľmi ma zaujala. Neviem sa rozhodnúť. Obývacia stena bude biela vysoký lesk. Obývačka má 18 m2 a budem natierať plochu o rozlohe cca 40m2. Koľko spotrebujem farby pri 2 náteroch.

Takže čo sa týka banánovej / citrónovej ja by som z hľadiska toho je to južná strana volil tlmenejšiu banánovú, pretože keď sa bude slnko opierať do stien, tak žltá citrónová by mohla pôsobiť moc ostro.

Čo sa týka farebných pásov po natieraní. Farbu je potrebné viackrát počas maľovania premiešavať odo dna obalu. Maľujte spôsobom, že valček namočíte do farby poriadne otrite o mriežku a maľujte zhora nadol a poroztierajte zľava doprava. Touto technikou Vám šmuhy na stene neostanú.

 

Výdatnosť na 40m2:

Klasik Color: 10kg (pri 2 vrstvách)

Primalex Color: 16kg (pri dvoch vrstvách)

* bral som do úvahy strednú výdatnosť

 

Prajem Vám krásny výsledok 🙂

 

Ďakujem, ale ešte ste mi nezodpovedal jednu otázku :). 
Obývačka. Až doteraz som mal vybratú fialovú farbu, buď klasik color alebo primalex color. No teraz som zbadal klasik color zelená svetlá a veľmi ma zaujala. Neviem sa rozhodnúť. Obývacia stena bude biela vysoký lesk.

Natrel som banánovou, ale vôbec sa mi nepáči. Je príliš nevýrazná, čakal som od nej silnejší odtieň. Čo už

S pozdravom

 

Zelená je spájaná s prírodou a čistou energiou, ukľudňujúcou a liečivou silou, bezpečím a stabilitou. Čo sa týka fialovej tak tento odtieň zvyknú voliť ľudia diplomatickí, zdržanliví a uzavretí, ako aj ľudia originálni a umelci. Majú ju radi ľudia s fantáziou a ľudia s tvorivými schopnosťami.

Je na Vás, ktorú farbu si do obývačky zvolíte. Obe budú v peknom kontraste s bielou obývačkovou stenou. 😉

43. S priateľkou sme si kúpili jednoizbový byt o rozlohe 30m2.Chceli by sme ho vymaľovať peknými jasnými farbami. Na chodbu chcem žltú , do kuchyne oranžovú a izby nejakú peknú zelenú (limetka alebo niečo také) + na vyrazenú časť steny v tvare obráteného U výraznú červenú farbu. V celom byte máme nove omietky a všetky steny sú biele. Poradíte nám nejaké konkrétne farby

Chodba 7m2 – žltá

Múr U 7m2 – červená

Kuchyňa a izba sú miestnosti cca 3×3 metre , číže 20m2 by malo stačiť na každú miestnosť , možno pre istotu počítať s 30m2.

 

Doporučujem Vám použiť farby sveta Dulux. Sú to kvalitné interiérové farby namiešané do trendových odtieňov

Nájdete medzi nimi žltú, červenú  aj oranžovú.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the world 

 

44. Rád by som Vás poprosil o výber farebných odtieňov na vymaľovanie chodby. Jedná sa o veľkú chodbu v rodinnom dome. Chodba tvorí celok – spodná časť domu, kde sa nachádzajú presklené vchodové dvere. Keď vstúpite pred Vami je vešiaková skriňa a po ľavej strane vedie schodisko na podlažie. Schodisko je oddelené kovovým zábradlím (farba čierna, drevené madlo – jelša). Stupne schodov sú drevené (jelša). Dlažba na chodbe je slabo hnedej farby, fugy sivej. Všetky dvere na chodbách majú drevené zárubne – farba buk. Chodba je situovaná na severnú stranu.

 

Ak je chodba dostatočne presvetlená, môžete si dovoliť sýtejšie farebné odtiene. Môžete experimentovať so sýto červenou prípadne čokoládovo hnedou. Ak v chodbe chýba dostatočné množstvo svetla, musíte voliť jemnejšie odtiene napríklad žltej, béžovej. Môžete kombinovať sýtu stenu čokoládovo hnedú napríklad so snehobielou.

Výber ostáva predovšetkým na Vás.

45. Prosím poraďte mi akú farbu si vybrať do kuchyne. Vrchné skrinky kuchynskej linky sú vanilka a pod ňou je čerešňa. Spodné skrinky sú čerešňa. Kuchynskú dosku máme šedočiernu…skôr vyzerá ako čierna. Obklad máme tiež vanilka a čerešňa. Sporák a všetky spotrebiče máme čierno nerezové aj lustre sú čierno nerezové. Terajšiu farbu máme žltozelenú. Nie je to zlá kombinácia ale, chcela by som docieliť LUXUSNEJŠÍ výzor kuchyne. Kuchyňa je otočená na juh. Svetlo je tam hlavne poobede. Rozmýšľam nad nejakým odtieňom tmavšej hnedej (niečo také čo ladí s čerešňou). Myslíte, že je to dobrá voľba? Prosím poraďte.

 

Ďakujem za podrobný popis kuchyne. Luxusnejšej atmosféry dosiahnete použitím dekoratívnych farieb. Jednou z takých je aj Brillant Effect, ktorá sa nanáša v rôznych smeroch priloženou špachtličkou. Týmto dosiahnete exkluzívny vzhľad. Doporučujem tento efekt na jednu dominantnú stenu a ostatné môžete natrieť napríklad aj tmavo hnedou.

 

Doporučený tovar:

Brillant Effect 

 

 46. Aké farby sa hodia do spalne jedna výraznejšia a jedna bledšia, nábytok je odtieň jelša a izba je menšia, opticky by sme chceli zväčšiť.

 

Do menších izieb sa spravidla kvôli ich optickému zväčšeniu používajú svetlé jemné farby. Je možná kombinácia v jednej dominantnej výraznejšej steny a troch jemnejších. Dominantná stena v spálni väčšinou býva stena, kde je opreté čelo postele. Spálňa je oddychová časť bytu, preto voľte príjemné zemité farby ( machová, zelená, krémová, hnedá…)  v kombinácii tón v tóne alebo so žiarivo bielou. Výber odtieňu však nechám na Vás, určite máte svoje obľúbené farby.

47. Mám znížený SDK strop v kúpeľni a potreboval by som ho napenetrovať a následne natrieť na bielo niečím, aby bol čo najmenej paropiepustný. Rozmýšľal som napr. aj o Duvilaxe, ako penetráku. Môžete mi poradiť, čo použiť ako penetrák a finálny náter?

 

Do kúpeľne je vhodnou farbou  farbou Primalex Fortissimo. Po natretí ostáva umývateľná. Ako penetrácia sa aplikuje Primalex hĺbková penetrácia.

Ak chcete zamedziť paropriepustnosti natrite sdk podhľad bielym Slovakrylom. Ako penetráciu stačí ak farbu nariedite 1:1 s vodou. Následne natrite 2 vrstvy neriedenej farby.

48. Akú farbu do kúpeľne? Ide o novostavbu s kúpeľňou na 1.podlaží a steny sú sadrokartón. Treba aj špeciálnu stierku, alebo nejaký náter pod tu špecifickú farbu do kúpeľne?

 

Vhodnou farbou do kúpeľne je interiérová farba Primalex Fortissimo.

Pred aplikáciou farby sa SDK dosky očistia od prachu a napenetrujú Primalex hĺbkovou penetráciou.

Farba sa v kúpeľni aplikuje v 2-3 vrstvách. Povrch stien po nátery ostáva vysoko kvalitný umývateľný a oteruvzdorný.

 

Doporučený tovar:

Primalex Hĺbková penetrácia

Primalex Fortissimo

Primalex Fortissimo color 

 

 49. Potrebujem poradiť akou farbou mám natrieť steny v priemyselnej kuchyni. Farba má byť hygienicky nezávadná-čiže vhodná pre nepriamy styk s potravinami a vodou umývateľná. Odtieň oranžový . Mohol by som to spraviť napr.primalexom a potom nalakovať nejakým bezfarebným lakom?/nezávadným/

 

Ekologicky nezávadnou farbou pre styk s potravinami je napríklad farba Balakryl UNI. Spĺňa technické požiadavky pre použitie ako stavebný výrobok – je certifikovaný podľa zákona č 22/1997 Zb. Má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71. Po zaschnutí je umývateľná a má širokú škáru farebných odtieňov. Alternatíva s prelakovaním sa mi zdá byť zbytočne komplikovaná a zbytočná.

 

Druhou možnosťou je použitie priemyselného hygienického náteru. Certifikovaný je na použitie v interiéroch stavieb, kde dochádza k nepriamemu styku s potravinami. Aplikuje sa ako základný penetračný náter (zriedený 30-40% vodou) a ako vrchný náter.  Môže byť pretieraný krycími akrylovými hygienickými nátermi 8792.

 

Doporučený tovar:  

Balakryl UNI 

Hygienický náter vodou riediteľný – 8798 – matný

 

 

 

50. Prosím vás o radu. Tieklo nám cez strechu na poschodí a celé poschodie máme zničené plesňami. Aj keď je už strecha opravená, stále je tam príšerný zápach. Chceme tam urobiť nové stierky a omaľovať. Prosím vás poraďte nám ako dosiahnuť to, aby sa tie plesne už na novej stene neukázali.

 

Po odstránení starých omietok natrite murivo protiplesňovým náterom na sanáciu muriva Biozor Pento. V kombinácii s Biozorom Normál (vrchné protiplesňové farby) tvorí ucelený náterový systém , ktorý tvorí algicídnu, baktericídnu a fungicídnu ochranu stien v interiéri. Ničí hlboko uložené podhubie.

Týmto náterovým systémom sa plesní zbavíte.

 

Doporučené výrobky:

Biozor Pento – protiplesňový náter

Biozor Normal – protiplesňová farba

 

51. Chceli by sme našim 16 a 12 ročným slečnám vymaľovať izbu, má 12 m2, je orientovaná na juh, nábytok, dvere, podlaha vo farbe buk – radi by sme im spestriť bývanie farbou. Je vhodné kombinovať v relatívne malej izbe 2 farby?

 

Do menšej izby by som zvolil buď:

– jednofarebnú variantu,

– variantu kde jedna stena bude v rovnakom odtieni ale o tón sýtejšia,

– alebo bielo farebnú kombináciu, kde farebná bude len jedna stena.

 

Kombináciou dvoch rôznych farieb by mohlo dôjsť k optickému zmenšeniu izby.

52. Chcela by som vymaľovať izbu pre svojho syna , ktorý má 16 rokov. Izba je priestranná,/asi4*5 m/ situovaná v podkroví. je orientovaná na sever a nie je veľmi slnečná. Nábytok je vo farbe buka a taký istý odtieň má aj plávajúca podlaha. Zatiaľ je interiér biely ale rada by som ju “oživila a opticky preteplila“. Chalan je dosť konzervatívny introvert tak sa mi dosť ťažko orientuje vo výbere farieb.

 

Pravidlom do nie príliš presvetlených izieb je nepoužiť tmavé a chladné farby. V podstate sa jedná o teplé farby ako žltá, svetlo zelená, oranžová, okrová… V tomto by som nechal výber z tejto škály na synovi. Predsa len tam bude tráviť najviac času.  Doporučil by som Vám napríklad kombináciu “zelená jar” a “biela”, kde by ste zelenou natreli buď:

– dve steny

– jednu “hlavnú” najväčšiu stenu

– vodorovné pásy po celej miestnosti

– zvislé pásy na jednej stene

 

Doporučený tovar:

Remal Vinyl – Zelená Jar 

 

53. Prosím Vás kúpila som byt a momentálne nie je na novú kuchyňu, je tam celkom pekná kuch.linka slabunko žltej farby s bielou akú farbu by sme mali použiť aby kuchyňa vyzerala živšie nech je radosť v nej variť 🙂

 

Z môjho pohľadu by sa mi páčila predstava kuchyne, do ktorej keď vkročím, pocítim radosť a nadšenie. S tým určite súvisí i motivácia a kreativita pri varení. Kombinácii ako vymaľovať dvierka je neskutočné množstvo. Závisí len na Vás, ktorú z farieb máte v obľube.

 

Príklady kombinácii:

Červeno – Biela

Zeleno – Hnedá

Žlto – Zelená

Modro – Žltá

Šedo – Béžová

 

Takýchto kombinácii môžete vytvoriť podľa Vašej fantázie a kreativity množstvo. Vyberte si takú, pri ktorej sa budete cítiť šťastne a veselo 🙂

 

Doporučený tovar:

Dvierka môžete natierať vodou riediteľnými ekologickými farbami.

 

Denas Univerzal mat – vodou riediteľná farba

54. Chceli by sme nejako oživiť starú špárovačku v kúpeľni, je to cca 25 rokov stará, sivá cementová hmota a nechceme ju rýpať, vedeli by ste mi poradiť nejakú vhodnú farbu?

 

Dôležité je, aby špáry boli čisté. Odstráňte povlaky vodného kameňa z dlaždíc prípravkom HG profesionálny odstraňovač vodného kameňa. Špáry a obklady dôkladne opláchnite a nechajte ich uschnúť. Pomocou štetca naneste v dostatočnom množstve prípravok HG farba na špáry. Nechajte farbu minimálne 1 hodinu a maximálne 2 hodiny schnúť. Potom obklady navlhčite vodou a nechajte 5 minút pôsobiť. Plochu vyčistite od prebytočnej farby pomocou priloženej sanitárnej hubky.

 

Doporučený tovar:

HG farba na špáry

 

55. Chcela by som vás poprosiť o radu. Chystáme sa doma s rodičmi maľovať a chcela by som sa poradiť s vami aký odtieň farby máme zvoliť do mojej izby. Som mlade dievča, takže by som chcela tu izbu farebne oživiť.  Mám izbu orientovanú na sever, je tam jedno okno no moc svetla v tej izbe nie je. Je tam svetla drevená podlaha a svetle skrine (bukové drevo). Rozmery sú 3,45 x 3,80 číže taká kocka. Momentálne je ta izba namaľovaná takou svetlo žltou-banánovou farbou, no všetko to tam tak dokopy splýva a pôsobí to dosť mdlo a nudne. Chcela by som tam niečo výraznejšie. Rozmýšľala som nad nejakou krikľavo ružovou v kombinácii s bielou alebo svetlo zelenou…no rada si od vás nechám poradiť.

 

V konečnom dôsledku ste si otázku farby zodpovedala sama. Zdá sa mi to byť najlepšia cesta k tomu, aby ste sa v izbe cítila dobre. Môžem Vám dať len radu, že so sýtymi odtieňmi to v malej severnej izbe neprežeňte. Sýto ružovú by som zvolil len na jednu menšiu stenu, ktorá by izbu vyviedla z mdlého pôsobenia. Ružovú stenu môžete pomocou maliarskej pásky rozdeliť a spraviť ružovo biele pásiky od vrchu na spodok (niečo ako rovnomerný čiarový kód 🙂 ).  Ostatné steny ponechajte snehobiele vytvorí to pekný kontrast ktorý nechá vyniknúť originalite.

Peknú sýto ružovú nájdete v doporučenom tovare.

 

Doporučený tovar:

Remal Vinyl Color 

56. Na schodišti sme dávali novú stierku. Ako maľbu sme zvolili biely Primalex Polar. Prvá vrstva bola nanesená spolu s penetračným náterom. Okrem nej sme potom steny pomaľovali ešte 2x, ale stále sme neboli spokojní s výsledkom – pri pohľade zboku pri dopadajúcom svetle vidieť v maľbe šmuhy, alebo skôr nerovnomernosť farby (spredu vyzerajú steny 100%-ne). Maľba bola realizovaná maliarskym štetcom. Rozhodli sem sa teda pre ešte jednu maľbu – tentokrát už Primalex Plus (vraj má lepšiu kryciu schopnosť) a tento sa nanášal valčekom. Výsledok však stále nie je uspokojujúci. Otázka je, kde sa stala chyba a hlavne ako to namaľovať tak, aby steny vyzerali jednoliate. Použiť inú – kvalitnejšiu farbu? Myslím, že tie doterajšie boli nanášané rovnomerne a aj tak to nie je pekné.

 

Šmuhy mohli vzniknúť z viacerých príčin.

1. Nebol dostatočne rozotretý penetračný náter – uschnuté stekance

2. Natieranie štetcom

3. Zlé nariedenie farby

4. Nebol dodržaný časový odstup medzi jednotlivými Primalexovými vrstvami

 

Šmúh sa zbavíte premaľovaním stien tzv. medzivrstvou, ktorá izoluje šmuhy.

 

Doporučené výrobky:

Primalex IZOPRIM – izolácia fľakov na stene

 

 57. Ako sadrovať diery na stenách?

Je viacero možností. Najekonomickejšou je pri malých dierach v stenách sadra. Kúpite kilo sadry, zmiešate s vodou a hmotu potom špachtľou nanesiete do diery a zarovnáte.

Ďalšou možnosťou je tmelenie dier akrylovým tmelom. Je to tmel v tube, ktorý sa vytlačí do diery a zarovná sa so stenou.

Treťou možnosťou pri opadnutí väčšej plochy omietky kúpiť stierku a miesto vyspraviť.

 

Doporučené výrobky:

1. Sadra

2. Akrylátový tmel

3. Stierka 

 

58. Rád by som si nechal poradiť akú farbu by ste mi odporučili do spálne v ktorej je všetok nábytok (vstavaná skriňa 3,5m, komoda, nočné stolíky) vo farbe kalvádos.

Posteľ je celočalúnená s čelom oranžovej farby s jemným kvetinovým vzorom a spodok je bordový. Veľkosť izby je 17m2 a priestoru je tam dostatok, okno a balkónové dvere zaručujú zase dostatočné svetlo.

Farba zárubní je hnedá a dvere sú podobné nábytku s presklenou tabuľou. Podlahu chceme vymeniť takže jej farba by sa prispôsobila farbe stien.

Mimochodom ak sa dá tak môžete poradiť aj jej farbu. http://uploader.detmar.sk/files/postel-od-okna-skrinka.jpg

 

Podľa môjho názoru by sa Vám do spálne hodila dvojkombinácia buď to :

1. ) béžová/romantic spolu s vínovou/mystic

2. ) oranžová/euphory spolu s béžovou/romantic

 

Výsledok si lepšie môžete predstaviť na základe obrázku:

obrazok

 

59. Chcela by som sa spýtať, aká farba by sa hodila do kuchyne. Máme bielu kuchynskú linku a stolík a pracovná doska sú tmavohnedé. Dlažbu máme bielu. Chceli by sme nejaké odtiene zelenej, nakoľko máme také prestieranie v kuchyni a koberček. Máme v kuchyni jedno okno/ biele plastové/ na severnej strane, takže nie je tam veľmi slnečno, ale ani tmavo. Tak akurát, preto by som to chcela niečím oživiť a zbytočne nestmaviť.

 

Pekným zeleným odtieňom je zelená spirit od výrobcu HET. Je to už hotová namiešaná farba s veľmi dobrými vlastnosťami.

 

Doporučený tovar:

Brillant Creative – farebná interiérová farba

 

obrazok 2

60. Chcem sa opýtať na isté riešenie pre našu obývačku. Asi pred dvoma rokmi sme mali obývačku  natieranú farbou primalex, nakoľko sa nám vyhodila na jednej stene pleseň, chcem to teraz pretrieť. Pozerala som si na nete postupy, ako na to. Chcem preto použiť náter Teluria SANAL, a neskôr na to použiť farbu REMAL protiplesňový. Mamina ale vyslovila obavu z toho, či sa bude primalex s týmito dvoma nátermi znášať. Vraj sa môže farba opukať a veci podobné. Tak sa radšej pýtam teraz, ako by som sa mala na riešenie pýtať potom 🙂

 

Náterový systém, ktorý ste si zvolila je správny aj za predpokladu, že ho idete aplikovať na Primalexový náter. Obe interiérové farby sú na veľmi podobnej báze s rozdielom, že Remal Protiplesňový obsahuje zmes aditív a špeciálnych fungicídnych látok, účinných v prevencii proti plesniam.

 

Doporučujem dodržať takýto postup:

Miesta napadnuté plesňami sa za mokra očistia a ošetria sanačným prostriedkom Sanal na murivo V 1406. Potom je vhodné steny vopred napenetrovať zriedenou farbou v pomere 1diel farby a 1 – 2 diely vody, poprípade vhodnou penetráciou, napr. Remal penetračný náter. Farbu zrieďte 30 – 50 % vody a nanášajte v 2 vrstvách s časovým intervalom min. 4 hod medzi jednotlivými nátermi.

 

Doporučený tovar:

Sanal na murivo : ochrana proti plesni, 

Remal protiplesňový: protiplesňová farba na steny

 

 

61. Nasťahovali sme sa do staršieho rodinného domu, v ktorom sa 10 rokov nebývalo a vetralo sa len občas. Dávame dokopy spálňu a na 3 stenách máme cca do výšky 20 cm a v rohoch ešte viac mokru omietku. Izbu som premaľoval z modrej na bielu a následne chceme na žlto, ale nevieme si poradiť s navlhnutou omietkou, lebo farba na nej samozrejme nezasychá. Pomôže, ak ju zoškrabeme až na tehlu, dáme sanačnú omietku a potom budeme natierať roztokom proti vlhnutiu (Lukofob)? Alebo existuje nejaké lepšie riešenie, okrem odizolovania základov?

 

Ak sa jedná o vzlínajúcu vlhkosť, ktorá je dôsledkom toho, že dom nie je izolovaný, tak Lukofob je okrem podrezania múru  jedno z riešení. Do postihnutých stien sa navŕtajú diery so sklonom 45° a rozstupom cca 30cm. Do týchto dier sa potom vlieva Lukofob v predpísanom pomere riedenia. Lukofob slúži ako “izolácia”. Výsledok sa však mnohokrát prejaví až po roku.

Všetky ostatné riešenia okrem odizolovania základov, budú podľa toho čo píšete len dočasné. Podľa mňa je potrebné riešiť príčinu a nie dôsledky.

 

62. Máme tmavomodrú sedačku a nevieme ako by sme mohli namaľovať ku nej steny, poradíte nám.

 

Len podľa sedačky sa mi vhodný odtieň stien určí len veľmi ťažko. Môžem si len domyslieť, aký typ izby máte. Pre väčšiu presvetlenú izbu by som skúsil fialovo bielu kombináciu. O fialovej farbe sa zvykne hovoriť, že je farba inštinktu, inšpirácie, mystiky, mágie a kúziel. Je zjednotením modrej a červenej a teda vyjadruje rozvahu. Pre svoju schopnosť vyvolávať kontroverzné pocity ju mnohí nemajú radi. Milovníci tejto farby sú zvyčajne veľmi senzitívni.

Skúste si predstaviť jednu stenu v sýto fialovej a zvyšné natrite snehovo bielou, prípadne o dva odtiene jemnejšou fialovou.

 

 

63. Chceme maľovať obývačku, máme čierny nábytok a bordový koberec, neviem aké farby by sa tam hodili, lebo dve steny by som chcela bordové a dve zas iné ale neviem aká kombinácia by sa hodila.

 

 

Ak už máte vysnívaný bordový odtieň tak k nemu sa hodia jemne odtiene, béžovej, slonovej kosti, sivej, šedej až čiernej. Nič nepokazíte ani kombináciou bordovej so snehovo bielou. Moja rada, voľte bledšie odtiene, aby ste si izbu skôr zosvetlili.

 

Doporučené výrobky:

Hotové natónované interiérové farby

Primalex Polar

obrazok3

64. Chcel by som Vás požiadať o radu ohľadom výberu odtieňu svetlejšieho olejového náteru interiérových stien. Budujeme novu prevádzku lahôdok. Odbytové priestory už máme takmer isté, spodná časť stien bude tmavo modrá-olejová, horná časť žltá. Vo výrobných priestoroch musí byť použitý čisto biely keramicky obklad. Preto by sme chceli chodby a priľahlé miestnosti “spestriť” nejakou príjemnou farbou svetlejšieho odtieňu- olejová farba. Tato farba bude siahať do výšky 150 cm. Odtiaľ až po strop bude opäť klasická biela (nie olejová/. Dúfam, že ste aspoň trochu v obraze..

 

Tradičné olejové sokle sú minulosť. Olejové farby sa po prvé nevyrábajú v tak širokej škále odtieňov a po druhé je to farba ktorá je náročná na schnutie cca 2 dni ostáva lepkavá. Vo Vašom prípade Vám doporučujem použiť vodou riediteľný email Balakryl uni (matný). Nanášajte ju na stenu s nasledovným postupom. Prvý náter spravte penetračný a to tak, že zriedite farbu 1:1 s vodou. Po preschnutí naneste druhú vrstvu, bez riedenia. Máte možnosť vyberať zo širokej palety odtieňov, dokonca ich môžete dosiahnuť oveľa viac ich zmiešaním. (príklad : jemnejšia žltá – pridajte bielu).

Takýto sokel Vám prevádzku príjemne spestrí a stena ostane umývateľná.

 

Doporučené výrobky:

Balakryl Uni mat – vodou riediteľná farba

 

65. Chcela by som sa opýtať, aký náter máme použiť do miestnosti v škôlke, kde spia deti. Je to stará budova asi z 60tych rokov. Minulý rok bola na novo vymaľovaná a zariadená. V tejto miestnosti vidno a veľmi cítiť zápach, ktorý pleseň sprevádza.

 

Doporučujem na všetky steny použiť protiplesňový sanačný prostriedok Biozor Pento v kombinácii s tekutou čističkou vzduchu. Čistička vzduchu vo forme náteru sa natrie na strop v 3 vrstvách. Vďaka dennému svetlu, ktoré dopadá na špeciálny náter premieňa organický látky ( aj zápach ) na vodu a tá sa odparí. Na ničenie plesní, húb, kvasiniek s hĺbkovou likvidačnou resp. preventívnou účinnosťou použite náterový systém Biozor. V kombinácii s  vrchnou interiérovou farbou Biozor Normal  tvorí účinný protiplesňový systém.

 

Pre dokonalý účinok náterového systému je nutné dodržiavať nasledovné pokyny:

pred samotnou aplikáciou náterového systému zaplesnené plochy mechanicky nečistiť – zabráni sa tým nežiaducemu rozptýleniu živých organizmov do ovzdušia
Biozor Pento naniesť priamo na pleseň resp. na steny z ktorých sa šíri zápach, nechať pôsobiť min. 24 hodín (a až potom prípadnú odumretú pleseň mechanicky odstrániť.)
na takto pripravený podklad nanášať minimálne v 2 vrstvách Biozor Normál alebo Biozor Špeciál.

Správna aplikácia „ náterového systému Biozor ” a dodržanie pokynov v technických listoch alebo etiketách vám zaručí, že sa zbavíte sčernetých stien, neestetického prostredia a v neposlednej miere i nezdravého ovzdušia vo vašom životnom priestore.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento – protiplesňový sanačný náter

Biozor Normal – protiplesňová interiérová farba

Biozor Špeciál – umývateľná interiérová protiplesňová farba

Aktívna NANOSTENA – Tekutá čistička vzduchu

 

66. Prosím vás, chcem vymaľovať synovi izbu, je osvetlená útulná menšia a má tam skriňovú stenu do modra a tak chcem poradiť, aké by boli pekné farby.

 

Výber správnej farby pre študenta nemusí byť až také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. V každom prípade treba brať ohľad v prvom rade na mladého muža, pretože jeho izba mu slúži na multifunkčné využitie. Tu sa učí, hrá sa, oddychuje, má tu svoje šaty, osobné veci, sem si vodí priateľov prípadne priateľku. Preto by voľba obľúbenej farby mala spadať na názor vašeho syna, aby sa vo svojej izbe cítil dobre. Dám Vám doporučenie na farbu, ktorá by sa hodila do opísanej izby. Keďže je izba presvetlená, môžete experimentovať i so sýtejšími farbami. K nábytku ktorý je ladený do modra by sa hodila napríklad žltá farba. Môžete sa napríklad zahrať s tónmi a jednu stenu namaľujete o dva tri tóny sýtejším odtieňom žltej. Alebo môžete vytvoriť kontrast tým, že jednu stenu vymaľujete kávovou prípadne tmavo hnedou. Ale to len za predpokladu, že mladý muž obľubuje tieto odtiene 🙂

 

Doporučené farby:

Dulux Colours of the world – trendové odtiene na steny

 

67. Chcem sa opýtať akú farbu alebo prípravok mám použiť na stenu, na ktorej po čase vzniká pleseň. Stena sa nachádza od výťahu v bloku, čiže je studená. Na túto stenu chcem namontovať stavanú stenu, celú stenu som očistil, dal novú omietku, len sa neviem rozhodnúť či použiť výrobok Premal tepelnoizolačnú farbu, alebo Biozor farbu proti plesni, Alebo obe, či niečo iné. A či to pomôže, keď tam bude stavaná skriňa. Poraďte prosím.

 

V prípade že máte skúsenosť, že stena plesnivie, doporučujem systém Biozor. Omietku napenetrujte, následne použite BIOZOR Petno. Po preschnutí natrite Biozor Normál v 2 vrstvách. Tento systém je skutočne účinný v boji s plesňami.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento 

Biozor Normál – farba na stenu za skriňou 

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

80 Reakcií na Maľovanie interiérových stien / odpovede špecialistu

 1. Avatar jozef povedal:

  Dobry den kupili sme cisto tmavsu fialovu sedacku a nevieme sa rozhodnut ako natriet stenu za nou. Nabytok v obyvacke je tmavy dub.

 2. Avatar Vlado povedal:

  Rozhodol som sa znova premaľovať byt. Pred 3 rokmi som všade postupne dával nové stierky. V spálni som vtedy použil bielu farbu Jupol ekonomik, v obývačke Primalex Polar a v kuchyni a v chodbe Dulux Colours Of The World odtieň Grécka Chalva. Mám teraz znova pred maľovaním penetrovať všetky steny? Všetky biele steny by som chcel omaľovať Primalexom Fortisimo alebo Polar. Ktorý je lepší? Budem maľovať aj strop v kúpelni. Chodbu a kuchyňu budem maľovať znova Dulux Colours Of The World odtieň Grécka Chalva – treba aj tam penetračný náter?

  • Michal Fojcík Michal Fojcík povedal:

   Dobrý deň. Čo sa týka penetrácie, tak tú odporúčam použiť pri staršom nátere v prípade, ak máte zaprášené alebo špinávé steny. Pokiaľ je pôvodná maľovka v dobrom stave, penetrácia nie je nutná.
   Rozdiel medzi Primalexom Polar a Fortissimo je v tom, že fortissimo je umývateľná farba. A teda hodí sa do kúpeľní, chodieb a ale aj všade tak, kde je potrebné steny sem tam umyť (najmä okolo vypínačov, okopané dolné časti stien od topánok, schodiská a pod.)

 3. Avatar Milan povedal:

  Dobrý deň.
  Chceli by sme premaľovať izbu v ktorej sa nám objavovali plesne (šedé/čierne fliačky). Pravidelne som ich striekal savom a vždy to pomohlo.
  Teraz sa však z miestnosti stane detská izba tak by som chcel zdravotnú nezávadnosť náteru, ktorý navyše preventívne funguje proti plesniam.
  Našťahujeme tam totiž batoľa…

 4. Avatar Lienka povedal:

  Dobry den,chcela by som poradit pri vybere farby na steny.Mame kuchynu spojenu s obyvackou s velkym francuzskym oknom. V kuchyni su dve okna,vsetky tmavohnedej farby.Podlaha je leskla hneda dlazba.Kuchynska linka bude biela s pracovnou doskou dub nebraska-Sedy odtien.Nevieme si poradit s farbami stien.Nechceme vsetky steny biele,potrebujeme to ozivit.Prosim poradte

 5. Avatar Karel povedal:

  Dobrý deň,
  chcel by som vás poprosiť o radu, ako premaľovať na bielo steny v obývačke, ktorá je namaľovaná veľmi tmavou hnedou umyvateľnou farbou. Výrobcu farby nepoznám.
  Ďakujem

 6. Avatar Anonym povedal:

  čo v prípade ak po maľovaní ostali výraznejšie pásy farby. Je možné to nejakým spôsobom zjemniť?

  • Adrián Ciel Adrián Ciel povedal:

   Dobrý deň. Áno dajú sa zjemniť brúsnym papierom a následne pozametaním zvyškov (poprípade utretím vlhkou handričkou, ak ide o umývateľné farby). Pásom možno predísť dobrým zriedením farby, presne podľa návodu na obale. farba je moc hustá, nezlieva sa a vznikaju pásy. Ak nie sú vzniknuté pásy reliéfneho pôvodu ale ide skôr o zmenu v intenzite farby, podklad zrejme nebol kvalitne napenetrovaný a omietka nasala farbu v roznych oblastiach roznym spôsobom.

 7. Avatar katarína povedal:

  Dobrý deň,poprosila by som o radu ako vymaľovať obyvačku 6,5×3,5m orientovaná na juh.Podlaha je tmavohnedá pláv.podlaha,nábytok starožitný tmavší.Páčila by sa mi sivá na troch stenách v kombinácii s nejakou výraznejšou.Nechcem však aby odpútavala pozornosť od nábytku.Hodí sa vôbec sivá?Aká by bola vhodná?

 8. Avatar Martin povedal:

  Dobrý deň,máme na stenách detskej izby namaľované temperovými farbami obrázky a teraz chceme izbu premaľovať bielou farbou. Ako ich čo najlepšie prekryť alebo ako ich odstrániť ? Steny sú nové s minimálnym počtom náterov.
  Vopred Ďakujem za radu

 9. Avatar Matus povedal:

  Dobry den, poprosil by som Vas o radu. Chceme premalovat izbu ktora ma steny v odtieni marhulovej farby a bola touto farbou viackrat natierana. Chceli by sme ju pretriet bledohnedou/maslovou farbou. (Pravdepodobne Dulux CoW – Púštna cesta).
  Aký postup by ste mi odporucil aby to bolo co najefektivnejsie?

 10. Avatar Oliver povedal:

  Dobrý deň. Prosím Vás o radu, nakoľko nechcem spraviť chybu.
  Kúpil som si byt, kde je obývačka komplet vymaľovaná červenou umývateľnou farbou (cca 4 roky starý náter). Chcem to premaľovať na bielu a poradili mi v maliarskom obchode, že tieto “nové” farby stačí len bežne premaľovať a dokonca sa na umývateľnú farbu ani nemá dávať penetrák – nakoľko tam je iná reakcia. Takže penetrák v tomto prípade mám vynechať ? Aký postup by ste mi odporučili Vy? Nechcem spraviť chybu. Vopred ďakujem za každú radu.

 11. Avatar Stano povedal:

  Dobrý deň,
  Chcel by som sa opýtať,aké farby sú vhodné na maľovanie obrázkov na stenu, pre deti do detskej izby, aby boli zdravotne nezávadné, cenovo nenáročné a aby sa dali ľahko odstrániť a pretrieť, keď deti vyrastú.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 12. Avatar Hilda Firmwntova povedal:

  Dobry den chcela by som vas poprosit o radu. Premaluvavame izbu a mame tam dve farby bielu a modru nanestastie stena je hrudkovana a ked sme si olepili rohy stale nam trosku zatecie za pasku a modra farba je nakrivo. Ako vieme tento problem vyriesit?

 13. Avatar Ľubica povedal:

  Dobrý deň, mala by som na Vás jednu prosbu. Omaľovali sme stenu v izbe tmavo fialovou farbou a stačí keď sa o ňu len trošku šuchneme, alebo sa jej chytíme a ostane na nej fľak. Existuje nejaká prísada do farby proti oteru, alebo máme nekvalitnú farbu a budeme to musieť nanovo omaľovať? Veľmi pekne ďakujem za radu.

 14. Avatar Slavo Lidik povedal:

  Dobry den,v detskych izbach za postelami kdemenej cirkuluje vzduch mi vznikli plesnive male flaky. Chcem malovat a neviem aku kombinaciu protiplesnovej ochrany+farby si vybrat aby mi to nezreagovalo zle z povodnym umyvatelnym int. naterom HET. Mozete mi poradit prosim.
  Dakujem. Slavo Lidik

 15. Avatar Milka povedal:

  Dobry deň.
  V hale mám strop z dreva a trámy. Do tramov je zasuvany tatransky profil. Tramy su tmave . Všetko je nalakovane. Po 25 rokoch byvania by som strop chcela mať biely. Poradite mi, prosím, aku farbu použiť a ako to namaľovať. Ale bez šmirglovania, lebo to by bolo strašne veľa roboty. Ďakujem.

 16. Avatar Zdenka povedal:

  Dobrý deň,

  v byte sme znižovali stropy sadrokartónovými panelmi a zároveň dávali byt maľovať a stierkovať. Uvedomili sme si, že kvôli výške miestnosti bol sadrokartónový strop zlou vooľbou a chceme ho odstrániť približne do roka od jeho umiestnenia. Chcela by som sa spýtať, či bude potrebné úplne odznova všetko stierkovať a maľovať, nakoľko sadrokartón sa na steny umiestňuje na oceľovú konštrukciu, ktorá sa do steny navrtáva, takže v nich budú diery. Zároveň sa do stien budú zasekávať aj elektrické káble, ktoré sú momentálne v tom sadrokartóne. Je nejaká možnosť, že by sa steny upravili / zjednotili nejakým jednoduchším postupom hlavne na tých poškodených miestach, než stierkovaním a maľovaním celých miestností? Ďakujem pekne.

  Steny

 17. Avatar Lenka Siváková povedal:

  Dobrý deň,

  chcela by som na stenu namaľovať tónovacou čienou farbou (swingcolor) nápis. Chcem sa spýtať, ako ju pripraviť, aby sa dala dakedy v budúcnosti premaľovať celá stena znova bledou farbou. Teraz máme podklad žlto-oranžovú farbu, maľovali sme minulý rok. Vďaka za odpoveď.

 18. Avatar Denis povedal:

  Dobrý večer.
  Prosím o radu.Potrebujeme premalovat sokel natretý syntetickou farbou .Môžeme použit farbu DULUX? Aká farba by bola najvhodnejšia?
  Dakujem za odpoved

 19. Avatar Martina povedal:

  Dobry den. Mam problem so zafarbenymi tramami. Malovali sme strop bielou farbou primalex polar a nechtiac sme zafarbili aj drevene tramy na strope, ktore su coko hnedej farby. Dost zle sa to vodou cisti, ked to sucham schadza aj hneda farba a spini mi stenu. Viete mi poradit nieco, co by pomohlo bielu farbu z tramov odstranit? Popripade premalovat tramy?

  Dakujem

 20. Avatar Monika povedal:

  Dobry den chcela by som sa spýtať ako mam prekryt krvavo cervenu farbu v chodbe . Ďakujem

 21. Avatar Simona povedal:

  Dobrý deň, mám taký problém so sadrokartónom, minulé leto sme prerábali podkrovie, majster nám poradil, že keď budeme maľovať sadrokartón máme najprv napenetrovať až potom omaľovať farbou, ale na chodbe my ostali fľaky po valčeku, ešte v ten rok som to opäť omaľovala ale ostali tam zas fľaky, toto leto som sa rozhodla to znova omaľovať ale s rovnakým výsledkom ako aj predtým, chcela by som sa opýtať, že v čom robím chybu, v riedení farby alebo v tom je niečo iné?
  Ďakujem za odpoveď

 22. Avatar Jan povedal:

  Dobry den, chcem sa spytat. Aka farba je lepsia balakryl aleno ekokryl, chcem pretriet kuchynsku linku na bielu – lesk.

 23. Avatar Matej povedal:

  Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu:
  Mám v pláne prerobiť kúpeľnu v staršom tehlovom činžiaku. Osekať obklad atď. Následne by som chcel docieliť taký vzhľad stien, pripomínajúci povrch nového auta (kapoty). Vedeli by ste mi poradiť, ako a či vôbec by sa toho neajakým spôsobom dalo docieliť? Skrátka, jednoliaty lesklý povrch (dokonale rovný) na všetkých stenách. Za radu vopred ďakujem

 24. Avatar Miriam B. povedal:

  Dobry den,
  poprosila by som o radu. V celom dome su urobene hladke stierky (biele) vyse 30 rokov, dom nebol skoro vobec vyuzivany. Na niektorych miestach su slabe cierne smuhy. Staci, ak to presmirglujem steny 100 alebo az 180 smirglom, povysavam steny, napenetrujem a potom dat este jednu vrstvu novej stierky, a prebrusim? Steny su suche, ziadna vlhkost ani plesen.Treba davat na stierky este zaverecnu matnu finalnu farbu? Alebo staci, ak necham len stierky? Planujem vsade bielu farbu. Dom bude sedo biely. Na stenach nevidno nerovnomernosti. Iba na niektorych miestach treba asi zaplnit tmelom miesta, kde boli hmozdinky. Mozem sa este spytat, ako by sa dal urobit pohladovy beton v kupelni? Aky material pouzit? Vopred dakujem za odpoved.

 25. Avatar Lenka povedal:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či môžem na náter primalex fortissimo umývateľný (je natretý na sadrokartóne) natrieť slovakryl mat.
  Alebo mi viete poradiť nejakú umývateľnú farbu, ktorú môžem natrieť na fortisssimo? Jedná sa o podstupnice vnútorného schodiska, ktoré potrebujem občas “umyť”.
  Ďakujem.

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Lenka,
   ak chcete na primalex fortissimo aplikovať nejakú ďalšiu farbu je potreba ho mierne prebrúsiť, prípadne použiť penetračný náter, nakoľko je Primalex Fortissimo umývateľná farba. To znamená, že sa Vám na ňu akákoľvek ďalšia farba bude ťažko chytať. Na Fortissimo nie je potrebné natierať farbu umývateľnú, nakoľko ona už sama o sebe vlastnosť umývateľnosti má.

 26. Avatar Anton povedal:

  Dobry den
  chcem Vas poprosit o radu.v obyvacke mam jednu stenu sytobordovu,kedze ideme menit staru obyvackovu stenu,tak to chcem hned vyuzit a stenu pretriet,oživit opät bordovou….preto by ma zaujimalo,či treba bordovu najprv premalovat bielou farbou a potom malovat novu farbu,alebo staci na staru bordovu nanasat novu bordo..(nebude tmavsia,?) dakujem za odpoved

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Anton,
   pokiaľ nanesiete na starú uschnutú farbu novú, nová nezmení odtieň nakoľko stará je uschnutá nezmieša sa. Preto ak nanesiete novú bordovú farbu bude mať požadovaný odtieň je však potreba naniesť jej aspoň 2-3 vrstvy aby starý náter prekryla alebo najprv pretrieť penetráciou a potom nanášať farbu.

 27. Avatar Jana povedal:

  Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu:
  V staršom rodinnom dome sme dali dali dole starú omietku, v jednom rohu boli čierne fľaky, pravdepodobne vlhkosť. Dali sme novú omietku zn. Knauf. Teraz by som to chcela vymaľovať bielou umývateľnou farbou. Ako postup by ste mi odporučili ? Stačí jeden náter ? Za radu vopred ďakujem pekne. Pekný deň prajem 🙂

 28. Avatar Kika povedal:

  Dobrý deň prajem,

  chcela by som spýtať, ako postupovať pri maľovaní. Izbu sme mali vymaľovanú nezmývatelnou farbou Dulux. Akým spôsobom sa dá odstrániť táto farba? Neboli sme spokojní s touto farbou a chceli by sme miesto nej použiť primalex.
  Dakujem pekne

 29. Prajem pekný deň, máme v rodinnom dome schodisko natreté olejovou farbou, farba je už popraskaná. Chceme renovovať schodisko, potrebujem poradiť, či sa dá olejový sokel premalovať alebo či sa dá ne neho aplikovať omietka bez toho, aby sa starý náter nemusel oškrabať.
  Ďakujem za odpoveď, Zuzana

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň pani Šefčíková,
   olejová farba ide veľmi ťažko dole a dá sa jedine zbrúsiť. Nakoľko Vám pôvodná farba popraskala neodporúčame na ňu dávať ďalší náter.

 30. Avatar Mrek povedal:

  Zdravim chcem sa opytat ako zrealizujem olejovy nater co byva v bytovkach taky ten kopcekovyty styl

 31. Avatar Terézia Horváthová povedal:

  Dobrý večer!!!
  Chcela by som poradiť, či poznáte firmu, ktorá sa zaoberá líčením-natieraním vápnom? Chceme malovať interier v rodičovskom dome, ktorý je celé roky malovaný vápnom na bielo a vždy si to robila mama sama.Lenže už má svoj vek a tak hladám niekoho,kto by nám pomohol. O radu ako zameniť vápno za niečo moderné tejto doby nestojím. Ušetrite si čas. Ďakujem!
  S pozdravom Teri****

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   ak máte záujem priamo o vykonanie maliarskych prác maliarmi odporúčame kontaktovať priamo natieračské firmy , ktoré vykonajú požadovanú prácu spolu so zabezpečením materiálu.
   Priamo náš technik pre prácu je obsadený na niekoľko mesiacov.

   Ďakujeme za pochopenie.
   prajeme pekný deň.

 32. Avatar Ivana povedal:

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť. Včera sme natierali 2 steny v obývačke na fialovo. Najskôr sme steny napenetrovali a potom natreli, zatiaľ len 1x. Farba je však už po zaschnutí oveľa tmavšia, ako sme si predstavovali a nepáči sa nám + sú na nej nepekné bledé fľaky. Ako to prosím napraviť? Treba znova stenu napenetrovať a natrieť inou farbou v bledšom odtiene? Alebo ju už netreba penetrovať alebo čo by ste nám prosím poradili? Je to naša vôbec prvá maľovka, takže nie sme veľmi skúsení a budeme veľmi vďační za každú radu. Ďakujeme

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Ivana,
   penetráciu nie je nevyhnutné použiť, pravdepodobne však bude potreba o to viac farby keďže Vám pravdepodobne nebude stačiť 2 vrstvy svetlejšieho náteru a budete potrebovať 3 vrstvy. Ak by ste použili penetráciu, stačia aj 2 vrstvy. Všetko však záleží od krycej schopnosti svetlejšej farby. Z vlastnej skúsenosti viem, keď som malovala sýto oranžovú stenu na bielo pomocou vysoko krycej farby Primalex Polar bez penetrácie som potrebovala 3 vrstvy. https://www.efarby.sk/primalex-polar-interierova-farba-s-vysokou-belostou-p1904

 33. Avatar Blanka povedal:

  Dobrý deň,
  chcela by som poprosiť o radu:
  akým spôsobom postupovať , stena na chodbách domu je tmavo fialová a chcem ju premalovať na čisto bielu ,neviem aké farby a postup.
  Za radu vopred ďakujem

 34. Avatar Lucia povedal:

  Dobrý deň.
  Viete mi prosím poradiť ako odstrániť zbytky novej maľovky na bielych rohových lištách? Na maľovanie stien bola použitá vodeodolná farba Tikkurila Symphony X457.
  A prosím Vás viete ako sa dajú očistiť fľaky (škrabance a pod.) z takto vymaľovaných stien? Keď som pretrela fľak navlhčenou handrou, škvrna tam zostala a farba tam stmavla.
  Ďakujem Vám za odpoveď

 35. Avatar Ľuboš povedal:

  Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Predávam jednu izbu v byte kde som zošra alebo starú farbu a steny obrúsil. Chcem sa opýtať či môžem rovno na daný podklad natiahnuť novú sádrovu omietku aj so sieťkou a nakoniec na to natiahnuť stierku a vymaľovať. Prípadne aký postup by ste mi odporučili a aký materiál. Ďakujem

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň Ľuboš,
   ak ste farbu zoškrabali tak, že ste sa dostali až k panelu/tehle bude potreba naniesť novú sieťku, lepidlo a omietku. Ak ste zoškrabali len farbu a nevznikli žiadne nerovnosti na stene môžete ihneď maľovať. Ak Vám po odstránení maľovky vznikli nejaké trhliny, opravíte ich pomocou sadry. Ak máte steny nejako zašpinené hrdzou, mastnotou alebo premáčaním môžete použiť izolačný náter, ten zaistí to, že táto špina Vám nevystúpi na povrch. Potom nanesieme penetračný náter a na to farbu.

 36. Avatar Milan povedal:

  Dobrý deň, prosím o radu. Viete mi prosím poradiť, aká farba je najlepšia do interiéru? Vodouumyvatelna alebo klasicka? Chceme si premalovat byt cely na bielo. A chceme aby farba bola co najbelsia a zaroven kvalitna. A počúvame názory ze ci umyvatelnu farbu dat alebo klasicku. Aky je rozdiel medzi nimi? Co sa týka vlastností a kvality? Je napr aj farba najbelsia a zároveň umývateľná? Počuli sme aj ze umývateľné su zle farby a ze stena nedycha a ine divne názory. Prosim o rady a dakujem vopred za odpovede,… Pekny den

 37. Avatar Mariana povedal:

  Dobrý deň ja by som potrebovala poradiť že v akej farbe si mam kupiť postel aby mi ladila nakolko skriňa v spalni je dub sonoma a venge a stena kde by mala byť postel je omalovana tmavohnedou farbou,rozmyšlam nad boxspringovou postelou a potiahnuta latkou,Ďakujem za info

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   s týmto výberom Vám, bohužiaľ, poradiť nevieme nakoľko priamo nepracujeme s hotovými drevárskymi výrobkami a jeho distribúciou.
   Odporúčame sa obrátiť na nábytkárske odvetvie alebo na príslušné obchody s hotový výrobkami nábytku a následne zvoliť čo bude pre Vás najvhodnejšie.

   Ďakujeme za pochopenie.
   Prajeme pekný deň.

 38. Avatar Zuzana povedal:

  Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu. Cca pred 3 rokmi sme maľovali steny izby a vtedy nám maliar dával do farby nejakú zmes na trvácnosť farby na stenu resp. na to aby farby na steny nestratili zo svojej sýtosti farby. Neviem či také ešte niečo ešte existuje a či som to správne opísala ďakujem za odpoveď Zuzana

  • Alžbeta Alžbeta povedal:

   Dobrý deň,
   produkt , ktorý by zabezpečil udržateľnosť sýtosti farieb neponúkame.
   Záleží však od použitia farby, od kvality farieb a tónovacích prípravkov a pod. ako bude daný náter vyzerať po čase.
   Ďakujeme za pochopenie.

   Prajeme pekný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *