11 rád a tipov ako a čím natrieť drevenicu – chatu

Článok bol pridaný do Ako na to

Toto je 11 rád a tipov ako a čím natrieť drevenicu, zrub alebo chatu.

Veľmi sa mi páčí prirovnanie dreva k ľudskej koži. Drevo je takisto organický materiál a jeho bunky môžu podobne ako bunky ľudskej kože pohlcovať vlhkosť a opäť ju odovzdávať.

Drevo dýcha.

Aby táto schopnosť drevu ostala, mali by sme sa oň pekne starať výrobkami, ktoré sú takýmto schopnostiam dreva prispôsobené.

Keď máte chatu na samote v lese, je to s úmyslom zregenerovať a načerpať nové sily. Celá chata by mala vyžarovať energiou, ktorú jej viete dodať správnym náterom.

ako natriet chalupuIdeálnymi sú pre tento účel oleje a vosky. Olej preniká hlboko do dreva a chráni ho zvnútra. Vosky naopak vytvárajú elastický priedušný povrch a chráni drevo zvonku. Drevo tým pádom ostáva trvalo krásne a elastické. Náter nešupinatie, nepraská a neodlupuje sa. Náter olejom vykazuje jednoduchú údržbu.

Ak siahnete po lazúrach na drevo narazíte na rozcestník: tenkovrstvová alebo laková (hrubovrstvová)

Lazúra na drevo je náterová hmota, ktorá úplne nekryje (zanecháva viditeľné leokruhy dreva), ale na druhú stranu nie je ani úplne priehľadná. Tým sa líši od laku, ktorý je transparentný. Keď lazúrou napríklad pretrieme už natretý drevený výrobok, zmeníme tým jeho farebný odtieň a ďalšie charakteristiky, najmä ak použijeme viac vrstiev. Od toho je odvodená činnosť zvaná lazúrovanie.

Lazúrovať možno aj čisté drevo – dáme mu tým iný nádych a zároveň ho ochránime pred vonkajšími vplyvmi.

Rozdiel medzi tenkovrstvovou a lakovou lazúrou spoznáte tak, že tenkovrstvová sa vpíja hlbšie do dreva a nezanecháva na povrchu silnú vrstvu laku.

Osobne nedoporučujem hrubovrstvovú lazúru na fasády zrubu alebo dreveníc. Časom môže dôjsť vplyvom poveternostných vplyvov k praskaniu lakovej vrstvy a opravovať takýto náter znamená pracne ho z celej plochy obrúsiť, nech správne do dreva ukotví nová lazúra.

Tu je mojich 11 rád a tipov:

1. Príprava dreva pred náterom : drevo musí byť suché, neorosené, čisté a zbavené živičných škvŕn pomocou špachtle a nitrocelulózového riedidla

oprasovanie

 

2. Nové, zatiaľ neošetrené drevo je vhodné napustiť kvôli životnosti náteru impregnáciou, ktorá drevo ochráni pred drevokaznými hubami, plesňami a modraním dreva. Niektoré lazúry alebo oleje túto fungicídnu ochranu už obsahujú, preto v takomto prípade ju nie je nutné prevádzať zvlášť.

 

Drevo je možné ochrániť aj pred ohňom. Ak sa tak rozhodnete, natrite ho ešte pokým nie ohenje natreté vrchnou lazúrou, emailom alebo olejom. Protipožiarny náter je bezfarebný a aby spĺňal svoju funkciu, musí sa vsiaknuť hlboko do dreva. Samozrejme je bezfarebný a plne pretierateľný.  Pri vystavení dreva ošetreného takýmto prípravkom teplotám vyšším ako 1700°C dôjde k jeho sčernaniu a oheň sa rýchlo prestáva šíriť

3. Zaschnuté a  naimpregnované drevo jemne prebrúsime brúsnym papierom, čím strhneme zdvihnuté vlákna a povrch dreva bude pred natieraním hladký. Docielime tým krásne vykreslenie dreva a jedinečný vzhľad. Drevený prach odstránime suchým štetcom.

4. Ak potrebujete obnoviť starší náter na chalupe, zbrúste najskôr vrchnú vrstvu laku. Nová vrstva lazúry alebo oleja efektívnejšie prenikne do hlbších vrstiev dreva. Ľahšie sa renovuje tenkovrstvová lazúra alebo oleje. BrúseniePreto ak sa rozhodujete čím natierať nové drevo, osobne by som volil olej resp. tenkovrstvovú lazúru. Olej aj tenkovrstvová lazúra preniká hlboko do dreva a chráni ho zvnútra. Drevo tak ostáva trvalo krásne a elastické.

 

5. Životnosť náteru závisí od použitej lazúry a na chalupe, chate či zrube a to môže znamenať aj 8-10 rokov do ďalšieho pretierania. Platí pravidlo, že čim tmavší odtieň, tým dlhšia životnosť náteru. Samozrejme musíte dodržať odporúčaný technologický postup pri nátieraní a predpísaný počet vrstiev.

6. Lazúru počas natierania dôkladne premiešame odo dna obalu. Pigmenty sa zvyknú usadzovať na dne obalu a rozmiešaním sa rozptýlia rovnomerne. Tým bude krajší aj výsledný efekt.

Ak sa Vám zunoval starý tmavý napríklad palisandrový alebo ebenový odtieň na dreve, tak inak ako renovačnou lazúrou ho z dreva neodstránite. Renovačnú lazúru si predstavte ako farbu, ktorú natriete na svoj starý tmavý odtieň dreva ako medzivrsrtvu. Má bledohnedý odtieň, na ktorý následne natriete lazúru v novom odtieni. O pár letokruhov síce prídete, ale svoj prirodzený vzhľad si drevo zanechá.nateiranie

7. Lazúrovací lak nanášame rovnomerne štetcom na  drevenú plochu v smere vlákien dreva, pričom sa snažíme, aby bola hrúbka vrstvy všade rovnaká.

 

 

Ak nanášate na drevo olej, je nutné ho rozotierať poriadne do šírky. Oleje máju spravidla vyššiu výdatnosť než lazúry, preto sa dajú jedným namočením štetca roztiahnuť na väčšiu plochu. Olej nemá za úlohu vytvoriť na dreve ochrannú vrstvu. Jeho úloha je preniknúť hlboko do dreva a chrániť ho zvnútra. Preto pri práci s olejom nezabúdajte, že počíta sa len to, čo je vpité do dreva. Zvyšok sa po 15 minútach utiera handričkou.

po 15 min utrite handrickou

 

8. V exteriéri volíme celkovo 2-3 nátery, podľa toho, čo uvádza v technickom liste výrobca. Doba schnutia zvyčajne býva 24 hodín medzi každým náterom

 

 

9. Medzi každou vrstvou spravte prebrus jemným brúsnym  papierom (č. 180), čím strhnete zdvihnuté vlákna a povrch dreva bude pred natieraním hladký. Docielite tým krásne vykreslenie dreva a jedinečný vzhľad.

10. Na väčšie plochy je možné aplikovať lazúru striekaním prípadne lazúrovacím valčekom. Celú plochu natrierajte naraz, pretože by mohlo dôjsť k viditeľnému farebnému odskoku.

11. Majte na pamäti, žerozdiel v latach, vpravo surove drevo, potom 1x impregnacny zaklad a lazurol classic orech každým ďalším náterom dochádza k násobeniu sýtosti zvoleného odtieňa , v praxi to znamená, že odtieň dreva bude tmavší. Počítajte s tým!

 

 

 

Ako zistíte, že starší náter na dreve už treba obnoviť?

 

Kvapkový test:
Spravte si jednoduchý test s kvapkou vody. Na drevo kvapneme striekačkou, kvapátkom alebo len tak z pohára kvapku vody a v prípade, ak voda do dreva vsiakne príliš rýchlo ( cca 30 sek  ), to je ten moment, kedy potrebujete náter obnoviť. Ak kvapka ostáva na povrchu, náter je v poriadku a obnovenie náteru ešte nie je potrebné. 

ZAKAZNICKA PODPORA PRE NATER DREVA

 

Michal Fojcík

Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Prezrite si ďaľšie články od autora: Michal Fojcík - Website

Follow Me:
FacebookLinkedInYouTube

Michal Fojcík

O Michal Fojcík

V lete zanietený cyklomaniak brázdiaci lesy a lúky. V zime si zas neodoprie freeride jazdu na čerstvom prašane z najvyššieho ľadovca. Farbám sa venuje už od roku 2006. V roku 2008 založil na Slovensku najväčší internetový obchod s farbami efarby.sk, ktorý riadi. V roku 2015 spustil výrobu a predaj revolučných razníc na výrobu obkladu Stamp, vďaka ktorým pomáha šetriť ľudom rozpočet pri rekonštrukcii ich bývania alebo prevádzok. Zároveň je držiteľom niekoľkých certifikátov z odborných školení a technických znalostí o náterových hmotách od najväčších svetových školiteľov. Vďaka svojim skúsenostiam veľmi rád pomáha ľuďom. Ak riešite väčší projekt určite sa ozvite a dohodnete si stretnutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *